KRAJ LIBERECKÝ
Znak KRAJ LIBERECKÝ

Web provozuje NSZM ČR
Publicita OPZ-25 aktivity, projekt
Vývoj portálu je financován za podpory Operačního programu Zaměstnanost

KRAJ LIBERECKÝ

Názvy hierarchických úrovní
1. "Oblast"
1.1 "Cíle"
1.1.1 "Úkoly a opatření"

Koncepce ochrany přírody a krajiny Libereckého kraje, aktualizace 2021+

Koncepce ochrany přírody a krajiny Libereckého kraje, aktualizace 2021+
1.Obecná ochrana
1.1Respektované a funkční VKP vymezené zákonem
1.1.1Zamezit degradaci VKP vyjmenovaných zákonem, zajistit jejich ochranu nastavením adekvátní regulace využití území ploch, v kterých se VKP nacházejí
1.1.2Prosazovat a požadovat zachování jejich přirozené funkce (funkce niva - akumulace, biokoridor, biotop; funkce les - stabilizační, mimoprodukční funkce lesa apod.) - v rámci řízení, ÚP
1.2Stabilizovaná a opečovaná, reprezentativní síť registrovaných VKP
1.2.1Vytvořit a stabilizovat reprezentativní síť registrovaných VKP v krajině mimo velkoplošná ZCHÚ
1.2.2Podporovat a metodicky řídit registraci VKP, vytvořit metodický materiál - Metodická pomůcka pro provádění registrace významných krajinných prvků; preference prvků zvyšujících retenční schopnost krajiny a biodiverzitu v krajině, včetně biotopů zvláště chráněných druhů, které nejsou součástí ZCHÚ.
1.2.3Zajistit plošnou ochranu registrovaných VKP pomocí územních plánů obcí
1.2.4Zajistit dotační podporu péče o registrovaná VKP
1.2.5Zajistit vhodný cílený management o VKP
1.3Obnovovaná a ošetřovaná krajinná zeleň jako významný přírodní a kulturní prvek krajiny
1.3.1Zajistit a podporovat ošetřování a dosadby krajinotvorné mimolesní zeleně, zejména alejí a stromořadí, významných solitérních dřevin v krajině
1.3.2Požadovat doplnění stromořadí na vhodných místech keřovým patrem
1.3.3Zajistit péči o památné stromy, podporovat vyhlašování nových památných stromů
1.3.4Chránit stávající, obnovovat a podporovat výsadbu extenzivních ovocných sadů a stromořadí s upřednostněním krajově tradičních odrůd
1.3.5Podporovat obnovu/zakládání mezí a remízků s výsadbou mimolesní zeleně - keře, stromy
1.4Zachování a ochrana mimořádně významných stromů, jejich skupin a významných stromořadí
1.4.1Prověřovat stav a zajišťovat soustavnou péči o vyhlášené památné stromy včetně jejich označení a případné aktualizace údajů v evidenci.
1.4.2Spolupracovat na mapování významných stromů ve správních obvodech pověřených obcí včetně výběru nejhodnotnějších jedinců pro zařazení mezi památné stromy.
1.4.3Klást důraz na zachování senescentních a doupných stromů či jejich torz, které jsou vhodným biotopem zvláště chráněných druhů živočichů.
1.4.4Zajistit dostatek finančních prostředků na péči o památné stromy, pro kterou využívat přednostně certifikovaných arboristů.
1.4.5Zajistit metodické vedení a vzdělávání pracovníků OOP v oblastech dendrologie a arboristiky.
1.4.6Spolupracovat s AOPK ČR v rámci návrhů na vyhlášení památných stromů, vyhotovení odborných posudků a možnosti financování péče z krajinotvorných programů
1.5Revidovaná, postupně stabilizovaná funkční soustava ÚSES reagující na aktuální změnu klimatu
1.5.1Podporovat komplexní revize ÚSES ve smyslu nové metodiky v rámci územní působnosti ORP
1.5.2Postupně stabilizovat soustavu ÚSES s důrazem na zapojení prvků zvyšujících retenční schopnost krajiny jako jsou mokřady, tůně, rybníky, jiné vodní plochy, prostor nivy či vlhké louky zvyšující zásobu vody v krajině, zadržující srážkovou vodu a zpomalující její odtok a snížit tím riziko sucha a povodní
1.5.3Vymezovat skladebné prvky ÚSES zamezující erozi půdy Zajišťuje: KÚ, ORP
1.5.4Revidovat stávající ÚSES s důrazem na posilování biodiverzity v krajině ve smyslu pestrosti stanovišť s důrazem na obnovu biodiverzity v krajině
1.5.5Vymezováním ÚSES zvyšovat přírodní a estetickou hodnotu krajinného rázu
1.5.6Prosazovat v rámci ÚP a KPÚ vytváření biokoridorů a zakládání biocenter s důrazem na obnovu a posilování přirozené biodiversity a posilování retenční schopnosti krajiny
1.5.7Zvýšit podíl prvků zvyšujících retenční schopnost krajiny – obnovovat mokřady a vhodným způsobem zajistit možnost jejich interakce; podporovat revitalizaci i drobných vodních toků
1.5.8Podporovat realizaci prvků ÚSES na zemědělské půdě a na pozemcích ve vlastnictví kraje realizovat.
