hlavní město PRAHA
Znak hlavní město PRAHA

Web provozuje NSZM ČR
Publicita OPZ-25 aktivity, projekt
Vývoj portálu je financován za podpory Operačního programu Zaměstnanost

hlavní město PRAHA

Názvy hierarchických úrovní
I. "Prioritní oblast"
I.1 "Oblast opatření"
I.1.1 "Opatření"

Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy hl. m. Prahy 2020-2024

Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy hl. m. Prahy 2020-2024
I.Předškolní vzdělávání
I.1Zápis nové MŠ – navýšení kapacity stávající MŠ – zápis nového místa poskytování vzdělávání na území HMP v místech aktuální a dlouhodobé potřeby do rejstříku.
I.1.1Zápis nového subjektu spádové mateřské školy, navýšení kapacity stávající spádové mateřské školy, popřípadě zápis nového místa poskytování vzdělávání spádové mateřské školy na území HMP bude prováděno pouze v místech (BUC, části MČ), kde kapacity spádových mateřských škol nedostačují k přijetí všech dětí ve věku od 3 do 6 let.
I.1.2Zápis nového subjektu spádové mateřské školy, navýšení kapacity stávající spádové mateřské školy, popřípadě zápis nového místa poskytování vzdělávání spádové mateřské školy na území HMP bude prováděno pouze v místech (BUC, části MČ), ve kterých lze vzhledem k demografickému vývoji důvodně předpokládat, že kapacity spádových mateřských škol budou v příštích pěti letech nedostatečné pro přijetí všech dětí ve věku od 3 do 6 let.
I.1.3Zápis nového subjektu nespádové mateřské školy, navýšení kapacity stávající nespádové mateřské školy, popřípadě zápis nového místa poskytování vzdělávání nespádové mateřské školy na území HMP bude prováděno pouze v případě reálného zájmu zejména ze strany zákonných zástupců dětí s bydlištěm v přiměřené dojezdové době a zároveň budou-li v přiměřené dojezdové době kapacity nespádových mateřských škol zapsaných v rejstříku škol a školských zařízení, které poskytují vzdělávání obdobným způsobem, naplněné. Zápis do rejstříku škol a školských zařízení bude možný pouze v lokalitách (městských částech HMP), ve kterých by zápis jakýchkoliv změn kapacit uvedených v opatření I. 1.3 nedošlo k meziročnímu nárůstu kapacit nespádových škol o více jak 1 % z kapacit škol spádových vedených ve školském rejstříku k 31. 8. Roku, který předchází roku, v němž má být rozhodováno o zápisu údajů do rejstříku škol a školských zařízení, s výjimkou lokalit, ve kterých bude v následujících letech trvalý převis poptávky po umístění dětí do MŠ.
I.2Navyšování kapacit předškolního vzdělávání v místech aktuální potřeby a snižování počtu dětí ve třídách.
I.2.1Podpora výstavby nových objektů a přístaveb stávajících MŠ pro rozšíření kapacit předškolního vzdělávání spádových mateřských škol – pouze v místě dlouhodobé potřeby a v souladu s prioritami DZ ČR.
I.2.2Případné volné kapacity v mateřských školách využít ke snižování počtu dětí na třídu na 24 dětí.
I.3Podpora výuky jazyků a rozvoj polytechnické výchovy v předškolním vzdělávání.
I.3.1Podpora výuky mateřského jazyka (českého).
I.3.2Podpora pedagogů MŠ ve studiu metodiky výuky cizích jazyků.
I.3.3Dotace výuky cizího jazyka pro předškoláky.
I.3.4Podpora polytechnické výchovy a podpora digitálních kompetencí u dětí v mateřských školách za pomoci aktuálních a doporučených metodik.
I.4Podpora nabídky logopedické péče.
I.4.1Podpora zřizování logopedických tříd pro děti s těžšími vadami řeči.
I.4.2Podpora vzdělávání pedagogů v oblasti logopedické péče.
I.5Podpora integrace dětí s odlišným mateřským jazykem (OMJ).
I.5.1Podpora zvýšení nabídky vzdělávání pedagogů MŠ v oblasti vzdělávání dětí s OMJ.
I.5.2Podpora předškolní přípravy dětí s OMJ na vstup do základního vzdělávání.
I.5.3Zajištění výuky češtiny jako druhého jazyka v potřebném rozsahu.
I.6Podpora výuky základních tělovýchovných návyků a sportovních činností a prevence proti úrazům a zraněním dětí předškolního věku.
I.6.1Podpora vzdělávání pedagogů MŠ v oblasti zdravého životního stylu a tělovýchovy.
I.6.2Podpora vzdělávání dětí předškolního věku v prevenci proti úrazům a zraněním při různých činnostech s ohledem na věk dítěte.
I.6.3Podpora vzdělávání pedagogů MŠ v oblasti první pomoci při úrazech a zranění dětí způsobených při různých činnostech. Podpora vzdělávání formou zážitkové činnosti.
I.6.4Podpora tělesné výchovy a sportu v MŠ, včetně podpory sportování dětí s tělesným postižením.
I.7Podpora spoluúčasti rodičů na činnosti školy a zapojování do společných aktivit.
I.7.1Podpora rozvoje forem spoluúčasti a zapojování rodičovské veřejnosti do aktivit realizovaných MŠ a podpora spoluúčasti rodičů (komunity) na programu mateřské školy, a to formou realizace konkrétních projektů, zveřejňování již fungujících příkladů dobré praxe, nalézání nových forem a systémů spolupráce apod.
I.7.2Podpora zapojení rodičů do procesu přípravy dětí na přechod z předškolního vzdělávání na základní školu s cílem snížit cílenou informovanou kampaní a za pomoci školských poradenských zařízení u zákonných zástupců odklady školní docházky.
II.Základní vzdělávání
II.1Zápis nové ZŠ – navýšení kapacity stávající ZŠ – zápis nového místa poskytování vzdělávání na území HMP v místech aktuální a dlouhodobé potřeby do rejstříku.
II.1.1Zápis nového subjektu spádové základní školy, navýšení kapacity stávající spádové základní školy, popřípadě zápis nového místa poskytování vzdělávání spádové základní školy na území HMP bude prováděno pouze v místech (BUC, části MČ) s nedostatečnými kapacitami spádových základních škol pro přijetí celého populačního ročníku v rámci spádového obvodu dané školy.
II.1.2Zápis nového subjektu spádové základní školy, navýšení kapacity stávající spádové základní školy, popřípadě zápis nového místa poskytování vzdělávání spádové základní školy na území HMP bude prováděno pouze v místech (BUC, části MČ), ve kterých lze vzhledem k demografickému vývoji důvodně předpokládat, že kapacity spádových základních škol budou v příštích pěti letech nedostatečné pro přijetí celého populačního ročníku v rámci spádového obvodu dané školy.
II.1.3Zápis nového subjektu nespádové základní školy, navýšení kapacity stávající nespádové základní školy, popřípadě zápis nového místa poskytování vzdělávání nespádové základní školy na území HMP bude prováděno pouze v případě reálného zájmu zejména ze strany zákonných zástupců dětí s bydlištěm v přiměřené dojezdové době a zároveň budou-li v přiměřené dojezdové době kapacity nespádových základních škol zapsaných v rejstříku škol a školských zařízení, které poskytují vzdělávání obdobným způsobem, naplněné. Zápis do rejstříku škol a školských zařízení bude možný pouze v lokalitách (městských částech HMP), ve kterých by zápis jakýchkoliv změn kapacit uvedených v opatření II. 1.3 nedošlo k meziročnímu nárůstu kapacit nespádových škol o více jak 1 % z kapacit škol spádových vedených ve školském rejstříku k 31. 8. roku, který předchází roku, v němž má být rozhodováno o zápisu údajů do rejstříku škol a školských zařízení.
