Téma:
Cirkulární ekonomika, re-use, neplýtvání zdroji
Popis a výstupy
Co bylo cílem? Co byly hlavní výstupy? Jaký byl průběh / kroky realizace?
Fajna dilna je ostravským řemeslným inkubátorem. Koncept vychází z celosvětového konceptu tzv. Fab Labů a otevřených hodinových DYI dílen (Do It Yourself) a je určená nejen nadšencům, kutilům a profesionálním řemeslníkům, ale i všem, kteří mají zájem přijít si osahat řemeslo nebo se pod odborným vedením naučit řemeslným dovednostem, například v rámci workshopů, kurzů, přednášek a prezentačních akcí. Zaměřuje se v rámci vzdělávání také na žáky 8. a 9. tříd základních škol a středních škol. Cílem je podpora zaměstnanosti, podnikavosti obyvatel a rozvoje malých a středních podniků. Na jednom místě, v původní Kompresorovně Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice, veřejnost může využívat dílnu truhlářskou, kovodílnu, keramickou, dílnu na zpracování betonu, papíru, kůže a textilu, hi-tech dílnu vybavenou 3D tiskárnami a sety pro experimentální práci s Arduinem a v neposlední řadě komunitní zahradu. Dílny jsou vybaveny profesionálními stroji pro práci s jednotlivými materiály.
Navazuje Váše aktivita/projekt na nějaký politicko-strategický dokument?
Projekt vychází z Akčního plánu Strategického plánu rozvoje města Ostravy 2017-2023 (fajnOVA).
Vznikly konkrétní dokumenty (publikace, videozáznamy, metodiky.. )?
NE
Začátek aktivity:
01.10.2016
Příloha
Rozpočet
Jaké byly finanční náklady na realizaci aktivity?
[tis. Kč] 100 000
Jak byla aktivita financována?
Převážně z fondů EU
Detailní rozpis:
První fáze realizace 2016-2018 13 500 tis. Kč; následující rozšíření do 100 000 tis. Kč
Doporučení a inspirace
Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím/městům s podobným záměrem?
Start sdílených dílen se ze začátku neobejde bez významných investic do vybavení, strojů, úprav prostorů pro dílny, aby byly dílny atraktivní a bezpečné z hlediska BOZP.
Monitorování a evaluace
Plánujete aktivitu/projekt dále rozvíjet/udržovat?
V plánu pro rok 2021 je neustálé rozšiřování nabídky workshopů, teambuildingových a jiných aktivit dle potřeb a zájmů veřejnosti např. o nové technologie.
Dále je cílem zkvalitňování a zefektivňování podmínek užívání dílny pro stávající a nové uživatele dalšími menšími investicemi do strojního vybavení, další pokračování spolupráce se základními školami v regionu, v oblasti nabídky výuky řemesel v rámci programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu (žáci osmých a devátých tříd základních škol, jejímž zřizovatelem je město Ostrava a městské obvody).
Pokračovat bude dotační projekt „Fajne řemesla“ ITI Ostravské aglomerace, schváleného v roce 2017 na podporu zaměstnanosti a podnikání, jehož ukončení je plánováno v srpnu 2021 a budou hledány nové dotační programy v rámci operačního programu s názvem Zaměstnanost plus (OPZ+) v programovém období 2021-2027.
Je připravovaná propagace řemesel v rámci programu FAJNE DILNY „ Nebojme se řemesel“ prozákladní školy, pokračující spolupráce s firmou HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o. již od roku 2018, plánovaná další či nová spolupráce s partnery Barvy na dřevo – Hahn a syn s.r.o., ELVIN PRODEJ s.r.o. a Festool CZ s.r.o.
V plánu je pokračovat ve výrobě vlastních produktů za účelem prodeje na podporu hlavní činnosti spolku, pokračování propagace FAJNE DILNY pomocí marketingových kampaní a zajištění aktivní průběžné komunikace na sociálních médiích, včetně promování vybraných příspěvků, obsahové správy webu a blogu FAJNE DILNY.
Dále bude plněn dlouhodobý cíl navázání, budování a upevňování spolupráce nejen s externími partnery, školami, univerzitami a výrobní sférou, ale i se samotnými zájemci o řemeslnou a dílenskou výrobu a také pokračování již navázané spolupráce z roku 2019 s Vítkovickou střední průmyslovou školou v Ostravě-Hrabůvce s cílem vzdělávání jejich žáků prostřednictvím FAJNE DILNY v oblasti řemesel.
V současné době se pracuje na odkupu nových prostor a o následném rozšíření Fajne dílny, jelikož v blízké době dojde k naplnění kapacity stávající budovy. K vizím pro budoucnost patří nejen spolupráce se středními školami, aby mladí řemeslníci zůstali u oborů, které studují, ale také spolupráce s designovými obory, např. kvůli výrobě dřevěných hraček. Mezi plány FAJNE DÍLNY patří výroba exponátů pro Science Centra nebo výroba městského mobiliáře.
Média, propagace
Jakým způsobem probíhala komunikace s médii a jaké byly mediální výstupy?
Projekt byl komunikován zejména prostřednictvím regionálních médií, ale i některých médií s celostátním dosahem.
Příloha:
Aktéři
Název:
Statutární město Ostrava
IČO nebo jiný registrační údaj:
845451
Adresa:
Prokešovo náměstí 1803/8
Web:
https://www.ostrava.cz/cs
Další aktéři
Název: Vysoká škola báňská
IČO nebo jiný registrační údaj: 61989100
Adresa: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, 17. listopadu 2172/15
Web: https://www.vsb.cz/cs
Název: spolek Hlásím se k továrně
IČO nebo jiný registrační údaj: 22847219
Adresa: U Prodejny 999/1, Ostrava 700 30
Název: Vítkovická střední průmyslová škola
IČO nebo jiný registrační údaj: 26836025
Adresa: Hasičská 1003/49, 700 30 Ostrava-jih-Hrabůvka
Web: http://www.vitkovice.cz/web/vitkovicka-sps/
Název: Dolní oblast VÍTKOVICE, z.s.
IČO nebo jiný registrační údaj: 75125285
Adresa: Vítkovice 3004, Vítkovice, Ostrava, 703 00
Web: https://www.dolnivitkovice.cz/
Příklad byl zpracován za finanční podpory Evropského sociálního fondu a Operačního programu Zaměstnanost.
Detailně zpracované dobré praxe