1.6Prostupná a pestrá krajina na celém území LK
1.6.1Usilovat o udržení prostupné krajiny pro člověka, funkčních cest a turistických stezek, zajistit prostupnost oplocených komunikací ve volné krajině.
1.6.2Při stanovení základních parametrů rozvoje dopravy zajistit průchodnost krajiny pro všechny skupiny živočichů a omezovat fragmentaci populací, podporovat projekty a záměry zmírňující bariérový efekt komunikací.
1.6.3Při stavbách a rekonstrukcích/opravách dopravní sítě (nové mosty apod.) požadovat dodržení jejich migrační prostupnosti, resp. doplnění migračních objektů, mostů a propustků na vhodných lokalitách. Prioritně řešit kritická místa migračních koridorů velkých savců na hlavních tazích a rychlostních komunikacích (I/13 u Jitravy a Cvikova, I/35 u Hodkovic, I/38 u Bezdězu, I/10) a zjištěná kolizní místa obojživelníků, plazů a vydry říční na komunikacích. Požadovat technická opatření ke snižování úmrtnosti drobných živočichů, zejména obojživelníků. Podporovat zajištění trvalé průchodnosti lokalit s migrací obojživelníků pomocí trvalých zábran s řešením podchody atp. bez nutnosti každoroční stavby přechodných zábran.
1.6.4Spolupracovat s mysliveckými sdruženími na snižování úmrtnosti zvěře na silnicích.
1.6.5Aktivně navrhovat a prosazovat opatření proti fragmentaci krajinypři realizaci ÚSES a KPÚ.
1.6.6Zachovat identické rozčlenění – artikulaci – zástavby sídel a zabránit jejich plošnému srůstání, či zahušťování a rozrůstání zástavby do volné krajiny, jež se podílí na omezení prostupnosti krajiny. Indikátory: Počet správních řízení, opatření v ZÚR
1.7Udržení a obnovení migrační prostupnosti vodních toků
1.7.1Nepodporovat záměry snižující migrační prostupnost vodních toků všech velikostí, budování příčných překážek a snižování běžných průtoků.
1.7.2Zajistit kontrolu záměrů (včetně návrhu ploch s rozdílným využitím v územních plánech) z pohledu vlivu na migrační prostupnost krajiny. Indikátory: Počet kontrolovaných ÚP, k.ú.
1.7.3Podporovat liniové revitalizace a zprůchodňování říční sítě pro rybí migrace, stavby rybích přechodů a rušení nevyužívaných jezů.
2.Harmonická kulturní krajina
2.1Obhospodařovaná udržitelná krajina s respektovanými přírodními a přírodě blízkými segmenty
2.1.1Preferovat a podporovat udržitelné formy hospodaření s důrazem na zachování kvality půdy, přírodních a přírodě blízkých segmentů v krajině, sítě ÚSES, VKP, podporovat vznik pestré mozaiky ploch.
2.1.2Pomocí dotací podporovat obnovu a údržbu přírodních prvků v zemědělské krajině, zejména VKP, prvků ÚSES, preferovat ty prvky, jež zvyšují biodiverzitu krajiny, retenční schopnost krajiny, podporují ochranu zdrojů vod.
2.1.3Především v podhorských a horských oblastech podporovat extenzivní a alternativní formy zemědělství, jež kladou důraz na zachování a rozvoj složek přírodního prostředí, obnovu ekologické stability krajiny.
2.1.4Zajistit osvětu a profesní vzdělávání z pohledu ochrany přírody a krajiny pro subjekty hospodařící v krajině a zpracovatele zemědělské produkce, zajistit vhodnými formami propagaci vzdělávacích akcí.
2.1.5Posilovat povědomí obyvatelstva o výhodnosti a nutnosti šetrných forem zemědělského hospodaření, klást důraz na mimoprodukční funkce.
2.1.6Vytváření podmínek pro soužití zemědělců s velkými šelmami, včetně snižování konfliktů.
2.2Stabilizovaná síť přírodních parků
2.2.1Stabilizovat stávající vymezení přírodních parků, zajistit kontrolujejich vymezení označením v terénu.
2.2.2Konkretizovat a zpřesňovat hodnoty a charakteristické rysy krajiny v přírodních parcích revizí stávajících a vypracování nových detailních preventivních hodnocení krajinného rázu pro území přírodního parku.
2.2.3Podporovat péči o krajinu s důrazem ke zlepšení rázu krajiny naúzemí přírodních parků.
2.2.4Připravovat a modernizovat informační panely s použitím vhodnýchgrafických postupů (grafický manuál) a moderních metod pro interpretaci krajinných hodnot na území přírodních parků (např. doplnění QR kódů).
2.2.5Změny využití území a rozvoj sídel umožňovat především s důrazem na zachování přírodní a estetické hodnoty krajinného rázu.
2.2.6Dbát na zachování harmonického měřítka a harmonických vztahů v krajině.
2.2.7Konkretizovat a prosazovat ochranné podmínky pro území přírodních parků v rámci ÚAP prostřednictvím jevu 30 v rámci územního plánování obcí a kraje.
2.2.8Popularizovat problematiku zvýšené ochrany krajinného rázu na území přírodních parků vydáváním informačních materiálů, vhodné je zapojit i média.
2.2.9Aktualizovat průběžně informace o přírodních parcích na internetových stránkách Libereckého kraje.