II.2Pravidelná aktualizace školních vzdělávacích programů.
II.2.1Podpora zavádění opatření v oblasti vzdělávání k udržitelnému rozvoji podle platné krajské koncepce.
II.2.2Podpora multikulturní výchovy a interkulturního vzdělávání, předání znalosti a o národnostech, etnických minoritách a otázkách migrace v kontextu etických hodnot jejich sociokulturního prostředí.
II.2.3Zkvalitnění interpersonálních kompetencí, tolerance a vzájemného porozumění při komunikaci a jednání s lidmi odlišných kultur a tradic.
II.2.4Podpora zavedení opatření vyplývající z programu Přípravy občanů k obraně státu (POKOS).
II.2.5Při realizaci ŠVP podporovat intenzivnější následující oblasti RVP ZV – gramotností, dovedností, schopností a postojů, vytvářejících předpoklady pro aktivní občanství, a demokratické vládnutí. Podpora rozvojových programů v oblasti sebepoznání a soft-skills zejména pro žáky ZŠ (podpora porozumění vlastní osobnosti, posilování silných stránek a skrze to zvýšení motivace ke vhodnému výběru SŠ a dalšímu studiu, aktivní procesy kariérového poradenství na školách).
II.3Podpora žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ).
II.3.1Vytváření podpory žákům s odlišným mateřským jazykem.
II.3.2Zajištění výuky češtiny jako druhého jazyka v odpovídajícím rozsahu.
II.3.3Zvýšit nabídku vzdělávání pedagogů v oblasti vzdělávání žáků s OMJ.
II.3.4Spolupráce s nestátními neziskovými organizacemi pracujícími v oblasti multikulturní výchovy a výuky českého jazyka pro cizince, popř. v oblasti odborného poradenství pedagogům.
II.3.5Zkvalitnění interpersonálních kompetencí, tolerance a vzájemného porozumění při komunikaci a jednání s lidmi odlišných kultur a tradic.
II.3.6Podpora předškolní přípravy dětí s OMJ v mateřských školách i přípravných třídách základních škol na vstup do základního vzdělávání.
II.3.7Podpora spolupráce při naplňování aktivit směrem k žákům s OMJ s krajským a Národním metodickým kabinetem Český jazyk a literatura.
II.4Podpora výuky cizích jazyků.
II.4.1Podpora grantových programů jazykového vzdělávání.
II.4.2Podpora mezinárodní spolupráce (například formou zahraničních studijních pobytů) a podpora spolupráce se zahraničními školami.
II.4.3Podpora soutěží a olympiád.
II.5Podpora polytechnické výchovy, matematické, finanční, čtenářské a přírodovědné gramotnosti na základních školách a podpora výchovy ke kreativitě.
II.5.1Podpora spolupráce základních škol se středními školami poskytujícími technické, matematické, přírodovědné, umělecké a uměleckoprůmyslové vzdělávání.
II.5.2Podpora vzdělávání pedagogů a jejich osvěta v oblastech: polytechnické výchovy, matematické gramotnosti, finanční gramotnosti, čtenářské gramotnosti. Dále v oblastech participativních metod výuky (učení zážitkem, spolupráce s profesionály z praxe v rámci výuky) a v oblasti kreativních přístupů k výuce a rozvoji klíčových kompetencí.
II.5.3Podpora polytechnických soutěží na základních školách. Podpora matematických soutěží. Podpora soutěží orientovaných na čtenářskou gramotnost. Podpora kreativních a uměleckých soutěží. Podpora soutěží orientovaných na rozvoj klíčových kompetencí.
II.5.4Podpora spolupráce se sociálními partnery a podpora spolupráce s profesionály z oblasti kulturních a kreativních průmyslů a spolupráce s kulturními institucemi (podniky, kulturní organizace, neziskové organizace a další sociální partneři škol).
II.5.5Podpora matematické, čtenářské, finanční a přírodovědné gramotnosti na základních školách prostřednictvím metodických doporučení, projektů a dalších vhodných aktivit, včetně podpory participativních metod výuky (učení zážitkem, spolupráce s profesionály z praxe v rámci výuky), kreativních přístupů k výuce a rozvoje klíčových kompetencí.
II.5.6Podpora žáků na činnosti školy, posílení aktivit směřujících k zapojení žáků do žákovských parlamentů a aktivit směřujících k vyšší účasti žáků na školních aktivitách, rozvoj nových postupů a procesů zapojování žáků do rozhodování v rámci běžné výuky.
II.5.7Podpora výchovy ke kreativitě (schopnosti spolupráce, představivosti, vytrvalosti, zvídavosti, disciplinovanosti) a příprava na vstup na pracovní trh.
II.6Zvyšování a prohlubování odborné kvalifikace pedagogických pracovníků a zvyšování jejich prestiže.
II.6.1Pořádání kurzů a seminářů k vybraným tématům – například
dlouhodobými rozvojovými programy pro profesní a osobnostní rozvoj pedagogů, zahrnující tréninky, přímou a reflektovanou praxi ve výuce, včetně partnerské spolupráce ve výuce s experty z praxe, mentoring, supervize a další nástroje profesního a osobnostního rozvoje pedagogů.
II.6.2Poskytování finančních prostředků z rozpočtu zřizovatele i HMP na posílení mzdových prostředků.
II.6.3Podpora vzdělávání pedagogů základních škol ve vybraných oblastech, včetně dlouhodobých rozvojových programů pro profesní a osobnostní rozvoj pedagogů, které zahrnují tréninky, přímou a reflektovanou praxi ve výuce, včetně partnerské spolupráce ve výuce s experty z praxe mentoring, supervize a další nástroje profesního a osobnostního rozvoje pedagogů.
II.6.4Podpora při získávání gramotnosti v oblasti zdravého životního stylu a tělovýchovy tělovýchovných pedagogů s cílem dosažení příslušných vědomostí a dovedností.
II.6.5Podpora vzdělávání pedagogů v oblasti Přípravy občanů k obraně státu (POKOS).
II.6.6Podpora osvojování metod participativní výuky u pedagogických pracovníků všech oborových zaměření, výuky k osvojování klíčových kompetencí žáků, výuky ke kreativitě a přípravě žáků na vstup do profesního života.
II.6.7Podpora uvádějících učitelů pro začínající učitele.
II.6.8Podpora dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a průběžná osvěta pedagogických v oblasti formativního hodnocení žáků základních škol.
II.7Podpora investičních akcí a podpora vybavenosti základních škol.
II.7.1Podpora vybavování odborných i běžných učeben moderním technickým a specifickým vybavením určené primárně pro výuku.
II.7.2Modernizace tělocvičen a hřišť s důrazem na bezpečnost a podporu efektivnímu i hospodárnému využití ve volném čase pro sportující veřejnost.
II.7.3Podpora vzdělávání pedagogů základních škol ve vybraných oblastech, zejména v digitálních technologiích.
II.7.4Podpora bezbariérovosti úpravou prostorových dispozic škol a školských zařízení.
II.8Podpora školních poradenských služeb a školních psychologů a odstraňování vnější diferenciace na základním stupni vzdělávání.
II.8.1Podpora školních poradenských pracovišť pro kariérové a jiné poradenství. Zajišťování jejich dlouhodobé činnosti zejména v lokalitách, kde je zvýšená poptávka po těchto službách nebo činnost takového pracoviště výrazně posílí nedostatečné informační zázemí pro žáky ZŠ.
