Vývoj portálu je financován za podpory Operačního programu Zaměstnanost
KRAJ ÚSTECKÝ
Strategie udržitelného rozvoje Ústeckého kraje 2006-2020
1. EKONOMICKÁ OBLAST
1.1 Rozvoj nových a stávajících malých a středních podniků s růstovým a inovativním potenciálem a se sídlem v Ústeckém kraji.
1.2 Ekonomické oživení a zvýšení konkurenceschopnosti Ústeckého kraje s podporou existujících stabilizovaných podniků a s novými investicemi zejména do zavádění moderních environmentálně šetrných technologií...
- Popis / Komentář:
1.2.2 Zvýšit podíl podniků Ústeckého kraje se zavedeným environmentálně orientovaným systémem řízení, se schválenou environmentální politikou a certifikovaných podle EMAS, resp. podle norem řady ISO 14000 na 5 % do r. 2020.
1.2.2.1 Systémem dotovaných školení zvyšovat povědomí existujících podniků o environmentálně orientovaném řízení podniků. Vytvořit dotační systém pro podporu získání certifikace podnikatelských subjektů podle norem ISO.
1.2.3 Zvýšit podíl podniků se zavedeným sociálním systémem řízení podle norem řady SA 8000, AA 1000 a SIGMA do roku 2020.
1.2.3.1 Systémem dotovaných školení zvyšovat povědomí existujících podniků o sociálně orientovaném řízení podniků. Vytvořit dotační systém pro podporu získání certifikace podnikatelských subjektů podle norem ISO.
1.3 Rozvojem tradičních odvětví primárního sektoru v Ústeckém kraji (zemědělství, lesnictví, rybolov), zajišťujících udržitelné využívání krajiny, umožnit rozvoj následného zpracovatelského průmyslu ve venkovských oblastech kraje...
- Popis / Komentář:
1.3.2 Zvýšit podíl ekologicky obhospodařované zemědělské půdy z celkové rozlohy zeměděl- ského půdního fondu Ústeckého kraje na 20 % do r. 2020.
1.3.3 Zvýšit podíl subjektů zpracovatelského průmyslu se sídlem v Ústeckém kraji z celkového počtu ekonomických subjektů na 13,5 % do r. 2000.
1.3.3.1 Prosadit přijetí změn zákonů pro usnadnění registrace nových ekonomických subjektů podnikajících ve zpracovatelském průmyslu.
1.3.3.2 Prosadit přijetí změn zákonů pro usnadnění daňových odvodů fyzických i právnických osob ve zpracovatelském průmyslu.
1.4 Omezovat dopravní potřeby přímo u zdroje (snižováním přepravních nároků vznikajících v důsledku vynucené mobility).
1.4.1 Snížit podíl individuální automobilové dopravy na celkových přepravních výkonech do r. 2020.
1.4.1.1 Vytvářet nové pracovní příležitosti především v malých městech a obcích (mikroregionech) v rámci podpory rozvoje malého a středního podnikání – práce v místě bydliště.
1.4.2 Snížit podíl silniční nákladní dopravy na celkových přepravních výkonech nákladní dopravy do r. 2020.
1.4.2.1 Maximálně využívat regionální produkci (potraviny, spotřební zboží) při šetrném využívání regionálních přírodních zdrojů – preferovat regionální výrobu a spotřebu.
1.4.2.2 Striktně regulovat výstavbu nových průmyslových zón na volných plochách mimo současně zastavěné území obcí a mimo multimodální logistické uzly v rámci územního plánování respektují- cího principy udržitelného rozvoje. Nově využít existující staré průmyslové zóny – přednostně revitalizovat nevyužívané nebo nedostatečně využívané průmyslové zóny, skladovací areály a komerční objekty s využitím existující dopravní a technické infrastruktury.
1.4.3 Zavést integrovaný systém dopravy ve velkých městech Ústeckého kraje s cílem změny podílů jednotlivých způsobů dopravy na celkových přepravních výkonech osobní dopra- vy do r. 2020.
