• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Týnec n.S.: Inovace systému odpadového hospodářství

V Týnci úspěšně proběhla inovace systému odpadového hospodářství. Díky zavedení změn v identifikaci nádob a vybírání poplatku se městu daří snižovat množství směsného komunálního odpadu a motivovat občany ke zkvalitnění třídění.

Základní informace

Název obce/města/regionu: Týnec nad Sázavou
Příjmení, jméno: Pivoňková Alena
Organizace: Město Týnec nad Sázavou
E-mail: pivonkova@mestotynec.cz
Telefon: 608217964
Téma: Cirkulární ekonomika, re-use, plýtvání zdroji
Odpady, staré ekologické zátěže, brownfields

Popis a výstupy

Co bylo cílem? Co byly hlavní výstupy? Jaký byl průběh / kroky realizace?

Od ledna roku 2024 jsme změnili a inovovali systém odpadového hospodářství. Našim cílem bylo snížení množství směsného komunálního odpadu a zkvalitnění třídění.

Největší změnou bylo zavedení identifikačního systému nádob (tzv. čipování) a změna způsobu vybírání poplatku za směsný komunální odpad. Poplatek již není vázán k trvalému pobytu, ale je stanoven za rezervovanou kapacitu soustřeďovacích prostředků na odpad, tzn. za velikost nádoby a četnost svozů nádoby vlastníků rodinného domu, bytového domu nebo rekreační chaty v Týnci nad Sázavou a místních částech. Tyto a další změny nám pomohly snížit produkci směsného odpadu z 221 kg/os/rok (2021) na současnou hodnotu 150 kg/os/rok.
Zároveň jsme vytřídili o 180 t tříděného komunálního odpadu více než za uvedené období roku 2021 (období 1-7/2021 oproti 1-7/2024).

V systému evidujeme objem nádob u jednotlivých nemovitostí a četnost svozu nádob. Systém upozorní na nádoby, které nejsou očipovány, a příp. které byly svezeny mimo objednanou službu. Zároveň městská policie hlídá případný vznik černých skládek na rizikových místech pomocí fotopastí. V roce 2023 proběhla příprava na změny - u rodinných domů byl zaveden čtrnáctidenní svoz místo původního týdenního svozu odpadu. Historicky nabízíme ke každé nemovistosti zdarma nádobu na bio odpad. Od roku 2021 jsme statisticky vyhodnocovali množství odpadu a svozových nádob pomocí evidenčních nálepek na jednotlivých nádobách. Podařilo se tak evidovat majitele nádob a jejich nádoby. To bylo důležité pro vstupní data nákladů a příjmů za svoz směsného komunálního odpadu.

 

Navazuje Váše aktivita/projekt na nějaký politicko-strategický dokument?

Projekt navazuje na Strategický plán rozvoje města Týnec nad Sázavou do roku 2028, ve kterém je uvedena jedna ze tří prioritních oblastí: 2. Infrastruktura a životní prostředí, cíl 2.4. Zvyšovat kvalitu životního prostředí a revitalizovat území, hlavní opatření 2.4.3 zlepšení nakládání s odpady.

Vznikly konkrétní dokumenty (publikace, videozáznamy, metodiky.. )?

Připravili jsme pro veřejnost informační kampaň o připravované změně v systému odpadů, která probíhala postupně již od roku 2021.
Články a letáčky o změně byly otištěny v Týneckých listech, které jsou distribuovány všem obyvatelům města a místních částí, dále na webových a FB stránkách města či vyvěšením letáků na plakátovací plochy města. Obyvatelé byli informováni na setkáních s občany, která proběhla v průběhu roku 2023 ve všech místních částech. Dne 8.2.2023 se konala v rámci této informační kampaně přednáška pro veřejnost na téma Systém odpadového hospodářství, přednášejícím byl ředitel Technických služeb Týnec. Součástí kampaně byla i ukázka dotřídění směsného komunálního odpadu ze dvou 1100l namátkově vybraných kontejnerů na Dni Země 2023 (19.4.2023), kterou prezentoval ředitel Technických služeb. Výsledkem bylo zjištění, že v obou kontejnerech po dovytřídění komodit, jako je plast, papír, bio, kov, sklo, zůstalo pouze 25 % směsného komunálního odpadu.

Začátek aktivity: 01.01.2024
Jak byla aktivita financována? Z rozpočtu města
Detailní rozpis: Nespecifikováno

Doporučení a inspirace

Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím/městům s podobným záměrem? Nebát se změn, dostatečně informovat obyvatele, rozšířit a zkvalitnit možnosti pro ukládání tříděného odpad, vyvracet možné obavy/dezinformace apod.
Jaké byly silné stránky Vaší aktivity/projektu při jeho realizaci?