II.8.2Podpora školních psychologů, výchovných poradců a školních metodiků prevence – vytváření optimálních podmínek pro jejich činnost, zajišťování a průběžné zvyšování jejich odbornosti a informační základny pro zajištění optimální péče o klienty apod.
II.8.3Podpora programů ke zvyšování kompetencí a osobnostního rozvoje žáků od 1. Stupně ZŠ. Podporovat tvorbu školních koncepcí kariérového poradenství a sebepoznání pro žáky ZŠ v době, kdy “sami sebe nejvíce poznávají” a mohou (v průběhu dalších let) rozvíjet své silné stránky.
II.8.4Podpora odstraňování vnější diferenciace na základním stupni vzdělávání metodickým působením MHMP na zřizovatele jednotlivých základních škol, aby nedocházelo k záměrným selekcím v podobě výběrovosti tříd a zaměření tříd na specifickou výuku apod.
II.8.5Metodická podpora jednotlivých zřizovatelů základních škol ze strany MHMP v úpravě kritérií pro zápis dětí ke vzdělávání v základní škole.
II.8.6V období platnosti tohoto DZ HMP nebude podporováno navyšování počtu otevíraných tříd 1. ročníků ve víceletých cyklech (8letém a 6letém) na gymnáziích zřizovaných HMP. U ostatních zřizovatelů nebude doporučováno zařazování nových kapacit v rámci víceleté formy vzdělávání na gymnáziích.
II.9Podpora kreativity, podnikavosti a spoluúčasti žáků na činnosti školy, včetně spoluúčasti žáků na výuce.
II.9.1Podpora tvůrčího, kreativního a participativního prostředí škol a rozvoj spolupráce s místními aktéry a komunitou.
II.9.2Posílení role kulturních organizací do vzdělávacího procesu žáků jako institucí podporující celoživotní vzdělávání.
II.9.3Podpora rozvoje kreativity na ZŠ jako prostředek k zodpovědnému výběru další vzdělávací dráhy a dále jako prostředek k řešení sociálních ekonomických a environmentálních problémů.
II.9.4Podpora žáků na činnosti školy, posílení aktivit směřujících k zapojení žáků do žákovských parlamentů a aktivit směřujících k vyšší účasti žáků na školních aktivitách, rozvoj nových postupů a procesů zapojování žáků do rozhodování v rámci běžné výuky.
II.9.5Podpora a posílení podnikavosti u žáků základních škol.
II.10Podpora výuky základních tělovýchovných návyků a sportovních činností a prevence proti úrazům a zraněním žáků.
II.10.1Podpora vzdělávání pedagogů ZŠ v oblasti zdravého životního stylu a tělovýchovy.
II.10.2Podpora vzdělávání žáků v prevenci proti úrazům a zraněním při různých činnostech s ohledem na věk dítěte.
II.10.3Podpora tělesné výchovy a sportu v ZŠ, včetně podpory sportování dětí s tělesným postižením.
III.Základní umělecké vzdělávání
III.1Zápis nové ZUŠ – navýšení kapacity stávající ZUŠ – zápis nového místa poskytování vzdělávání na území HMP v místech aktuální a dlouhodobé potřeby do rejstříku.
III.1.1Zápis nového subjektu základní umělecké školy (ZUŠ), navýšení kapacity stávající ZUŠ do rejstříku nebude podporován, v případě, že v době rozhodování o žádosti bude podíl kapacit ZUŠ na populaci ve věku 6-18 překračovat 20% na celém území HMP. Zřízení nové ZUŠ, popřípadě zvýšení kapacity stávající ZUŠ bude možné pouze za současného recipročního snížení kapacity jiné ZUŠ na území HMP.
III.1.2Zápis nového subjektu ZUŠ, navýšení kapacity stávající ZUŠ do rejstříku bude podporován, pouze v případě, že v době rozhodování o žádosti nebude podíl kapacit ZUŠ na populaci ve věku 6-18 překračovat 20% na celém území HMP. Zvýšení kapacity stávající ZUŠ bude možné pouze v souladu s demografickým vývojem, stávajícími kapacitami ZUŠ a jejich obsazeností na území HMP. Zvyšování kapacit ZUŠ na území HMP bude možné pouze do dosažení 20% podílu kapacit ZUŠ na populaci 6-18 let.
III.1.3V případě aktuální potřeby budou zřizována odloučená pracoviště ZUŠ stávajících ZUŠ v dynamicky se rozvíjejících oblastech HMP v rámci BS a na základě demografické analýzy.
III.1.4Zpracování aktuální analýzy dostupnosti základního uměleckého vzdělávání v rámci HMP.
III.2Zahraniční prezentace žáků ZUŠ, mobilita a podpora projektů ZUŠ.
III.2.1Spolupráce se zahraničními školami.
III.2.2Spolupráce a výměna zkušeností mezi jednotlivými ZUŠ.
III.2.3Podpora grantových projektů.
III.3Podpora a rozvoj vzdělávání seniorů na ZUŠ prostřednictvím Akademie umění a kultury pro seniory HMP.
III.3.1Zvyšování počtu míst a udržení kapacit v ZUŠ pro poskytování vzdělávání v Akademiích umění a kultury pro seniory HMP a Akademiích pro seniory, včetně rozšiřování možností vzdělávací nabídky a podpora materiálního zázemí pro výuku.
IV.Střední vzdělávání
IV.1Zápisy nových středních škol, nových míst poskytování vzdělávání nebo navyšování kapacit středních škol.
IV.1.1Zápis nového subjektu SŠ, případně zápis nového místa poskytovaného vzdělávání SŠ v rámci území HMP budou do rejstříku škol a školských zařízení prováděny pouze v odůvodněných případech s ohledem na dostupnost stávajících kapacit SŠ, na potřebách trhu práce a demografickém vývoji na území HMP a v jeho zázemí.
Přičemž zápis nové SŠ, případně zápis nového místa poskytovaného vzdělávání může být realizováno pouze v případech, je-li naplňováno některé z opatření IV. 1.3.
IV.1.2Kapacitu SŠ bude možné navýšit pouze s ohledem na stávající naplněnost dané školy, kvalitu školy s přihlédnutím k uplatnitelnosti absolventů školy na trhu práce a potřeb trhu práce a demografického vývoje. Přičemž kapacita může být navýšena pouze v případech, je-li naplňováno některé z opatření IV. 1.3.
IV.1.3Zápis nového oboru vzdělání, navýšení kapacity stávajícího oboru vzdělání bude možné pouze v případech dále popsaných.
IV.2Podpora technických oborů, matematické a přírodovědné gramotnosti.
IV.2.1Účinná propagace dlouhodobě požadovaných oborů vzdělání trhem práce.
IV.2.2Rozvoj a pokračování v programu podpory odborného vzdělávání na území hl. m. Prahy, který obsahuje kampaně ŘEMESLO ŽIJE! a ODBORNOST ŽIJE!
IV.2.3Podpora čtenářské gramotnosti ve středních školách prostřednictvím metodických doporučení, projektů a dalších vhodných aktivit.
IV.2.4Podpora komunikace středních odborných škol s podniky, firmami a profesionály v daném oboru – včetně oblasti kreativních průmyslů a dalších sociálních partnerů v daném oboru.
IV.2.5Komunikační propojení středního školství se školami základním.
IV.2.6Podpora kontaktů s odbornými školami evropských zemí zejména formou odborných stáží.
IV.2.7Podpora matematické, finanční a přírodovědné gramotnosti ve středních školách prostřednictvím metodických doporučení, projektů a dalších vhodných aktivit.
IV.2.8Podpora participativních metod výuky (učení zážitkem, spolupráce s profesionály z praxe v rámci výuky), kreativních přístupů k výuce a rozvoje klíčových kompetencí.
IV.3Podpora výuky cizích jazyků.
IV.3.1Podpora grantových programů jazykového vzdělávání.
IV.3.2Pokračování v Metropolitním programu středoškolské jazykové výuky – zvýšení hodinové dotace pro výuku jazyků.
IV.3.3Podpora soutěží a olympiád.
IV.3.4Podpora mezinárodní spolupráce a spolupráce se zahraničními školami.
IV.4Podpora inovace školních vzdělávacích programů.
IV.4.1Stanovování klíčových kompetencí žáků ve spolupráci se zaměstnavateli, profesními sdruženími a odbornými cechy.
IV.4.2Transformace oborů vzdělání v souladu s potřebami trhu práce.
IV.4.3Odborná spolupráce s vysokými školami a ústavy AV ČR.
IV.4.4Podpora sportovních a tělovýchovných programů jako prevence rizikového chování.
IV.4.5Podpora zavedení opatření vyplývající z programu Přípravy občanů k obraně státu (POKOS).
IV.5Podpora integrace žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ).
IV.5.1Zajištění jazykové podpory pro žáky s odlišným mateřským jazykem.
IV.5.2Zajištění efektivní komunikace s rodiči (využívání komunitních tlumočníků, překlady materiálů).
IV.6Podpora spolupráce se zaměstnavateli, sociálními partnery a spolupráce s partnery z oblasti kulturních a kreativních průmyslů.
IV.6.1Vytváření prostředí pro rozsáhlejší spolupráci podnikatelských subjektů, profesních společenstev, škol, sociálních partnerů, včetně spolupráce s partnery z oblasti kulturních a kreativních průmyslů.
IV.6.2Podpora dalšího vzdělávání učitelů na pracovištích smluvních firem a odborné stáže – včetně přímé spolupráce na výuce s profesionály z kulturních a kreativních průmyslů a dalšími relevantními sociálními partnery.
IV.6.3Podíl zaměstnavatelů na tvorbě ŠVP a hodnocení žáků z hlediska kompetencí získaných v praktickém vyučování a odborném výcviku.
IV.6.4Analýza stavu a možností zavedení prvků duálního vzdělávání na území HMP v pilotních školách a ve spolupráci se zaměstnavateli.
IV.7Podpora zvyšování a prohlubování kvalifikace pedagogů a posilování jejich prestiže.
IV.7.1Poskytování finančních prostředků z rozpočtu HMP na mzdové prostředky pedagogům.
IV.7.2Podpora výměny pedagogických zkušeností v rámci mezinárodních projektů.
IV.7.3Podpora dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků v potřebných tématech.
IV.7.4Propagovat povolání pedagogů jako nezbytnou, důležitou a společensky považovanou profesi.
IV.7.5Podpora začínajících pedagogů při možnosti získání nájemní smlouvy k bytu ve vlastnictví HMP z kvóty pro učitele, v případě, že pedagog bude mít platnou pracovní smlouvu na dobu neurčitou sjednanou se školou zřizovanou HMP.
IV.7.6Navázání užší spolupráce středních škol a vysokoškolských pracovišť (fakult) připravujících budoucí pedagogy při vzájemné výměně informací a podpoře činností, které budou směřovat k vyšší profesní zdatnosti budoucích pedagogů.
IV.7.7Podpora při získávání gramotnosti v oblasti zdravého životního stylu a tělovýchovy tělovýchovných pedagogů s cílem dosažení příslušných vědomostí a dovedností.
IV.7.8Podpora osvojování metod participativní výuky u pedagogických pracovníků všech oborových zaměření, výuky k osvojování klíčových kompetencí žáků, výuky ke kreativitě a přípravě žáků na vstup do profesního života.
IV.7.9Podpora dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a průběžná osvěta pedagogických pracovníků v oblasti formativního hodnocení žáků středních škol.
IV.8Podpora investičních akcí, vybavení škol a školských zařízení, digitalizace a inovace výukových pomůcek.
IV.8.1Podpora pořízení nového vybavení a techniky pro specializované učebny (jazykové, počítačové, laboratoře apod.).
IV.8.2Podpora pořízení nových technologií, technologických celků a zařízení pro školy s důrazem na co největší zapojení nových technologií ve výuce.
IV.8.3Podpora inovace a pořízení technologií a zařízení, které je důležité pro udržení standardu odborného a praktického vyučování.
IV.8.4Podpora technologického vybavení, odborných pracovišť a dílen pro udržení standardu moderní profesní výuky.
IV.8.5Podpora udržení opatření vytvořená Strategií digitálního vzdělávání do roku 2020
IV.8.6Podpora zavádění elektronických vzdělávacích materiálů, podpora vytváření aktuálních vzdělávacích obsahů a podpora jejich sdílení mezi školami. Podpora zavádění inovativních prvků do výuky v podobě elektronických a digitálních nástrojů.
IV.8.7Podpora bezbariérovosti úpravou prostorových dispozic škol a školských zařízení.
IV.9Podpora školních poradenských služeb a školních psychologů.
IV.9.1Podpora školních psychologů, výchovných poradců a školních metodiků prevence – vytváření optimálních podmínek pro jejich činnost. Průběžné zvyšování jejich odbornosti a informační základny pro zajištění optimální péče o klienty, kteří potřebují pomoc se zvládáním učiva a dalších situací související se školou.
IV.9.2Podpora kariérového poradenství na školách, podpora zavádění nových prvků poskytování poradenství a ucelení kariérového poradenství v rámci poskytování komplexní poradenské služby žákům.
IV.10Podpora kreativity, podnikavosti a spoluúčasti žáků na činnosti školy, včetně spoluúčasti žáků na výuce.
IV.10.1Podpora tvůrčího, kreativního a participativního prostředí škol a rozvoj spolupráce s místními aktéry a komunitou.
IV.10.2Posílení role kulturních organizací do vzdělávacího procesu žáků jako institucí podporující celoživotní vzdělávání.
IV.10.3Podpora rozvoje kreativity na SŠ jako prostředek k lepšímu uplatnění na trhu práce a dále jako prostředek k řešení sociálních ekonomických a environmentálních problémů.
IV.10.4Podpora žáků na činnosti školy, posílení aktivit směřujících k zapojení žáků do žákovských parlamentů a aktivit směřujících k vyšší účasti žáků na školních aktivitách, rozvoj nových postupů a procesů zapojování žáků do rozhodování v rámci běžné výuky.
IV.10.5Podpora a posílení podnikavosti u žáků středních škol. Obnovení vzdělávacího programu „K podnikání“ nebo podpora obdobné alternativy (např. program „Můžeš podnikat“).
IV.11Podpora výuky základních tělovýchovných návyků a sportovních činností a prevence proti úrazům a zraněním žáků.
IV.11.1Podpora vzdělávání pedagogů SŠ v oblasti zdravého životního stylu a tělovýchovy.
IV.11.2Podpora tělesné výchovy a sportu ve středních školách, včetně podpory sportování žáků s tělesným postižením.
V.Vyšší odborné vzdělávání a vzdělávání v konzervatořích
V.1Zápisy nových vyšších odborných škol, nových míst poskytování vzdělávání nebo navyšování kapacit vyšších odborných škol (VOŠ).
V.1.1Zápis nového subjektu VOŠ, navýšení kapacity stávající VOŠ, popřípadě zápis nového místa poskytování vzdělávání VOŠ na území HMP bude prováděno pouze ve výjimečných a ojedinělých případech a s ohledem na demografický vývoj, naplněnost a dostupnost stávajících kapacit a s ohledem na budoucí potřeby trhu práce.