1.4.3.1 Provést dopravní analýzy vystihující současné potřeby pro zajištění integrovaného systému dopravy.
1.4.3.4 Vytvořit kvalitní integrované dopravní systémy, jejichž základem bude železniční a autobusová přeprava osob na střední a dlouhé vzdálenosti. Páteřní systém musí být na vhodných místech doplňován integrovaným dopravním systémem a nemotorovými druhy dopravy (pěší a cyklistickou). Zajistit bezpečné parkování na odstavných parkovištích s dostatečnou kapacitou v dosahu hromadné dopravy – systém „park and ride“.
1.5 Vytvoření a rozvoj základní i doplňkové infrastruktury cestovního ruchu včetně destinačního managementu a příslušných služeb.
1.5.1 Zvýšit podíl investic do udržitelných forem cestovního ruchu z celkových investic v kraji do r. 2020.
1.5.1.2 Vytvořit grantové schéma na podporu rozvoje produktů environmentálně šetrného turistického ruchu.
1.5.1.3 Zpracovat projekty, které vyhoví požadavkům pro poskytnutí prostředků z finančních nástrojů strukturální politiky EU.
1.5.2 Zvýšit lůžkovou kapacitu ubytovacích zařízení turistického ruchu na 1000 obyvatel do r. 2020 o 20 %.
2. SOCIÁLNÍ OBLAST
2.1 Rozvoj zaměstnanosti a zaměstnavatelnosti občanů v Ústeckém kraji.
2.1.1 V období 2008–2020 stabilizovat registrovanou míru nezaměstnanosti na úrovni 8 %.
2.1.1.1 Vytvářet nové pracovní příležitosti a udržet stávající prosperující pracovní místa u zaměstnavatelů (včetně obcí a měst) Ústeckého kraje s využitím všech dostupných zdrojů, zejména s využitím lokální a regionální produkce v rámci podpory malého a středního podnikání.
2.1.1.2 Podpořit „zjednodušení podnikatelského prostředí“ přípravou vhodných stimulů v systému daní, dávek a dalších opatření, která povedou k transformaci „práce načerno“ k „řádnému“ zaměstnání.
2.1.1.4 Zapojit dlouhodobě nezaměstnané uchazeče o zaměstnání registrované na Pracovních úřadech Ústeckého kraje do obecně prospěšných prací.
2.1.2 Zvýšit počty dlouhodobě nezaměstnaných a registrovaných na pracovních úřadech zapojených do programů veřejně prospěšných prací na 15 % do r. 2020.
2.1.2.1 Ve spolupráci s úřady práce připravit přehled prací a aktivit vhodných pro programy aktivní politiky zaměstnanosti ve prospěch potenciálních zaměstnavatelů (včetně obcí a měst) a vyčlenit prostředky pro možnost jejich dofinancování.
2.2 Průběžně a systematicky vytvářet podmínky pro zvyšování vzdělanosti a kvalifikace obyvatelstva Ústeckého kraje v souvislosti se zvýšením konkurenceschopnosti na trhu práce.
2.2.1 Zvýšit podíl obyvatelstva s dokončeným vysokoškolským vzděláním na 9 % do r. 2020.
2.2.2 Snížit podíl obyvatelstva Ústeckého kraje se základním vzděláním nebo bez vzdělání na 20 % do r. 2020.
2.2.2.1 Realizovat přípravné programy pro děti předškolního věku ze sociálně slabých skupin populace.
2.2.2.2 Zajistit systém motivačních volnočasových aktivit pro děti ze sociálně slabých rodin v rámci školní přípravy.
2.2.2.3 Zvýšit spolupráci škol, rodičů, informačních a poradenských středisek pro volbu povolání na úřadech práce a orgánů sociální péče.
