Již tradičního podzimního setkání nejen Zdravých měst, tentokráte na Vsetíně ve dnech 1. až 3. listopadu 2017, se zúčastnilo více než 130 zástupců měst, obcí a regionů z celé ČR, neziskovek a dalších spolupracujících organizací. Úvodní seminář podzimní Školy Zdravých měst přinesl inspirace k tématům finanční zdroje, kvalita úřadů, udržitelný rozvoj, podpora zdraví, čistá mobilita, práce s daty v území, zapojení podnikatelů, pocitové mapy, školní fóra či festival studentských filmů Antifetfest.
Od letošního podzimu nabízí Národní síť Zdravých měst ČR rozšířené možnosti sledování na sociálních sítích. Kromě výborně navštíveného facebooku NSZM, kde informace již odebírá více než 14000 uživatelů, přibyl INSTAGRAM i TWITTER. Obě sítě jsou orientované zejména na sledování prostřednictvím smartphonů, ale jsou dobře přístupné i v klasických počítačích. Budeme rádi, pokud přijmete pozvání a stanete se našimi fanoušky na sociálních sítích!
Přihlášením se do sítě Zdravých měst došlo k velkému zlepšení komunikace mezi odbory magistrátu a zlepšilo se i řízení přípravy projektů. Třecí plochy mezi úřadem a lidmi se odstraňují díky veřejnému projednávání. Školení pro koordinátora a případně i politiky nás pak připravuje na situace, které mohou nastat, a zlepšuje následnou participaci a přípravu.
Index participace, který zpracovala D21, vyhodnocuje aktivity měst ve vztahu k zapojování veřejnosti, komunikaci a transparentnosti. Jsme velmi rádi, že výsledky ukazují, že Zdravá města jsou leadry v participačních procesech a zapojování lidí do rozhodování o místě, kde žijí. Že úročí své zkušenosti, průběžné vzdělávání a spolupráci s odbornými partnery. První padesátka tohoto nezávislého žebříčku je ze 64 % utvářena aktivními členy Národní sítě Zdravých měst.
Členství v síti Zdravých měst nám přináší velké množství zkušeností v různých oblastech života díky nezištnému předávání dobré praxe od ostatních členů a bezplatné kvalitní vzdělávání naší koordinátorky. To vše nám velmi pomáhá při inspiraci a organizaci všech aktivit v rámci našeho projektu Zdravá městská část Horní Počernice. Členství v NSZM nás inspirovalo k organizování pravidelného setkávání s občany na každoročním veřejném Fóru udržitelného rozvoje. Obyvatelé Prahy 20 při něm mají možnost dávat náměty ze všech oblastí, které by mohly zlepšit život. V loňském roce jsme se pustili do participativního rozpočtování.
V polovině měsíce září (18.-20. 9. 2017) měla Národní síť Zdravých měst ČR čest hostit mezinárodní pracovní setkání národních sítí Zdravých měst WHO evropského regionu. Akce proběhla pod záštitou evropské úřadovny Světové zdravotní organizace (WHO) v Kodani, pobočky WHO v Praze a ve spolupráci s Informačním centrem OSN v Praze a hlavním městem Praha, které pro tento účel poskytlo historické prostory Staroměstské radnice.
Tradiční kampaň Dny zdraví, která je oslavou zdravého životního stylu, probíhá zejména v první polovině října. Tematickou různorodostí i zapojením odborných partnerů v jednotlivých městech se jedná o vůbec nejrozsáhlejší akci na podporu zdravého životního stylu v České republice. Hlavním cílem Dnů zdraví je zajímavou formou informovat občany o tom, jak správně pečovat o své zdraví, jak je možné předcházet zdravotním potížím a zároveň jim také nabídnout aktivity, které mohou dlouhodobě přispívat k jejich fyzické i duševní pohodě.
Do necelého konce září 2017 proběhlo již 47 veřejných Fór Zdravého města. Nejvíce účastníků dorazilo na Fórum Zdravého města Litoměřice, kde akci navštívilo na 200 občanů. Do konce roku nás čeká ještě 16 takovýchto setkání ve městech, obcích, ale i regionech České republiky. Veřejné Fórum Zdravého města je setkáním, během kterého občané definují největší problémy a možnosti rozvoje v dané obci a hlasováním určují "10P" - desatero priorit.
Kampaň Evropský týden mobility (16. - 22. 9.), která probíhá každoročně od roku 2002, má za cíl propagovat bezpečné, ekologicky šetrné způsoby dopravy ve městech a obcích. Také letos se do kampaně zapojila Zdravá města, která byla již mezi jejími prvními realizátory v ČR. Kampaň představuje ideální příležitost prezentovat alternativy udržitelné mobility občanům, vysvětlit problémy, se kterými se města a obce potýkají, s cílem vyvolat změny v chování a učinit pokrok směrem k vytvoření udržitelnější dopravní strategie pro Evropu.
Světová zdravotní organizace (WHO) uspořádala ve dnech 13. až 15. června 2017 v Ostravě Šestou ministerskou konferenci s názvem "Životní prostředí a zdraví". Konference se zúčastnilo na 500 delegátů a pozorovatelů z 53 členských států evropského regionu WHO, ale i zástupci Kanady, Filipín a Spojených států a 15 mezinárodních a nevládních organizací. Během tří dní proběhlo 9 plenárních zasedání a 16 tematických akcí (side events), zdůrazněny byly zejména oblasti jako kvalita ovzduší, chemická bezpečnost, změna klimatu, odpady, voda a sanitace či život ve městech. Jedním z témat byla spolupráce se Zdravými městy a regiony WHO. Byla opakovaně dokumentována zásadní vazba mezi kvalitou životního prostředí a zdravím obyvatel a poprvé byla významně akcentována role měst a regionů při dosahování udržitelného rozvoje a naplňování cílů mezinárodních závazků Zdraví 2020 a Agendy 2030 (SDGs).