Snížení objemu produkovaného směsného komunálního odpadu.
Zvýšení informovanosti obyvatel o třídění odpadu.
Ochrana životního prostředí.

Jaké byly slabé stránky Vaší aktivity/projektu při jeho realizaci?

Obava veřejnosti přejít na nový systém.
Zvýšení množství tříděného odpadu.
Boj s dezinformacemi např. vznik černých skládek (obavy se nepotvrdily).

Monitorování a evaluace

Byl nějakým způsobem měřen a vyhodnocen dopad realizované aktivity/projektu? Ekonomické vyhodnocení nadále probíhá - provádějí ho Technické služby Týnec ve spolupráci s městem Týnec nad Sázavou. Porovnává se převzatý odpad dle kategorií od původců katastru Týnec nad Sázavou za určité období, statistiky převzatého odpadu TS dle kategorií za rok 2024 - dle jednotlivých měsíců. Po srovnání údajů z katastru nemovostí (počet nemovitostí) s dotazníky odevzdanými vlastníky nemovitostí (v letech 2023-2024) a s městskou evidencí z roku 2021 (známkový systém) se nepotvrdily obavy o výskytu nádob mimo systém (potvrdilo se množství nádob dle známkového systému do roku 2021).
Plánujete aktivitu/projekt dále rozvíjet/udržovat? Připravujeme: "Door to door" systém, Re-use centrum. Rozšiřujeme sběrná místa pro třídění odpadu (zahuštění sběrných míst a rozšiřování počtu komodit).

Média, propagace

Jakým způsobem probíhala komunikace s médii a jaké byly mediální výstupy?

Kromě již zmíněné informační kampaně a proběhlých setkání (viz výše) byla natočena reportáž kabelové televize o dotřídění náhodně vybraných kontejnerů na Dni Země 2023 (od 25. minuty reportáž ze Dne Země a od 28. minuty rozhovor s ředitelem TS).
V Týneckých listech pravidelně zveřejňujeme články k odpadům jako např.:
Týnecké listy 3/2024
Informujeme Vás, jak správně třídit, str. 10
Týnecké listy 2/2024
Třídění odpadů si platí sami občané, str. 9
Černé skládky si platí sami zakladatelé, str. 9
Týnecké listy 1/2024
Rozšiřujeme nádoby na použité oleje, str. 12
Týnecké listy 2/2023
Systém odpadového hospodářství  - přehledné informace, str. 4
Týnecké listy 1/2023
Přednáška Zdravého města: Systém odpadového hospodářství, str. 7
Týnecké listy 1/2022
Odpady a setkání s občany, str. 9
Svoz směsného odpadu, str. 10
Jaké jsou nové možností třídění v roce 2022 v Týnci nad Sázavou a jeho městských částech, str. 10
Nové kontejnery na kovy, str. 11
Sběr použitého rostlinného kuchyňského oleje. Jak na to?, str. 11
Třídíme, ale jak…, str. 12
Třídění je věda…, str. 12

 

Další poznámky

Další poznámky

V roce 2018 proběhla studie od společnosti EKO-KOM o hustotě a omptimalizaci sběrné sítě tříděných odpadů. V roce 2023 jsme zpracovali se společností JRK vstupní analýzu odpadového hospodářství (v jakém stavu je odpadové hospodářství ve městě). Máme zpracován Plán odpadového hospodářství.

Změnili jsme poplatkový systém z "všem stejně" na motivační "zaplať, co vyprodukuješ".

Odpadky ve městě řešíme každoroční jarní akcí "Ukliďte náš Týnec", do které se zapojují školy, školky, úřad, místní spolky, skauti, ale i jednotlivci.

Aktéři

Název: Město Týnec nad Sázavou
IČO nebo jiný registrační údaj: 00232904
Adresa: K Náklí 404, 257 41 Týnec nad Sázavou
Web: http://www.mestotynec.cz

Další aktéři

Název:Technické služby Týnec, s.r.o.
IČO nebo jiný registrační údaj:02457776
Adresa:Brodce 47, 257 41 Týnec nad Sázavou
Web:https://tstynec.cz/

Název:

EKO-KOM, a.s.
IČO nebo jiný registrační údaj:25134701
Adresa:Na Pankráci 1685/17, 140 21 Praha 4
Web:https://www.ekokom.cz/
Detailně zpracované dobré praxe

Týnec nad Sázavou

/ další dobré praxe

Nejčtenější dobrá praxe

TISK
i