• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Jak komunikujeme on-line?

Vydali jsme 5 webových Zpravodajů s tím nejaktuálnějším, co se v daných měsících dělo, včetně překladů do anglického jazyka. Zpravodaje byly distribuovány na více než 2000 adres v ČR a 300 adres v zahraničí. Vyhledáváme a propagujeme příklady dobré praxe - na unikátním webovém rozcestníku GALERIE UDRŽITELNÉHO ROZVOJE naleznete 301 tematicky členěných příkladů dobré praxe z 85 míst v ČR i zahraničí a za rok 2017 přibylo 374 nových střípků – drobných projektů, inspirativních akcí či aktivit. Náš INSPIROMAT pro obce a regiony s novinkami distribuujeme všem zájemcům 3x měsíčně.
více

Co je Zdravé město a NSZM? Nový videospot

<p>Pročíst můžete naše Základní informace s&nbsp;přehledem toho nezákladnějšího o asociaci, jejích členech i aktivitách, zhlédněte náš videospot, který během jedné minuty shrnuje vlastnosti, kterými se Zdravá města, obce a regiony mohou pyšnit, či se na nás kdykoli obraťte a rádi se Vám budeme věnovat.</p>
více

NSZM ČR: POUR FÉLICITER 2018

Dovolte, abychom Vám do nového roku popřáli hodně zdraví, elánu a spokojenosti v pracovním i osobním životě. Přejme si i v roce 2018 mnoho Zdravých, udržitelných, chytrých a spolupracujících měst otevřených svým občanům. Úspěšný rok 2018 Vám přeje Petr Švec spolu s týmem Kanceláře NSZM ČR.

více

Aktuálně v TV Zdravá města

Jak zajistit lepší prostředí po život obyvatel? Cestou je sdílení dobrých praxí ve Zdravých městech

Často slýchávám, že zastupitelská demokracie dává sama o sobě dostatečný prostor k vyjádření se, že zvolení reprezentanti již mají mandát svých voličů, aby realizovali priority na základě svých programů a politických vizí. Občané prý pro konkrétní řešení nemají dosti odbornosti a erudice, aby byli schopni posoudit celou šíři navrhovaných problémů, nejsou odborníci v zákonech a celou věc často zbytečně prodlužují a ztěžují. .. My v Litoměřicích jsme se rozhodli jít jinou cestou. Jako členové Národní sítě Zdravých měst, které mám tu čest předsedat, víme, že včasná a dlouhodobá spolupráce s občany a otevřenost města i úřadu mají velký smysl. Zdravá města to dělají ne proto, že jim to někdo nakázal, ale protože sama chtějí a hledají cesty, jak to dělat nejlépe.
více

Zdravé Křižánky: Fóra s veřejností v malé obci i první lokální měna v Česku

Doslova na česko-moravské hranici leží obec Křižánky s necelými čtyřmi sty obyvateli. Už jste zmínil členství obce ve Zdravých městech a obcích. Opravdu je pro malou obec přínosem? Určitě ano. Malých obcí není v NSZM mnoho. Kromě nás bych zmínil například obec Zbyslavice na Ostravsku nebo Bolatice na Hlučínsku. NSZM, do níž jsou začleněna hlavně města, ale i některé kraje, si nás hodně „opečovává“. Například na veřejná fóra k nám NSZM vysílá facilitátory, protože třeba já coby představitel obce bych mohl být v diskusích s občany a při výběru 10 P brán jako podjatý. Podpora ze strany NSZM je však daleko rozsáhlejší a členství mohu menším obcím jen doporučit.
více

Ceny Šampiónům i Skokanům roku předány na konferenci Zdravých a udržitelných měst

7. prosince 2017 se v Praze uskutečnila konference Národní sítě Zdravých měst ČR za účasti mnoha vzácných zahraničních i domácích hostů. Akce se zúčastnilo více než 180 osob. Vrcholem konference bylo slavnostní ocenění nejúspěšnějších starostů, primátorů a hejtmanů Zdravých měst, obcí a regionů - těch, co prošlapávají cesty a své zkušenosti předávají dále. V pracovní části akce se diskutovalo o plánování s občany, lokální měně, mezinárodní spolupráci, řízení kvality, podpoře zdraví či zapojení podnikatelů.
více

Co nabízí NSZM (nejen) svým členům? Co mohou města, obce i regiony využívat?

Připravili jsme pro Vás zbrusu nový materiál s přehledem toho, co nabízíme našim členům – městům, obcím a krajům sdruženým v Národní síti Zdravých měst ČR. Naleznete v něm přehledný výčet toho, co v oblasti participace, udržitelného rozvoje, projektů, kvality řízení a v mnohých dalších tématech můžeme nabídnout a co umíme. Vzděláváme, konzultujeme Vám na míru, hledáme dobrou praxi a propagujeme Vaše inspirace. Řadu aktivit mohou volně využívat i další obce a regiony, které zatím členy nejsou. Naše akce jsou otevřené všem, inspirujte se příklady Zdravých měst a staňte se jedním z nich – uvidíte, vyplatí se to!
více

Proč je dobré být Zdravým krajem: Kraj Vysočina (časopis Pro města a obce, říjen 2017)

NSZM svým členům poskytuje metodickou pomoc při realizaci aktivit, ať již Zdravého kraje, tak při realizaci místní Agendy 21. Pracovníci NSZM jsou prakticky kdykoliv připraveni poradit. Velkou výhodou členství je možnost výměny zkušeností a dobré (ale také té špatné) praxe s ostatními členy sítě, kteří řeší v této oblasti velmi podobné problémy. Koordinátor programu Zdravý Kraj Vysočina využívá možnosti akreditovaného vzdělávání a získávání nových odborných informací na školách NSZM. Tyto vzdělávací akce jsou také příležitostí k osobnímu setkání s koordinátory a politiky Zdravých měst a regionů a dalších významných osobností napříč celou republikou.
více

Jak hodnotit udržitelný rozvoj v městských částech? Experti diskutovali s pracovníky úřadů

9.11, 2017. Jak vyhodnocovat postup k udržitelnému rozvoji na úrovni městských částí Prahy, případně i dalších velkých měst? Tímto tématem se zabýval další ze série workshopů Národní sítě Zdravých měst s experty z univerzitních a jiných odborných institucí i se zkušenými praktiky z místních úřadů. Cílem bylo definovat specifika a potřeby městských částí a diskutovat mimo jiné například dostupnost dat pro stanovené indikátory.
více

Během intenzivního kurzu NSZM k facilitačním dovednostem se vyškolilo 7 městských částí

Zástupci sedmi městských částí Prahy se ve dnech 7. a 8. 11. sešli na Kurzu facilitačních dovedností, který byl určen voleným zástupcům a úředníkům veřejné správy. Tématem kurzu byly metody a techniky zapojování veřejnosti do plánovacích a rozhodovacích procesů města, řízení diskuze, facilitace, jednání s problematickými typy osobností, formy vedení pracovních skupin či efektivní komunikace s médii. Kurz pro městské části zajišťovala NSZM ČR v rámci projektu financovaného z OPZ.
více
| 1 | .. | 24 | | 26 | | 28 | .. | 61 |
TISK
i