V.1.2Kapacitu VOŠ bude možné navýšit pouze s ohledem na stávající naplněnost dané školy, kvalitu školy s přihlédnutím k uplatnitelnosti absolventů školy na trhu práce a potřeb trhu práce a demografického vývoje. Přičemž kapacita může být navýšena pouze v případě zachování stávajících kapacit oborů vzdělání v rámci kraje.
V.1.3Obory vyššího odborného vzdělání s unikátním obsahem nebo obory VOŠ jedinečné v rámci ČR, jejichž oborová kapacita není postačující pro dlouhodobé pokrytí potřeb trhu práce, budou v rámci navyšování stávajících kapacit nebo zápisu nové vyšší odborné škol nebo nového místa poskytování vzdělávání do rejstříku škol a školských zařízení zapisovány s ohledem na naplněnost a dostupnost stávajících kapacit s přihlédnutím k neregionální povaze těchto oborů.
V.1.4Z důvodu dostatečných kapacit konzervatoří nebudou po dobu platnosti DZ HMP v oblasti konzervatoří do rejstříku škol a školských zařízení zapisovány nové školy, nová místa poskytování vzdělávání ani navýšení kapacit. Úprava kapacit stávajících konzervatoří na území HMP bude možná pouze v případě zániku jiného subjektu vykonávající činnost konzervatoře s aktivními obory vzdělání a za předpokladu, že k tomu budou relevantní důvody a vhodné materiální a prostorové podmínky.
V.2Podpora vyššího odborného vzdělávání při realizaci opatření vedoucích k funkčnímu a inovativnímu systému vyššího odborného vzdělávání.
V.2.1Podpora odborné přípravy studentů v souladu s potřebami kvalifikačních požadavků trhu práce a odbornosti budoucích absolventů.
V.2.2Podpora inovace vzdělávacích programů ve spolupráci se zaměstnavateli a relevantními partnery.
V.2.3Podpora nastavení optimálních podmínek pro spolupráci VOŠ s VŠ s cílem zvýšení odbornosti budoucích absolventů VOŠ.
V.2.4Podpora dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků v oblastech prohlubování a rozšiřování poznatků v příslušném oboru.
V.3Podpora vzdělávání v konzervatořích při realizaci opatření vedoucích inovativním vzdělávacím metodám a mobilitě účastníků vzdělávání v konzervatořích.
V.3.1Podpora zahraničních stáží a mobilit účastníků vzdělávání v konzervatořích.
V.3.2Podpora inovace vzdělávacích programů ve spolupráci s relevantními partnery.
V.3.3Podpora vzdělávání pedagogických pracovníků zajišťujících výuku odborných i všeobecných předmětů v oblasti inovativních vzdělávacích metod s podporou inovativních výukových pomůcek a prostředků.
VI.Speciální vzdělávání, školská poradenská zařízení
VI.1Zápisy nových základních škol speciálních, nových míst poskytování vzdělávání nebo navyšování kapacit základních škol speciálních, zápis nových oborů vzdělání Základní škola speciální.
VI.1.1Zápis nového subjektu školy zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona nebude podporován vyjma případů vycházejících z reálné potřeby navyšování kapacit těchto škol v HMP. Reálná potřeba zápisu nového subjektu bude doložena skutečnostmi, které budou predikovat dlouhodobou potřebu vzniku nové školy na určitém území HMP.
VI.1.2Do rejstříku škol a školských zařízení nebude na území HMP zapisován nový obor vzdělání 79-01-B/01 Základní škola speciální vyjma případů vycházejících z reálné potřeby navyšování kapacit tohoto oboru. Nový obor vzdělání Základní škola speciální nebude také zapisován tam, kde by nedošlo k naplnění minimálního počtu žáků ve třídě stanoveného právním předpisem. Reálná potřeba zápisu nového oboru vzdělání Základní škola speciální bude doložena skutečnostmi, které budou predikovat aktuální potřebu zápisu nového oboru vzdělání.
VI.2Zápisy nových subjektů školských poradenských zařízení, nových míst poskytování školských služeb.
VI.2.1Zápis nových míst poskytování školských služeb (PPP, SPC) bude prováděn pouze v odůvodněných případech, s ohledem na demografický nárůst, kapacity a dostupnost stávajících školských poradenských zařízení na území HMP.
VI.2.2Zápis nového subjektu školského poradenského zařízení (PPP, SPC) nebude podporován. Aktuální potřeby pokrytí školskými poradenskými službami bude možné realizovat posílením personálních kapacit stávajících školských poradenských zařízení na území HMP.
VI.3Zachování sítě školských poradenských zařízení na území HMP (PPP, SPC).
VI.3.1Podpora zvyšování odborných kompetencí pracovníků poradenských zařízení.
VI.3.2Podpora spolupráce mezi poradenskými zařízeními, školami, školskými zařízeními a dalšími subjekty poskytujícími služby dětem, žákům a studentům se speciálními vzdělávacími potřebami.
VI.4Podpora a zachování sítě škol poskytujících vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami zřizovaných HMP.
VI.4.1Zvyšování odborné kvalifikace pedagogů, zajištění odpovídajících materiálně technických podmínek a potřebných kapacit škol, optimalizace vzdělávací nabídky škol.
VI.4.2Podpora individuální integrace dětí a žáků vyžadujících vysokou míru podpůrných opatření s asistentem pedagoga.
VI.4.3Zachování sítě škol poskytujících vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami zřizovaných HMP.
VI.5Podpora programů primární prevence v PPP a zefektivnění podpory školských poradenských zařízení.
VI.5.1Podpora dalšího vzdělávání psychologů a speciálních pedagogů oblasti primární prevence.
VI.5.2Metodická podpora PPP a školám v oblasti prevence rizikového chování, metodické vedení metodiků prevence.
VI.5.3Provázání programů s dalšími subjekty působícími v této oblasti.
VI.5.4Zpracování analýzy pro efektivní diagnostiku a poradenskou činnost školských poradenských zařízení při posuzování školní zralosti dětí předškolního věku s cílem snížení udělení odkladů pro povinnou školní docházku.
VI.6Péče o ohrožené děti na území HMP.
VI.6.1Podpora vzájemné spolupráce dětských domovů s organizacemi působícími v sociální, zdravotnické, pedagogicko-psychologické oblasti za účelem zkvalitňování péče o děti v tomto druhu školského zařízení.
VI.7Rozšíření nabídky vzdělávacích akcí v oblasti vzdělávání dětí žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami.
VI.7.1Podpora zvyšování odborných kompetencí managementu škol a pedagogických pracovníků ve školách hlavního vzdělávacího proudu v souvislosti s integrací dětí žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami.
VI.7.2Podpora zvyšování odborné kvalifikace pedagogů ve školách.
VI.7.3Pořádání odborných konferencí a seminářů pro pedagogické pracovníky škol a školských zařízení.
VII.Zájmové vzdělávání a volnočasové aktivity
VII.1Zápis nových školských zařízení pro zájmové vzdělávání, zvyšování kapacit školních družin a školních klubů.
VII.1.1Zápis nových školních družin do rejstříku nebo školních klubů nebo zvyšování jejich kapacity bude umožněno pouze v případě, že činnost školní družiny nebo školního klubu bude vykonávat nebo vykonává stejná právnická osoba, jako činnost příslušné školy.
VII.1.2Zápis nebo zvýšení kapacit školních družin a školních klubů bude umožněn pouze v návaznosti na naplněnost školy žadatele, přiměřeně k počtu žáků 1. Stupně ZŠ (u školních družin) a žáků 2. Stupně ZŠ, nižšího stupně šestiletého nebo osmiletého gymnázia nebo odpovídajících ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře (u školních klubů) v míře odpovídající demografickému vývoji cílové skupiny – účastníků zájmového vzdělávání, potřebnosti, dostupnosti a poptávce. V případě, kdy tato školní družina nebo školní klub bude zajišťovat zájmové vzdělávání i pro žáky jiných škol, lze při zápisu nové školní družiny nebo školního klubu nebo zvýšení jejich kapacity přihlédnout ke kapacitám školních družin nebo školních klubů a naplněnosti škol v daném místě na území BUC nebo MČ.
VII.1.3Zápis nového školního klubu nebo zvýšení jeho kapacity se přihlédne ke skutečnosti, zda v místě působí středisko volného času nebo školní klub. Povolení zápisu nového střediska volného času bude návazné na demografický vývoj účastníků zájmového vzdělávání v místě s přihlédnutím ke skutečnosti, zda v místě působí středisko volného času nebo školní klub. Do rejstříku škol a školských zařízení nebude zapisován nový školní klub ani nebude rozšiřována kapacita stávajícího školního klubu tam, kde působí středisko volného času (nebo školní klub) zajišťující v dostatečné míře zájmové vzdělávání, a naopak tam, kde působí školní klub (nebo středisko volného času) zajišťující v dostatečné míře zájmové
vzdělávání, nebude zapisováno nové středisko volného času.
VII.1.4Magistrát hlavního města Prahy stanovuje hodnotu maximálního meziročního zvýšení kapacit u školních družin 40 %. Stanovená hodnota maximálního meziročního zvýšení kapacit školních družin nepřesahuje 1,2 násobek nejvyššího meziročního zvýšení kapacit školních družin zapsaných v období od školního roku 2015/2016 do školního roku 2018/2019. Meziroční zvýšení kapacit školních družin bude možné provádět pouze do výše uvedené hodnoty.
VII.1.5Střediska volného času (SVČ) nebudou do rejstříku zapisována. S ohledem na počet dětí, žáků a studentů vzdělávajících se ve školách na území HMP a v závislosti na demografickém vývoji na určitém území HMP (MČ, BUC, pochůzkou dostupné místo poskytování služeb) bude možné případné posílení kapacit SVČ pouze u existujících školských subjektů s přihlédnutím k případným alternativám zájmového vzdělávání, které jsou v oblasti dostupné (služby jiných školských zařízení). V případě, že je v místě zajištována dostatečná služba zájmového vzdělávání, nebude posílení kapacit SVČ podporováno.
VII.2Zkvalitňování mimoškolního života dětí a mládeže.
VII.2.1Systémové a komplexní řešení problematiky volného času dětí a mládeže prostřednictvím metodického vedení a finanční podpory aktivit.
VII.2.2Udržení a rozvoj kvality výchovně vzdělávacích a rekreačních činností pro děti a mládež.
VII.2.3Vytváření a rozvoj účinného a všeobecně dostupného informačního systému o nabídce volnočasových aktivit pro děti a mládež.
VII.2.4Zapojování žáků ZŠ do zájmového vzdělávání jako prevence negativních jevů a rozvoje osobnostně sociálních dovedností v rámci neformálního vzdělávání.
VII.2.5Zapojování žáků ZŠ do zájmového vzdělávání jako prevence negativních jevů a rozvoje osobnostně sociálních dovedností v rámci neformálního vzdělávání.
VII.2.6Spolupráce se školami v oblasti využití volného času dětí a mládeže.
VII.2.7Systematické hodnocení kvality nabídky a využití finančních prostředků příjemců finanční podpory HMP.
VII.2.8Podpora zkvalitňování prostředí školních družin, např. přesunem třídy družiny z budovy školy do budov na školních zahradách – venkovní třídy. Podpora trávení volného času po školním vyučování na čerstvém vzduchu. Zpracování koncepce využití prostor v rámci základních škol s cílem řešit problematiku potřeby zázemí školních družin ve vztahu (souvislosti) k potřebě dlouhodobého uvolňování (využívání) kmenových tříd pro základní vzdělávání.
VII.3Zkvalitňování mimoškolního života dětí a mládeže.
VII.3.1Zřízení odloučeného pracoviště některého ze stávajících DDM zřizovaných HMP v městské části Praha 1.
VII.3.2Podpora a rozvoj stávajících DDM zřizovaných HMP a dalšího rozvoje venkovních víceúčelových volnočasových areálů DDM.
VII.3.3Podpora volnočasových aktivit, jakožto účelného využití volného času, žáků středních škol praktických (v době po ukončení vyučování) a vytvořit tím cílené výchovné působení v osvojování v dopoledních hodinách.
VIII.Jazykové vzdělávání, školská zařízení a služby
VIII.1Zřizování nových škol a rozšiřování kapacit škol s právem státní jazykové zkoušky.
VIII.1.1Pro období platnosti DZ HMP nebudou zapisovány do rejstříku škol a školských zařízení nové jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky (JŠ).
VIII.1.2Nebude podporováno navyšování kapacit ve vzdělávacích programech škol s právem státní jazykové zkoušky.
VIII.1.3Do rejstříku rovněž nebudou zapisována nová místa výkonu stávajících JŠ.
VIII.2Podpora školských zařízení a služeb.
VIII.2.1Zápis nových školských zařízení, zapisovaných školských služeb a kapacity nových školských zařízení, případně kapacity zapisovaných školských služeb bude prováděn na základě přiměřeného počtu dětí, žáků, studentů vzdělávajících se ve školách na území HMP a demografickému vývoji na konkrétním území a specifikovaných lokalitách.
VIII.2.2Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků budou zapisována pouze v případech nutnosti zajištění odpovídajících služeb na území HMP s ohledem na existující síť těchto specifických zařízení.
VIII.2.3Školská výchovná a ubytovací zařízení budou zapisována pouze v případech nutnosti zajištění odpovídajících služeb na území HMP s ohledem na existující síť těchto specifických zařízení.
VIII.2.4Podpora domovů mládeže a internátů ve smyslu školského výchovného zařízení s cílem dalšího rozvoje pedagogické činnosti pracovníků domovů mládeže a internátů a také rozvoje mimoškolních / volnočasových aktivit pro klienty.
VIII.2.5Podpora modernizace vybavení domovů mládeže a internátů s cílem vytvořit vhodné podmínky pro vzdělávání a ubytování klientů a také vhodné pracovní prostředí pro tamní pracovníky.
VIII.2.6Podpora zařízení školního stravování v různých oblastech jejich činnosti. Metodická podpora pro oblast implementace legislativních změn souvisejících se školním stravováním.
VIII.2.7Podpora vzdělávání zaměstnanců školních jídelen, zejména vedoucích školních jídelen, ohledně zdravého a udržitelného životního stylu.
VIII.2.8Podpora stavebních a technických úprav školských zařízení, které povedou k bezbariérovému přístupu.
IX.Preventivně výchovná péče, ústavní a ochranná výchova, odborná péče v dětských domovech
IX.1Podpora efektivní péče o ohrožené děti a podpora odborné péče v dětských domovech.
IX.1.1Podpora multidisciplinárního přístupu v péči o ohrožené děti vedoucího k pozitivním výsledkům ve výchově a vzdělávání v dětských domovech.
IX.1.2Podpora vzdělávacích aktivit pro pracovníky dětských domovů s cílem zvýšení jejich profesních kompetencí.
IX.1.3Zajištění bytů pro rodinné skupiny dětských domovů v běžné občanské zástavbě.
IX.1.4Zajištění cvičných a startovacích malometrážních bytů pro 18leté a starší klienty DD zřizovaných HMP.
IX.2Podpora klientů ústavní a ochranné výchovy, vzdělávání pedagogických pracovníků při práci s dětmi které jsou klienty ústavní ochranné výchovy.
IX.2.1Podpora vzdělávání pedagogických pracovníků formou kurzů, mentoringu, konáním cílené praxe a dalších forem pro práci s klienty ústavní a ochranné výchovy.
IX.2.2Podpora strukturovaného rozšiřování
sítě středisek výchovné péče zřizovaných MŠMT jako detašovaných pracovišť při již existujících zařízeních a propojování činnosti středisek výchovné péče se školskými poradenskými zařízeními (SPC, PPP).
IX.2.3Školská zařízení pro výkon ústavní výchovy a školská zařízení pro výkon ochranné výchovy budou zapisována pouze v případech nutnosti zajištění odpovídajících služeb na území HMP s ohledem na existující síť těchto specifických zařízení a rovněž s ohledem na probíhající rozvoj specializovaných služeb, které jsou/budou poskytovány ambulantně – tj. v závislosti na postupném budování sítě středisek výchovné péče na území HMP a v zázemí města.
X.Průřezová témata
X.1Podpora zkvalitňování výuky cizích jazyků na všech stupních a typech škol.
X.1.1Udržení, finanční posílení a další rozvoj metropolitního programu středoškolské jazykové výuky v jeho maximálně možném rozsahu a jeho případný další rozvoj podle aktuální potřeby škol.
X.1.2Spolupráce se zahraničními školami při realizaci výměnných programů pro žáky a pedagogy v zahraničních školách.
X.1.3Podpora organizace jazykových, stáží, výjezdů a soutěží.
X.2Zkvalitňování vybavenosti a modernizace informačních technologií ve vzdělávání.
X.2.1Podpora pořízení nových a modernizace stávajících informačních technologií určených zejména pro výuku žáků ve školách.
X.2.2Výchova žáků k bezpečnému užívání ICT – posílení účasti škol na projektu „Kraj pro bezpečný internet“.
X.2.3Podpora vzdělávání pedagogů v oblasti informačních technologií a pro získávání nových poznatků z této oblasti.
X.2.4Podpora zavádění otevřeného software.
X.3Podpora aktivit k posílení prevence rizikového chování a podpora sociálního klimatu ve školách.
X.3.1Rozšiřování spolupráce škol s protidrogovými koordinátory a neziskovými organizacemi.
X.3.2Rozšiřování spolupráce poskytovatelů primární prevence.
X.3.3Rozšiřování a zkvalitňování preventivních aktivit.
X.3.4Podpora komplexního systému primární prevence rizikového chování na území hl. m. Prahy.
X.3.5Rozšiřování spolupráce škol s rodiči.
X.3.6Důsledná prevence v oblasti kyberšikany, a to i ve vztahu k pedagogickým pracovníkům.
X.4Systematické vzdělávání pedagogických i dalších pracovníků školských zařízení v oblasti EVVO.
X.4.1Realizace studií k výkonu specializovaných činností v oblasti EVVO pro školní koordinátory EVVO.
X.4.2Realizace seminářů a pracovních seminářů EVVO s důrazem na aktivizující metody výuky (např. projektová, problémová a kooperativní výuka, integrovaná tematická výuka, místně zakotvené učení, badatelsky orientované vyučování).
X.4.3Podpora pedagogů k realizaci EVVO přímo ve výuce (mentoring, využívání metodických materiálů a serverů EVVO apod.).
X.4.4Setkávání koordinátorů EVVO a dalších pracovníků škol a školských zařízení s cílem výměny a předávání zkušeností.
X.5Podpora sítí škol v oblasti EVVO a propojení mezi aktivitami EVVO ve školách a školských zařízeních i v rámci mimoškolní činnosti.
X.5.1Posilování síťování a partnerství škol.
X.5.2Výměna a sdílení příkladů dobré praxe (semináře apod.) a propojení neformálního, zájmového a odborného vzdělávání, které bude zaměřené na inovace a efektivní výuku odborných kompetencí v EVVO.
X.5.3Rozšiřování spolupráce mezi školami vzájemně, školami a dalšími organizacemi za účelem realizace EVVO.
X.6Zajištění výuky v bezprostředním kontaktu s přírodou, podpora zřizování venkovních učeben a badatelen pro výuku obsahující informace o EVVO.
X.6.1Zavádění výuky v terénu a v přírodě do širšího spektra vyučovaných předmětů.
X.6.2Využívání školních prostor k tvorbě a úpravě zahrad, učeben v přírodě, arboret, demonstračních objektů, naučných stezek, atd. (a to i ve spolupráci se žáky) pro efektivní výuku odborných kompetencí v EVVO.
X.6.3Podpora škol v přírodě.
X.6.4Podpora výstavby a zřizování environmentálních školních zahrad.
X.6.5Podpora výstavby a realizace venkovních učeben a badatelen.
X.7Realizace kvalitních vzdělávacích programů EVVO ve školách a školských zařízeních.
X.7.1Podpora pedagogů v tvorbě a realizaci Školních programů EVVO.
X.7.2Podpora environmentálního zaměření škol s důrazem na mateřské školy.
X.7.3Vytváření a realizace ekologických výukových programů (EVP) pro školy a školská zařízení.
X.7.4Vytváření a realizace dlouhodobých programů EVVO pro školy a školská zařízení.
X.8Rozvoj mimoškolní činnosti pro děti a mládež.
X.8.1Rozšiřování nabídky mimoškolních akcí a aktivit za účelem zapojení dětí a mládeže do ochrany životního prostředí.
X.8.2Podpora environmentálně zaměřených letních táborů a soustředění dětí a mládeže.
X.8.3Vzdělávání vedoucích zájmových oddílů a kroužků specializovaných na EVVO a ochranu životního prostředí.
X.9Zkvalitňování výuky nadaných dětí, žáků a studentů.
X.9.1Rozšiřování služeb pro nadané děti, žáky a studenty ve školách i školských zařízeních.
X.9.2Podpora škol orientujících své ŠVP na nadané děti, žáky a studenty.
X.9.3Podpora PPP v práci s nadanými dětmi, žáky a studenty.
X.9.4Vytvoření konkrétních opatření a zařazení aktivit do Školské inkluzivní koncepce kraje (ŠIKK) a implementace nových opatření ŠIKK na území HMP.
X.9.5Vytvoření koncepce pro zřízení „Pražského talentcentra“ s cílem sjednocení přístupu k talentovaným žákům na území HMP.
X.9.6Zřízení Pražského talentcentra.
X.10Podpora zavedení a udržení systému celoživotního učení na území HMP.
X.10.1Podpora center celoživotního vzdělávání na středních, vyšších odborných i vysokých školách.
X.10.2Zavádění optimálního počtu míst v ZUŠ a dalších školách pro poskytování vzdělávání v Akademiích umění a kultury pro seniory HMP a v Akademiích pro seniory.
X.10.3Koordinace činnosti center celoživotního vzdělávání.
X.10.4Podpora vzniku tzv. autorizovaných osob ve školách zřízených HMP na území HMP v rámci Národní soustavy kvalifikací.
X.10.5Podpora různých forem zapojení škol zřizovaných HMP do Národní soustavy kvalifikací.
X.10.6Podpora rekvalifikačních kurzů a vzdělávacích aktivit pro širokou veřejnost, na základě všeobecné potřebnosti takové vzdělávací aktivity realizovat, ve středních a vyšších odborných školách zřízených HMP.
X.10.7Volné sdílení učebních materiálů vydaných školami: pilotní projekt otevřených vzdělávacích materiálů na pražských středních školách.
X.10.8Zřízení nových center celoživotního vzdělávání ve školách a školských zařízeních zřízených HMP.
X.10.9Podpora spolupráce středních, vyšších odborných a vysokých škol formou síťování a spolupráce při utváření a realizaci nabídek pro další vzdělávání.
X.10.10Podpora a rozvoj kariérového poradenství v celoživotní perspektivě formou podpory vzniku funkčních platforem partnerství relevantních partnerů v oblasti dalšího vzdělávání.
X.11Zkvalitňování výuky pro žáky se specifickými poruchami učení a chování.
X.11.1Rozšiřování cílených služeb pro děti, žáky a studenty se SPU (SPUCH) ve školách i školských zařízeních.
X.11.2Podpora škol orientujících své ŠVP na děti, žáky a studenty s SPU.
X.11.3Podpora PPP v práci se žáky s SPU.
X.11.4Vytvoření konkrétních opatření a zařazení aktivit do Školské inkluzivní koncepce kraje (ŠIKK) a implementace nových opatření ŠIKK na území HMP.
X.11.5Důraz na efektivní omezení nadužívání podpůrných opatření u žáků s SPU formou účinné diagnostiky a práce s rodinou a školou – konkrétní opatření stanovit v rámci ŠIKK za účasti všech základních aktérů, kteří provádí přiznávání podpory.
X.12Podpora zavádění nových opatření směřujících k rovnému přístupu ke vzdělávání.
X.12.1Podpora participace všech aktérů vzdělávací politiky pro oblast rovného přístupu ke vzdělávání při realizaci Školské inkluzivní koncepce kraje s návrhem opatření relevantních pro území HMP.
X.12.2Podpora individualizace výuky (zejména u jedinců ohrožených nerovným přístupem ke vzdělávání) a zavádění formativního hodnocení formou vzdělávání pedagogických pracovníků.
X.12.3Omezení odchodu žáků ze základního vzdělávání na víceletá gymnázia – formou nerozšiřování kapacit víceletých gymnázií a postupným zatraktivněním a zkvalitňováním výuky na ZŠ.
X.13Podpora mobilit žáků, studentů a pedagogů a podpora mezinárodní spolupráce škol a školských zařízení.
X.13.1Zachování a případné rozšíření grantového programu „Programy celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy“.
X.13.2Podpora mezinárodní spolupráce škol a školských na území HMP zařízení formou administrace žádostí o podporu, metodické a odborné podpory, sdílením kontaktů na zahraniční partnery a další.
X.13.3Podpora mobilit managementu škol a pedagogických pracovníků formou krátkých inspirativních cest „Inspirativní autobus“ k návštěvám zřizovatelů a škol v rámci Evropy.
X.13.4Podpora podávání žádostí škol a školských zařízení do programu Erasmus+, zavedení odpovídající podpory ze strany věcně příslušných odborů MHMP.
XI.Podpora zřizovatelů, managementu škol, pedagogických a nepedagogických pracovníků
XI.1Podpora pedagogických pracovníků, jejich vzdělávání, zvyšování jejich kvalifikace a prestiže.
XI.1.1Posilování mzdových prostředků pro pedagogické i nepedagogické pracovníky ve školách zřízených HMP a MČ.
XI.1.2Zajištění nájemních bytů ve vlastnictví HMP významným navýšením kvóty profese „pro učitele“ z bytového fondu HMP, jako motivační benefit pro výkon profese učitele ve školách zřízených HMP, případně MČ a za podmínek stanovených zvláštními pravidly.
XI.1.3Zajištění náborových bytů pro nové učitele a nepedagogické pracovníky – tvorba nového programu pro přidělování bytů z kvóty profese „pro učitele“.
XI.1.4Rozšíření ankety „Pražský učitel“ i na školy dalších zřizovatelů a prezentace pedagogického povolání veřejnosti jako povolání se společenskou prestiží.
XI.1.5Podpora DVPP pedagogických pracovníků v oblasti jejich zájmů v rámci programů vyhlášených HMP.
XI.1.6Podpora začínajících učitelů prostřednictvím interních i externích mentorů a cíleného vzdělávání v oblasti vedení týmů, prací s jednotlivci a v koncepčním myšlení.
XI.1.7Podpora pedagogických pracovníků v oblasti získání kompetencí v aplikaci kreativního myšlení a kreativity do běžné výuky.
XI.1.8Podpora DVPP a autoevaluace v oblasti uplatňování formativního hodnocení žáků (studentů).
XI.2Podpora řídících pracovníků a širšího managementu škol na všech úrovních.
XI.2.1Vytvoření metodické podpory řídících pracovníků škol a školských zařízení s cílem sestavit baterii opatření pro všechny typy a druhy škol a školských zařízení, která cíleně povedou k efektivnímu odstranění administrativní zátěže řídících pracovníků.
XI.2.2Podpora vzdělávání řídících pracovníků (včetně zástupců ředitelek/ředitelů) ve vedení lidí „leadershipu“.
XI.2.3Metodická podpora a pomoc školám a školským zařízením při realizaci projektů a podpor z fondů EU, dotací a rozvojových programů, která bude poskytována Pražským inovačním institutem.
XI.2.4Podpora síťování škol a výměny zkušeností a dobré praxe mezi řídícími pracovníky škol a školských zařízení prostřednictvím sdílení informací, stáží, hospitací a jinými vhodnými nástroji.
XI.2.5Podpora náboru, vzdělávání a odborná metodická pomoc (například při změně právních předpisů, metodiky účtování apod.) směřující k nepedagogickým pracovníkům na úrovni vedoucích ekonomických a hospodářských pozic.
XI.3Podpora zřizovatelů škol a školských zařízení, snížení přebujelé administrativy ve školách a podpora metodického vedení na všech úrovních.
XI.3.1Vytvoření platformy pro pravidelné setkávání neveřejných zřizovatelů škol a školských zařízení.
XI.3.2Podpora místního a krajského akčního plánování na území HMP s cílem sběru témat a příkladů dobré praxe, které lze využít i v rámci jiných MAP (MČ) a případně provazovat s KAP.
XI.3.3Metodická podpora a pomoc školám a školským zařízením při odstraňování administrativní zátěže, která lze přenést mimo vzdělávací instituci.
XII.Řízení školského systému na území HMP
XII.1Podpora řízení školského systému na území HMP v souladu se zaváděním nových opatření Strategií 2030+.
XII.1.1Spolupráce na přípravě a tvorbě Strategie vzdělávací politiky 2030+ (Strategie 2030) formou zapojení jako aktivního připomínkového místa.
XII.1.2Zavedení nového typu spolupráce s MŠMT na úrovni společného pracovního týmu (MHMP + MŠMT + další relevantní partneři) s přesným rozdělením úkolů a kompetencí.
XII.1.3Spolupráce MHMP v rámci pracovní skupiny k problematice odstraňování duplicitních zjišťování dat v oblasti školství a k problematice systémového nastavení procesů vzájemného sdílení dat mezi institucemi, které provádí zjišťování dat v oblasti školství.
XII.1.4Spolupráce MHMP, krajů a MŠMT na návrhu legislativních změn v oblasti přenesené působnosti krajských úřadů a MHMP s cílem posílení výkonu přenesené působnosti v určitých oblastech školského systému a zavedení efektivní poradensko-metodické podpory školám a školským zařízením v území s provázáním se zkušeností z jiných krajů.
XII.1.5Podpora principu evidence-based policy zavedením odborných a analytických kapacit na zastřešujících úrovních školského systému v rámci MHMP a dalších institucí HMP.
TISK
i