2.3 Revitalizace obcí a měst Ústeckého kraje s důrazem na obnovu zastaralého bytového fondu, výstavbu nových bytů a rekonstrukci chátrajících kulturních a technických památek.
2.4 Zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva vytvořením systému prevence a následné zdravotní péče zejména u typů onemocnění se zvýšeným výskytem v populaci Ústeckého kraje.
2.4.1 Prohloubit systém preventivních opatření vedoucích ke zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva, především předcházejících nádorovým onemocněním, onemocněním kardiovaskulárního systému a onemocněním trávící soustavy do r. 2007.
2.5 Posilování sociálního kapitálu Ústeckého kraje. Zlepšení reprodukčního chování, dostatečná integrace minoritních skupin obyvatelstva a omezení výskytu sociálně nežádoucích jevů v populaci Ústeckého kraje.
2.5.1 Snížit potratovost v Ústeckém kraji na 1000 narozených o 21 % do r. 2020.
2.5.1.1 Zlepšit systém sexuální a rodinné výchovy na základních a středních školách Ústeckého kraje.
2.5.1.2 Zřídit domovy pro těhotné ženy a matky s dětmi do 3 let, které se ocitly v tísnivé situaci – zajistit klientkám ubytování a psychologickou, sociální a právní pomoc.
2.5.2 Snížit počty výskytu sociálně nežádoucích jevů v populaci Ústeckého kraje do r. 2020.
2.5.2.1 Vytvořit program sociální prevence zahrnující celospolečenské působení různých činitelů rodinou počínaje, přes státní instituce, občanské iniciativy a informačními, poradenskými a léčebnými opatřeními konče.
2.5.2.2 Vytvořit střediska volného času pro děti ze sociálně slabších nebo problémových rodin a zajistit efektivní trávení jejich volného času s možností aktivně se podílet na přípravě programů, které odpovídají schopnostem a zájmům dětí.
2.5.3 Snížit počet trestných činů na území Ústeckého kraje na 1000 obyvatel o 12 % do r. 2020.
2.5.3.2 Informovat občany o možnostech efektivní ochrany majetku například sestavením „Desatera proti zlodějům“.
2.5.3.3 Prevence dalšího protiprávního jednání mladistvých delikventů/prvopachatelů předáváním právních znalostí a dovedností a rozvojem sociálních dovedností užitečných v osobním i profesionálním životě. Cílem je zvýšení právního vědomí mladistvých a mladých dospělých pachatelů a zvýšení jejich odpovědnosti za vlastní jednání v budoucnosti.
2.5.4 Zvýšit účast občanů z minoritních skupin v resocializačních a vzdělávacích programech do r. 2020.
2.5.4.2 Resocializační programy pro matky, kterým končí mateřská dovolená a dlouhodobě nezaměstnané s cílem zvýšit jejich sociální, komunikační a právní znalosti a dovednosti, které klientům zvýší sebevědomí, zájem podstoupit rekvalifikační kurzy, schopnost správně napsat životopis, komunikovat s případným zaměstnavatelem atd.
3. ENVIRONMENTÁLNÍ OBLAST
3.1 Zvýšení pořízených investic na ochranu životního prostředí, zejména pro oblasti ochrany přírody a krajiny a ochrany ovzduší.
3.1.1 Nárůst podílu pořízených investic na ochranu životního prostředí Ústeckého kraje na 5 % z celkových pořízených investic do r. 2020.
3.2 Zvyšování kvality ovzduší v souvislosti s prevencí ochrany zdraví obyvatelstva snižováním produkce emisí znečišťujících látek ze stacionárních a liniových zdrojů znečišťování ovzduší.
3.2.1 Snížit podíl oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší z celkové rozlohy Ústeckého kraje na 5,5 % do r. 2020.
3.2.2 Zpracovat Plány zlepšování kvality ovzduší pro všechny obce v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší do konce r. 2007.
3.2.3 Snížit emise skleníkových plynů do roku 2020.
3.2.3.1 Striktně uplatňovat zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění (IPPC – Integrated Pollution Prevention and Control), o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci) a další právní předpisy souvisejících s ochranou ovzduší.