2.3Rekreace ohleduplná k přírodnímu prostředí a hodnotám přírody
2.3.1Podporovat rozvoj příměstské rekreace šetrné k přírodním a přírodě blízkým segmentům krajiny
2.3.2Vhodnými přístupy usměrňovat rekreační využití území s preferencí dlouhodobé návštěvnosti
2.3.3Preferovat šetrné a udržitelné formy turistiky a rekreace se zajištěním ochrany přírody a krajiny, podporovat výchovu k zájmu a uvědomění proč chráníme přírodu
2.3.4Vhodnými nástroji zamezit výstavbě související s masovou rekreací (developerské projekty), která vede k plošnému záboru volné krajiny nebo degradaci rázu a kvality sídel a krajiny
2.3.5Prosazovat zachování a šetrné využití přírodního potenciálu krajiny Zajišťuje: KÚ, ORP 2
2.3.6Zajistit cílenou výchovu a propagaci, informovanost o šetrném způsobu rekreace
2.3.7Spolupracovat s turistickými informačními centry a turistickými regiony na propagaci ochrany přírody s uplatněním usměrnění návštěvníků do méně zranitelných území
2.4Zachovalé hodnoty a specifika rázu jednotlivých krajin
2.4.1Zachovat obraz cenných částí území, obraz stávajících ZCHÚ a přírodních parků, prosazovat ochranu typických rysů krajiny, včetně té zemědělské.
2.4.2Zajistit spolupráci OOP v oblasti ochrany krajinného rázu, podporovat zpracování územních studií krajiny a preventivních hodnocení krajinného rázu s důrazem na ochranu obrazu cenných segmentů krajiny a ochranu obrazu sídel v krajině.
2.4.3Prosazovat detailní ochranu krajinného rázu v rámci územního plánování (úroveň obcí) pořizováním a aktualizací jevu 17a krajinný ráz prostřednictvím ochranných podmínek
2.4.4Metodicky podporovat pořizování územních studií krajiny s důrazem na ochranu krajinného rázu a hodnot krajiny
2.5Ekonomicky příznivé lesní hospodaření zohledňující biologické mimoprodukční funkce lesa s ohledem na přírodní a klimatické podmínky
2.5.1Preferovat zavádění přírodě blízkých a certifikovaných způsobů lesnického hospodaření.
2.5.2Podporovat minimalizaci používání biocidů v lesích a používání biologické ochrany lesa.
2.5.3Podporovat zvyšování stability a odolnosti lesů.
2.5.4Podporovat maximální využívání přirozené obnovy. Zajišťuje: KÚ, SKRNAP
2.5.5Podporovat a požadovat udržování dostatečného množství mrtvého dřeva a doupných stromů.
2.6Zlepšování stavu narušených, silně pozměněných a poškozených lesů
2.6.1Obnovovat lesní porosty s cílem vypěstovat kvalitní a odolné lesy naplňující produkční i mimoprodukční funkce.
2.6.2Podporovat obnovu přírodě blízké druhové skladby lesů. Při povolování výsadeb alochtonních druhů postupovat ve shodě s OPRL ve snaze omezovat dřeviny s velkým invazním potenciálem.
2.6.3Podporovat ochranu před poškozováním zvěří jak v podobě ochrany výsadeb tak zejména udržováním únosných stavů spárkaté zvěře. Směrem ke státní správě myslivosti postupovat iniciativně a vyžadovat udržení minimálních stavů v honitbách a v případě změny úživnosti usilovat o dočasnou úpravu normy.
2.6.4Pro obnovu lesa po kalamitách využívat v přípravné fázi v maximální možné míře rychle rostoucí pionýrské dřeviny.
2.6.5Při extrémním průběhu gradace podkorního hmyzu preferovat ochranu mikroklimatu a půdy a umožnit ponechání stojící odumřelé nezpracované dřevní hmoty, vč. stojících mrtvých stromů (jednotlivých i částí porostu) tam, kde to bude možné.
2.6.6Podporovat výchovu porostů zvyšující odolnost vůči bořivému větru (ekotony, lesní pláště, snižování zápoje a podpora stability jedinců v horských stanovištích) a vyloučení nevhodných těžebních postupů (nežádoucí otevírání porostních stěn) s cílem snižovat množství nahodilých těžeb.
2.6.7Poskytovat součinnost vlastníkům lesa při získávání dotačních prostředků na šetrné hospodaření a projekty podporující biodiverzitu.
2.7Ochrana zachovalých lesních ekosystémů
2.7.1Chránit cenné a zachovalé lesní porosty v ZCHÚ, EVL i mimo ně před nešetrnou obnovou, změnou druhové skladby, zhoršováním prostorové a věkové struktury a snižováním průměrného věku.
2.7.2Nejcennější lesy mimo ZCHÚ chránit i dalšími dostupnými nástroji OP (závazná stanoviska k LHP a LHO, ochrana biotopu druhů, ochrana stanovišť aj.).
2.7.3V ZCHÚ a EVL nepovolovat výsadby geograficky nepůvodních dřevin.
2.7.4Podporovat výsadbu a ochranu původního genofondu ohrožených druhů dřevin (tis, břek, jedle aj.).
2.7.5Podporovat obnovu přirozeného vodního režimu v lesích a znefunkčňování melioračních systémů.
2.7.6Dbát na zachování přirozeného vodního režimu při budování a opravách cestní sítě.
2.7.7Evidovat výskyt rašelinišť a lesních pramenišť a chránit je před poškozováním a zalesňováním v rámci procesu schvalování LHP a
2.7.8Udržovat a nezalesňovat květnaté lesní louky (louka na PUPFL).
2.8Podpora synergických efektů přírodě blízkého mysliveckého, rybářského a rybníkářského hospodaření
2.8.1Podporovat a podle potřeby iniciovat odlov nadměrných stavů spárkaté zvěře s cílem dosažení stabilních a zdravých populací s únosným dopadem na ekosystémy.
2.8.2Podporovat eradikaci invazních druhů zvěře a ryb. Zajišťuje: KÚ, ORP, AOPK
2.8.3Podporovat péči o ubývající cenné původní druhy zvěře (koroptev, tetřívek).
2.8.4Podporovat zarybňování vodních toků vhodnými autochtonními druhy ryb za předpokladu priority ochrany původního genofondu.
2.8.5Podporovat šetrné rybniční hospodaření s nižšími rybími obsádkami umožňující přetrvávání komplexních ekosystémů vázaných na stojaté vody .
2.8.6Spolupracovat s mysliveckými a rybářskými spolky na projektech a činnostech zlepšující stav přírody a krajiny. Usilovat o vzájemnou podporu a vyváženost zájmů realizovaných ve volné krajině.
2.9Čisté, biologicky hodnotné a hydromorfologicky zachovalé vodní toky
2.9.1Podporovat realizaci revitalizačních opatření uvedených v Plánech oblastí povodí.
2.9.2Podporovat vytváření a obnovu (i samovolnou) struktur zadržujících vodu v krajině (mokřady – lesní, polní, luční; rybníky, rozlivy, funkční nivy, přirozené toky), neumožňovat jejich narušení a odvodňování krajiny. Prioritně řešit příčiny odvodnění krajiny rušením melioračních zařízení zejména tam, kde nejsou nezbytná pro obhospodařování půdy.
2.9.3Podporovat postupné zprůchodňování říční sítě v kraji pro migrace vodních živočichů.
2.9.4Podporovat revitalizace technicky upravených koryt toků v intravilánech včetně jejich niv.
2.9.5Podporovat zachování biologické funkce niv, podporovat zatravnění, extenzivní obhospodařování nivních luk, rozlivy, obnovu tůní.
2.9.6Neumožňovat vznik nových vodních ploch v místech cenných biotopů s vysokou retenční schopností a ve významných biotopech ohrožených a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Výstavbě a obnově vodních ploch by vždy mělo předcházet biologické posouzení lokalit.
2.9.7Podporovat zadržování vody v krajině s preferencí přírodě blízkých opatření (tůně, obnova mokřadů, revitalizace toků). Opatření umísťovat a povolovat pouze tam, kde nedochází k poškozování mokřadních a nivních biotopů a toků.
2.9.8Preferovat přírodě blízká protipovodňová opatření nezhoršující hydromorfologický stav toku a nivy. Prosazovat podobu, která umožní jejich přirozené začlenění do VKP údolní niva.
2.9.9Chránit mokřady jako nejefektivnější způsob zasakování a zadržování vody v krajině.
3.Územní ochrana
3.1Podpora naplňování poslání VZCHÚ
3.1.1Spolupracovat s AOPK ČR a Správou KRNAP při řešení aktuálních problémů ochrany přírody na území VZCHÚ, jejich ochranných pásem a navazujícím území.
3.1.2Spolupracovat na případných návrzích na rozšíření VZCHÚ. Prověřit studií rozšíření území KRNAP o část CHKO Jizerské hory (Ramsar lokalita Jizerské rašeliniště, EVL Jizerskohorské bučiny).
3.1.3Zajistit výměnu odborných zkušeností a realizaci společných projektů v rámci společných témat např. odstraňování migračních bariér, obnova lesních porostů a změna jejich druhové skladby, realizace opatření při boji se změnou klimatu dle Akčního plánu adaptace na změnu klimatu v podmínkách Libereckého kraje.
3.1.4Podporovat Správu KRNAP a AOPK ČR jako partnery v oblasti zajištění udržitelnosti cestovního ruchu, tj. aktivně spolupracovat na koncepčních materiálech udržitelného rozvoje turistického ruchu na území kraje a společně přijímat opatření k případné eliminaci nepřiměřené antropogenní zátěže, která ohrožuje předměty ochrany a další biologické a kulturně historické fenomény VZCHÚ. Žádoucí je systematická motivace aktérů cestovního ruchu na území kraje k preferenci environmentálně vhodných forem cestovního ruchu.
3.2Podpora informovanosti o VZCHÚ
3.2.1Podporovat informovanost veřejnosti o VZCHÚ (vydávání tištěných materiálů, webové portály, média).
3.2.2Podporovat realizaci projektů návštěvnické infrastruktury v rámci VZCHÚ (např. realizace Domů přírody, naučných stezek a ekovýchovných programů).
3.2.3Realizovat společný marketing při propagaci regionálních značek (např. originálních produktů).
3.3Stabilizace reprezentativní sítě MZCHÚ
3.3.1V případě potřeby provádět revizi sítě MZCHÚ s ohledem na územní vymezení, stav předmětů ochrany, reprezentativních biotopů a populací vzácných a zvláště chráněných rostlin a živočichů, kategorizaci, aktuálnost zřizovaných předpisů
3.3.2Odborně posuzovat případné návrhy na vyhlášení nových MZCHÚ. Spolupracovat s odbornými organizacemi např. AOPK ČR, SKRNAP, ÚHUL.
3.4Zachování a zlepšení stavu předmětů ochrany MZCHÚ
3.4.1Zajistit pravidelný monitoring stavu populací rostlin a živočichů a stavu přírodních stanovišť, které patří k předmětům ochrany dle plánu péče ve smyslu aktuální metodiky jejich zpracování. Vhodná je aktivní spolupráce s odbornými organizacemi, např. AOPK ČR, SKRNAP, univerzity, muzea a spolky.
3.4.2Zajistit zpracování odborných studií ve vztahu k předmětům ochrany MZCHÚ.
3.4.3Dbát na odbornou kvalitu plánů péče o MZCHÚ a v případě potřeby zajistit jejich odborné oponentury.
3.4.4Aktivně spolupracovat s AOPK ČR při výměně dat o stavu předmětů ochrany MCZHÚ, kde je vymezena lokalita soustavy Natura 2000.
3.4.5Podílet se na naplňování systému DRUSOP a NDOP.
3.4.6Vypracovat systém prioritizace péče o předměty ochrany MZCHÚ, soustředit pozornost na MZCHÚ, které patří do soustavy Natura 2000.
3.4.7Podporovat výkup pozemků v MZCHÚ (např. kraj, pozemkové spolky, AOPK ČR).
3.4.8Podporovat změnu financování péče o MZCHÚ ve smyslu účelových finančních prostředků poskytovaných státem do krajských rozpočtů.
3.4.9Aktivně využívat ostatní zdroje financování péče (dotační programy MŽP, EU).
3.4.10Monitorovat návštěvnost v turisticky atraktivních MZCHÚ a výsledky analyzovat a zapracovat do plánů péče.
3.4.11Vybírat vždy výhradně odborně kvalitifkované subjekty při zajišťování péče o MZCHÚ.
3.5Zajistit informovanost o MZCHÚ
3.5.1Připravovat a modernizovat informační panely s použitím vhodných grafických postupů (grafický manuál) a moderních metod pro interpretaci přírodního dědictví (např. doplnění QR kódů).
3.5.2Navrhovat a realizovat naučné stezky v územích, kde se tyto aktivity slučují s podmínkami výskytu předmětů ochrany.
3.5.3Zapojit aktivně veřejnost do provádění péče o MCZHÚ (např. školy, obyvatele okolních obcí, firemní dobrovolníky, spolky).
3.5.4Popularizovat problematiku MCZHÚ vydáváním informačních materiálů, brožur a knih, vhodné je zapojit i média.
3.5.5Aktualizovat průběžně informace o MZCHÚ na internetových stránkách Libereckého kraje.
3.6Ucelená soustava lokalit Natura 2000, kde jsou předměty ochrany v příznivém stavu, případně se jejich stav zlepšuje
3.6.1Zvýšit efektivitu ekonomických nástrojů za účelem podpory ochrany předmětů lokalit soustavy Natura 2000. V MZCHÚ, kde jsou vymezeny EVL, zabezpečit realizaci péče prioritně, s ohledem na stav předmětů ochrany. Do plánů péče zakotvit návrh opatření z již zpracovaných souborů doporučených opatření.
3.6.2Zadávat zpracování odborných studií za účelem sledování stavu předmětů ochrany EVL.
3.6.3Spolupracovat s AOKP ČR při výměně dat o stavu přírodních stanovišť a populací druhů v EVL.
3.6.4Data o stavu přírodních stanovišť a populací druhů v rámci EVL ukládat průběžně do Nálezové databáze ochrany přírody.
3.6.5Spolupracovat při správě ptačích oblastí na území kraje. Zajišťuje: KÚ, AOPK ČR, SKRNAP
3.6.6Zabezpečit dostatek finančních prostředků na provádění péče o předměty ochrany EVL (např. dotační programy MŽP – OP ŽP, krajinotvorné programy, granty EU – projekt LIFE). Při zajištění péče spolupracovat s odbornými institucemi a spolky.
3.6.7Při vydávání stanovisek dle §45i zákona č, 114/1992 Sb. spolupracovat s AOPK ČR a Správou KRNAP při hodnocení možného vlivu záměrů na EVL a PO na hranicích územní příslušnosti orgánů OP.
3.6.8Spolupracovat a metodicky vést další orgány státní správy pro zajištění uspokojivého stavu lokalit soustavy Natura 2000; komunikace/spolupráce s velkými vlastníky v území, správci pozemků (LČR, Povodí aj.)
3.6.9Zajistit ochranu EVL před nadměrným využíváním a návštěvností poškozující předměty ochrany (např. Ploučnice, Jizera)
3.7Informovat veřejnost o soustavě Natura 2000
3.7.1Zvýšit informovanosti veřejnosti o soustavě Natura 2000 (informační panely, webové portály, naučné stezky).
3.7.2Podporovat činnost spolků při realizaci aktivit s problematikou soustavy Natura 2000.
3.7.3Popularizovat EVL a jejich předměty ochrany vydáváním informačních materiálů, brožur a knih, vhodné je zapojit i média.
3.7.4Aktualizovat průběžně informace o lokalitách soustavy Natura 2000 na internetových stránkách Libereckého kraje.
4.Chráněné a respektované druhy F2.1
4.1Aktivní a preventivní obecná druhová ochrana rostlin a živočichů
4.1.1Usilovat o snižování množství používaných biocidů v zemědělském a lesnickém hospodaření i při údržbě pozemků.
4.1.2Podporovat spolupráci veřejnosti, spolků. (např. ČSO) a zemědělských hospodařících subjektů při vyznačování hnízd a ochraně polních ptáků (čejka, koroptev, chřástal polní aj.).
4.1.3Při rekonstrukcích lesních cest požadovat zachování stanovišť obojživelníků.
4.1.4Při rekonstrukcích vedení VN striktně požadovat instalaci a trvalou údržbu zabezpečení proti zraňování ptáků elektrickým proudem a proti zraňování ptáků nárazu do vodičů, při povolování nových vedení respektovat přirozené migrační trasy ptáků. Edukace ORP v tomto smyslu.
4.1.5Podílet se na ochraně ptáků proti nárazům do skleněných ploch při povolování novostaveb a rekonstrukcí. Edukace ORP v tomto smyslu.
4.1.6Chránit výskyty zachovalých a reprezentativních přírodních stanovišť a biotopů před poškozováním nadměrnou pastvou, rychloobnovou a doséváním luk, narušováním vodního režimu, zástavbou, výsadbou rychle rostoucích dřevin či zalesňováním nebo naopak absencí údržby.
4.2Zajištění péče o zraněné a nemocné jedince divoce žijících zvířat v akreditované síti záchranných stanic na celém území LK
4.2.1Ekonomicky a materiálně podporovat akreditované záchranné stanice.
4.3Udržet si kontrolu nad šířením nebezpečných invazních druhů
4.3.1Monitorovat výskyt invazních a potenciálně invazních druhů a jejich kříženců.
4.3.2Průběžná evidence ID, resp. druhů černého a šedého seznamu v NDOP
4.3.3Podporovat promyšlená a plošná eradikační (+ preventivní) opatření zaměřená proti nebezpečným invazním druhům rostlin a živočichů za účelem zamezení jejich šíření ve volné krajině.
4.3.4Eliminovat výskyt invazních druhů v ZCHÚ.
4.3.5Zajistit osvětu mezi zájmovými skupinami, jako jsou zahrádkáři, myslivci, chovatelé apod.
4.4Populace chráněných rostlin a živočichů a druhů ČS jsou v příznivém stavu
4.4.1Zajistit územní ochranu biotopů chráněných rostlin a živočichů i druhů ČS a příznivý stav jejich populací prováděním vhodných managementových opatření.
4.4.2Provádět podpůrná opatření pro výskyt chráněných rostlin a živočichů a druhů ČS (např. tvorba tůní, revitalizace vodních toků a zajištění jejich migrační prostupnosti, pečovat o druhově bohaté travní porosty, podpora extenzivních způsobů obhospodařování, tvorba tůní, revitalizace vodních toků a zajištění jejich migrační prostupnosti, pečovat o druhově bohaté travní porosty apod.).
4.4.3Zajistit a podporovat zpracování odborných studií pro zajištění ochrany chráněných rostlin a živočichů a na základě jejich výsledků přijmout vhodná zmírňující opatření. Jedná se například o vyhodnocení vlivu antropogenního využívání území s jejich výskytem, např. při horolezecké činnosti, lyžování, turistice nebo vodáctví.
4.4.4Spolupracovat s AOPK ČR a dalšími odbornými organizacemi na realizaci záchranných programů, programů péče a regionálních akčních plánů a navazujících opatření.
4.4.5Analyzovat vymezené lokality výskytu zvláště chráněných druhů národního významu a ve spolupráci s AOPK ČR navrhnout formu jejich ochrany a péči o jejich biotopy. Zaměřit se na lokality mimo ZCHÚ.
4.4.6Zajistit územní ochranu (respektování) spojitého systému migračně významných území a dálkových migračních koridorů již v rámci územního plánování.
4.4.7Ve vazbě na mezinárodní reintrodukční program podpořit návrat zubra evropského na území kraje s prioritou využití přírodně hodnotných území se specifickým režimem (např. bývalý vojenský újezd Ralsko).
4.4.8Spolupracovat na realizaci přeshraničních projektů na ochranu populací cílových druhů (vlk obecný, tetřívek obecný).
4.4.9Aktivně se podílet na ochraně biotopů volně žijících a chráněných živočichů (např. ochrana doupných stromů, zabezpečit vedení VN proti nárazům ptáků, ochrana populací synantropních druhů živočichů při rekonstrukcích budov).
4.4.10Průběžně a systematicky doplňovat údaje o výskytu chráněných a regionálně vzácnějších druhů rostlin a živočichů do Nálezové databáze ochrany přírody.
4.4.11Podporovat činnost spolků a aktivně spolupracovat s vlastníky pozemků při péči o biotopy zvláště chráněných druhů.
4.4.12Zvýšit informování veřejnosti o problematice zvláště chráněných rostlin a živočichů formou webových prezentací, tiskovin a kampaní. Žádoucí je pořádání terénních exkurzí pro školy i veřejnost. Vhodná je spolupráce s odbornými pracovišti a spolky.
4.5Zastavit úbytek původních druhů a přírodních stanovišť
4.5.1Obnovit péči na hodnotných, doposud ladem ležících pozemcích omezením křovin a následným kosením či pastvou. Pro výběr lokalit je vhodné se zaměřit na ochranu deštníkových druhů
4.5.2Zapracovat cíle národních strategií a akčních plánů na ochranu biodiverzity do souvisejících strategických dokumentů pro území Libereckého kraje.
4.5.3Rozvíjet znalosti o možnosti dotací na ochranu biodiverzity v rámci volné krajiny z prostředků resortů MZe (např. agro-environmentální opatření, Operační program rybářství) a dalších nadací a soukromých firem.
4.5.4Zajistit podporu produkce regionálních travinobylinných směsí semen a podporu produkce a používání přírodě blízkých travních nebo travinobylinných směsí.
4.5.5Realizovat opatření v rámci krajinotvorných programů, OPŽP apod. s cílem podpořit a zachovat populace původních druhů a přírodních stanovišť.
4.5.6Revidovat seznam regionálně významných druhů s návrhy cílených opatření pro podporu jejich populací (péče o biotopy druhů, posílení populací, územní ochrana).
4.5.7Realizace studií a projektů zaměřených na budoucí využití bývalého vojenského prostoru Ralsko a odstranění ekologických zátěží na jeho území.
4.5.8Při záchranných transferech rostlin a živočichů postupovat v souladu s nejnovějšími poznatky na ochranu druhů a jejich úspěšnost vyhodnocovat a stav populace nadále monitorovat. Nezbytná je spolupráce s odbornými organizacemi.
4.5.9Evidovat vydaná stanoviska k vysévání či vysazování chráněných rostlin.
4.5.10Podporovat vzdělávání pracovníků OOP (odborné semináře, konference, stáže apod.).
5.Neživá příroda
5.1Šetrné využívání ložisek nerostných surovin za podmínky ochrany cenných ekosystémů a biotopů ohrožených druhů
5.1.1Prosazovat šetrné využívání ložisek nerostných surovin jako neobnovitelných zdrojů.
5.1.2Prosazovat biologické formy rekultivace území po těžbě nerostů s využitím řízené přirozené sukcese a následnou péči o tato území zahrnující disturbance včetně zachování geologických a paleontologických odkryvů. Zohledňovat při rekultivaci biotopy chráněných druhů rostlin a živočichů i druhů ČS.
5.1.3Při zabezpečování a zpřístupňování pozůstatků důlních děl chránit populace netopýrů.
5.2Zajištění ochrany a odpovídající péče o cenné lokality neživé přírody v MZCHÚ i mimo ně
5.2.1Vyhodnotit a případně doplnit stávající síť MZCHÚ pro zajištění ochrany geomorfologických, geologických či paleontologických fenoménů.
5.2.2Iniciovat registraci přírodně cenných lokalit během a po ukončení těžby nerostů (lomy, pískovny, odkaliště, odvaly) jako MZCHÚ, VKP nebo jejich začlenění do sítě ÚSES jako biocentra či interakční prvky.
5.2.3Ve spolupráci s vlastníky, zájmovými spolky a obcemi zajišťovat odpovídající péči o cenné lokality neživé přírody včetně využití ke vzdělávání a osvětě.
6.Organizace zajištění ochrany přírody a krajiny
6.1Kvalitní státní správa ochrany přírody rozhodující předvídatelně a odborně na celém území Libereckého kraje
6.1.1Pravidelně vzdělávat pracovníky KULK na odborných seminářích s tematikou ochrany přírody a krajiny pořádaných MŽP, AOPK ČR,
6.1.2Pokračovat v zajišťování metodického vedení a podpory výkonu státní správy ORP jako klíčového prvoinstančního orgánu ve vazbě na aktuální legislativu a metodické materiály. Systematicky kontrolovat činnost nižších stupňů OOP a iniciativně vykonávat státní dozor.
6.1.3Formou konzultací, školení a tematických školení sjednocovat odbornou úroveň státní správy na úrovni OÚ, POÚ a ORP. Školení by měla být tematicky zaměřená na jednotlivé správní činnosti a jejich odborný kontext (VKP, možnosti financování péče, ochrana krajinného rázu, ochrana neživé přírody, biologické principy rekultivací, hodnocení stavu přírodních jevů, péče o nelesní zeleň, možnosti využití institutu PCHP apod.). Indikátory: provedená školení, konzultace
6.1.4Udržovat stálou komunikaci a spolupráci mezi KÚLK a dalšími územně příslušnými orgány ochrany přírody, zejména AOPK ČR a Správou KRNAP. Spolupracovat při rozhodování v navazujících územích a o přesahujících záměrech.
6.1.5V rámci zákonotvorné role kraje připomínkovat a spoluvytvářet právní předpisy v oblasti ochrany přírody a krajiny s cílem zohlednit regionální potřeby a specifika.
6.2Ekonomicky, technicky a odborně zajištěný výkon státní správy
6.2.1Vytvořit a průběžně doplňovat digitální knihovnu metodik a odborných podkladů, zpřístupnit dostupná všem pracovníkům OOP (KÚ, ORP a POÚ).
6.2.2Průběžně zajišťovat odbornou podporu ve formě posudků a průzkumů pro výkon státní správy ve spolupráci s AOPK ČR, regionálními znalci a vědeckými pracovišti a externími odborníky.
6.2.3Zajistit dostatečné ekonomické, personální, technické a odborné podmínky pro výkon státní správy na úseku ochrany přírody a krajiny.
6.3Zajištění funkční stráže ochrany přírody a její metodické vedení
6.3.1Každoroční proškolování stráže ochrany přírody s působností na území KÚLK. Metodické vedení stráže koordinovat s profesionálně vedenou stráží KRNAP a strážci AOPK ČR.
6.3.2Udržet pozici stálého kontaktního pracovníka KÚLK pro strážce a řešení nenadálých situací.
6.3.3Udržet pozici stálého koordinátora KÚLK pro dobrovolné strážce. Zajišťuje: KÚ 2
6.3.4Vybavit stráž OP dokumentační technikou. Zajišťuje: KÚ, AOPK ČR, SKRNAP
6.4Fungující a odborně zdatné spolky spolupracující v orgány OOP na poli ochrany přírody
6.4.1Metodická podpora činnosti spolků při správě MZCHÚ, EVL a ochraně populací zvláště chráněných druhů a biodiverzity – pořádání seminářů, vydávání metodických materiálů apod.
6.4.2Finančně podporovat činnost spolků včetně možnosti zdokonalování jejich vybavenosti (např. nákup mechanizace, počítačového vybavení, nájmu prostor apod.
6.5Na ochraně přírody v kraji se společně podílejí orgány státní správy, experti, odborné organizace a spolky.
6.5.1Rozvíjet a podporovat enviromentální poradenství přípravou osvětových materiálů o významu biologické rozmanitosti pro síť občanských poraden.
6.5.2Příprava osvětových materiálů o významu biologické rozmanitosti pro poradce spolupracující s podniky a zemědělci.
6.5.3Využití organizací spravovaných Libereckým krajem pro ekovýchovnou činnost, i odborné vzdělávání a praktickou podporu své činnosti, např. pro praktickou péči v MZCHÚ.
6.6Zajistit metodické vedení zaměstnanců ORP v oblasti ochrany biodiverzity
6.6.1Organizovat odborné semináře v partnerství s odbornými institucemi.
6.6.2Účastnit se tématických pracovních a vzdělávacích setkání zaměstnanců veřejné správy pro oblast ochrany biodiverzity.
6.6.3Zavedení systému celoživotního profesního vzdělávání pracovníků OOP v oblasti ochrany biologické rozmanitosti, péče o ni a udržitelného využívání jejích složek
6.7Stabilní systém environmentálního vzdělávání na všech úrovních
6.7.1Podporovat a rozvíjet činnosti krajských středisek ekologické výchovy a nastavit indikátory kvality jejich služeb, ty průběžně sledovat a vyhodnocovat, případně přijímat opatření ke zkvalitnění jejich činnosti.
6.7.2Zapracovat do obsahu environmentálního vzdělávání aktivity rozvíjející environmentálně odpovědné jednání, zejména aktivity prohlubující vztah k přírodě, vztah k místu, ekologické děje a zákonitosti, environmentální problémy a konflikty a připravenost jednat ve prospěch ŽP.
6.7.3Připravit a uskutečnit vzdělávací program zvyšující povědomí občanské společnosti, soukromých organizací a veřejných orgánů o ochraně biodiverzity.
6.7.4Pořádat akce pro veřejnost včetně environmentálních vzdělávacích, výchovných, osvětových a poradenských programů, exkurzí s průvodcem a dále také výstav, seminářů, přednášek apod.
6.7.5Informovat veřejnost o platné legislativě ochrany přírody a krajiny
6.7.6Vydávat tematické tiskoviny a publikace.
6.7.7Průběžně aktualizovat krajské webové servery zabývající se ochranou přírody.
6.7.8Podporovat vytváření audiovizuální dokumentárních pořadů. Zajišťuje: KÚ, AOPK ČR, SKRNAP
6.7.9Realizovat nebo spolupracovat na uskutečňování tematických propagačních kampaní s využitím reklamních prostředků a médií se zaměřením na zvýšení povědomí principů ochrany přírody či vybrané oblasti ochrany přírody (záchranné programy, ochrana populací ohrožených druhů, Natura 2000, finanční nástroje, klimatická změna apod.).
6.7.10Připravovat (interaktivní) materiály o biologické rozmanitosti včetně tématu klimatické změny pro základní a střední školy. Zajišťuje: KÚ, SKRNAP
6.7.11Podporovat vzdělávání pedagogických pracovníků ekologických center i školských zařízení.
6.7.12Podporovat školská zařízení pro účast v celostátních sítích MRKEV a MRKVIČKA, dále v mezinárodních programech Ekoškola, Globe a Les ve škole – škola v lese.
6.7.13Aktivně spolupracovat na přípravě celostátních přírodovědných soutěží, např. Zlatý list, Ekologická olympiáda.
6.7.14Podporovat vznik školních přírodních zahrad. Zajišťuje: KÚ 2
7.Ekonomické nástroje
7.1Efektivně využívat všechny dostupné finanční zdroje a nástroje k realizaci péče o přírodu a krajinu na území LK
7.1.1Připravovat vlastní projekty zaměřené na průzkumy, monitoring a management MZCHÚ a péči o druhy.
7.1.2Využívat evropské (OPŽP) i národní (PPK, POPFK) zdroje k financování přípravy a realizace projektů.
7.1.3Poskytovat finanční podporu na péči o přírodu a krajinu z vlastních prostředků kraje.
7.1.4Podporovat obce, spolky a fyzické a právnické osoby při přípravě a realizaci projektů naplňujících cíle KOPK LK.
TISK
i