3.2.4 Snížit emise prašných částic v t/km2 o 40 % do roku 2020 a emise NOx v t/km2 o 50 % do r. 2020.
3.2.5 Zvýšit podíl veřejných silničních dopravních prostředků využívající alternativní paliva do r. 2020.
3.3 Efektivní a dostatečně rychlá revitalizace nevyužívaných zdevastovaných ploch a objektů („brownfields“) Ústeckého kraje, sanace starých ekologických zátěží a omezení živelné výstavby na „zelené louce“ mimo kompaktně zastavěná území měst a obcí.
3.3.1 Snížit celkovou rozlohu nevyužívaných, zdevastovaných ploch a objektů („brownfields“) do r. 2020.
3.3.2 Snížit podíl celkové rozlohy ploch, na nichž nebyla provedena sanace starých ekologických zátěží z celkové plochy starých ekologických zátěží do r. 2020.
3.3.2.1 Iniciovat vznik zákona, který bude definovat systém pravidel pro systematickou likvidaci starých ekologických zátěží.
3.3.2.2 Zajistit kvalitní monitoring, příp. aktualizaci existujících údajů o plochách se starými ekologickými zátěžemi.
3.3.3 Snížit podíl rozlohy nově zastavovaných ploch za rok z celkové rozlohy zastavitelného území na území Ústeckého kraje do r. 2020.
3.3.3.1 Prosadit přijetí zákona o místních daních umožňujícího zvýhodnit investory, kteří mají zájem o revitalizace nevyužívaných zdevastovaných ploch a objektů
3.3.3.2 V souvislosti s novými stavebními záměry na území kraje preferovat využití nevyužívaných zdevastovaných ploch a objektů („brownfields“) před výstavbou na „zelené louce“.
3.4 Snížení produkce odpadů a předcházení jejich vzniku společně s důrazem na environmentálně šetrné nakládání s odpady.
3.4.1 Snížit podíl produkce průmyslových odpadů včetně odpadů z energetiky v Ústeckém kraji na HDP v tun/mil. Kč o 23 % do r. 2020.
3.4.3 Snížit podíl skládkování odpadů na celkovém nakládání s odpady v Ústeckém kraji na 15 % do r. 2020.
3.5 Diverzifikací „land-use“, systémem dílčích opatření a kontinuální péčí dlouhodobě zajistit zlepšení ekologických funkcí krajiny Ústeckého kraje.
3.5.1 Zvýšit podíl trvalých travních porostů z celkové rozlohy zemědělské půdy Ústeckého kraje na 28 % do r. 2020.
3.5.3 Zvýšit podíl obcí do 2000 ekvivalentních obyvatel napojených na kanalizaci s koncovou čistírnou odpadních vod do r. 2020.
3.5.4 Snížit podíl zemědělsky neobhospodařované půdy z celkové rozlohy zemědělské půdy Ústeckého kraje do r. 2020.
4. SPRÁVA VĚCÍ VEŘEJNÝCH
4.1 Zintenzivnění činností vedoucí k zapojení veřejnosti do plánování a rozhodování na kraj- ské i místní úrovni prostřednictvím:
- Popis / Komentář:
4.2 Vytváření grantových programů Ústeckého kraje na podporu aktivit nestátních nezisko- vých a dalších organizací směřujících k prosazování konkrétních principů udržitelného rozvoje v praxi.
- Popis / Komentář:
4.2.1 Nárůst podílu prostředků ze zdrojů Ústeckého kraje určených na veřejně prospěšné projekty realizované na území Ústeckého kraje do r. 2020.
4.3 Zlepšení přístupu obcí k integrované ochraně životního prostředí. Zkvalitnění poskytování informací o existujících právních předpisech v oblasti ochrany životního prostředí, o technických normách, atd....
- Popis / Komentář: