Vývoj portálu je financován za podpory Operačního programu Zaměstnanost
KRAJ JIHOMORAVSKÝ
Program rozvoje Jihomoravského kraje 2010–2013
A. KVALITA ŽIVOTA OBYVATEL
A.1 Zlepšení a podpora kvalitního systému vzdělávání
A.1.2 Posílení vazeb středních škol s podnikatelským (odběratelským) sektorem (odborné praxe, úpravy vzdělávacích programů, vytváření vzdělávacích strategií škol).
A.1.3 Všestranná podpora zvýšení prestiže vybraných učňovských a odborných studijních oborů na středních školách.
A.1.5 Podpora kvality základního školství v kraji se zvláštním důrazem na udržení a získávání kvalifikovaných pedagogů a zlepšení vybavenosti škol.
A.1.8 Rozvíjení spolupráce se vzdělávacími institucemi v zahraničí, podpora mezinárodní mobility žáků.
A.1.10 Zkvalitnění specifických aspektů kurikulární reformy – výuky cizích jazyků, informační gramotnosti, začlenění programu Zdraví 21.
A.1.13 Monitorování kvality výchovně vzdělávacího procesu, autoevaluace škol, realizace systému hodnocení zřizovatelem u škol zřizovaných JMK.
A.1.15 Podpora a rozvoj vzdělávání seniorů v rámci zdravého stárnutí (univerzita třetího věku, kurzy práce na PC a další).
A.2 Zajištění dostupné a kvalitní zdravotní a sociální péče ve všech částech kraje a průřezová prorodinná podpora
A.2.1 Realizace aktivit vedoucích k dosažení efektivního provozu zdravotnických zařízení zřizovaných krajem.
A.2.7 Vypracování koncepčních dokumentů z oblasti zdravotnictví (koncepce sítě lůžkových zdravotnických zařízení, ZZS, LSPP a dalších dílčích koncepcí).
A.2.9 Podpora preventivních zdravotních programů pro občany Jihomor. kraje (výživa, pohybová aktivita, tabák, alkohol, prevence úrazů, prevence HIV/AIDS, kardiovaskulární onemocnění, nádorová onemoc., obezita, diabetes mellitus, zvýšení zdrav. odol. apod.)
A.2.10 Podpora terénních sociálních služeb (pečovatelské služby, osobní asistence, odlehčovací služby atd.) za účelem efektivnějšího využívání příspěvku na péči v přirozeném domácím prostředí a odlehčení kapacitám pobytových organizací sociálních služeb.
A.2.11 Zajištění potřebné, rovnoměrně vyvážené sítě poskytovatelů sociálních služeb, jejich srovnatelné dostupnosti pro občany v jednotlivých částech kraje a posílení jejich kapacit (zejména výstavba domu pro seniory v objektu bývalé transfuzní stanice Tomešova
- Popis / Komentář:
A.2.12 Zajištění metodické podpory a kontroly v oblasti naplňování a dodržování standardů kvality v organizacích sociálních služeb, zajištění zvyšování kvality poskytovaných služeb.
A.2.13 Zpracování analýzy zdrojů financování sociálních služeb a možností jejich diverzifikace, rozšíření systému víceletého financování projektů v oblasti sociálních služeb. Podpora neziskových organizací působících v sociální oblasti.
A.2.14 Podpora dalšího vzdělávání pracovníků zdravotních a sociálních služeb a zajištění systematické gerontologické supervize v zařízeních pobytových sociálních služeb (cílová skupina uživatelů – senioři).
A.2.15 Zajištění komplexní informovanosti v oblasti sociálních a zdravotních služeb a podpora spolupráce sociálních služeb a zdravotnictví.
A.3 Rozvoj kultury, památkové péče a možností trávení volného času
A.3.3 Koncepční podpora ochrany a využití movitého i nemovitého kulturního dědictví a zachování tradic.
A.3.4 Podpora významných a tradičních kulturních akcí i drobných lokálních kulturních akcí, důležitých pro zachování regionální identity.
A.3.5 Podpora fungování a rozvoje stávajících a budování nových tělovýchovných a sportovních zařízení pro členy i veřejnost.
A.3.7 Podpora činnosti neziskových organizací zabývajících se mimoškolní a neformální výchovou a volnočasovými aktivitami.
A.4 Zajištění bezpečnosti obyvatel
B. ZNALOSTNÍ POTENCIÁL A KONKURENCESCHOPNOST – VĚDA, VÝZKUM, INOVACE
B.1 Podpora vzniku firem a rozvoje inovačních schopností firem
B.1.2 Dobudování inkubátorů a vědecko-technických parků (VTP) za účelem dosažení nutného kritického objemu této infrastruktury v JMK (zejména CERIT Science Park, inkubátory a VTP v okresních městech JMK).
B.1.3 Zajištění finančních zdrojů pro inovační firmy (založení seed fondu, rozvoj fondu mikropůjček, podpora realizace finančních fór).
B.1.4 Podpora fungování stávajících inkubátorů (a VTP) a podpora rozvoje konzultantských služeb pro začínající inovační firmy.
B.2 Podpora vědy, výzkumu a vývoje (se zvláštním zřetelem na lidské zdroje ve VaV, popularizaci VaV a využití výsledků VaV v aplikačním sektoru)
B.2.1 Rozvíjení mezinárodních mobilitních programů pro studenty, doktorandy, mladé vědce a zkušené vědce (incoming/outgoing/reintegrace).
B.2.3 Podpora akcí na popularizaci výzkumu, vývoje a inovací (např. realizace projektu Moravského science centra).
B.2.4 Podpora medializace výsledků VaV a rozvinutí mezinárodního marketingu výsledků VaV – např. zřízení „International Scientific Press Office“.
B.3 Podpora rozvoje podnikatelského prostředí
B.3.1 Vytvoření systému péče o domácí a zahraniční investory s jasným vymezením kompetencí a realizace této péče.
B.3.2 Identifikace potřebných legislativních změn na podporu malého a středního podnikání v JMK a vyvíjení tlaku na jejich provedení.
C. DOSTUPNOST A OBSLUŽNOST
C.1 Zlepšení klíčové dopravní infrastruktury kraje
C.1.2 Aktivní podpora dokončení projektové přípravy a zahájení realizace pokračování rychlostní komunikace R52 (Pohořelice – Mikulov – státní hranice).
C.1.3 Aktivní podpora dokončení projektové přípravy a zahájení realizace pokračování rychlostní komunikace R55 (Břeclav – Hodonín – Moravský Písek – Hulín (Zlínský kraj)).
C.1.5 Podpora územní a projektové přípravy jihozápadní (Troubsko – Modřice – Chrlice) a jihovýchodní tangenty (Chrlice – Holubice).
C.1.6 Podpora rychlého dokončení rozestavěných staveb a zahájení výstavby dalších staveb velkého městského okruhu v Brně.
C.1.7 Podpora dokončení projektové přípravy a zahájení realizace modernizace silnice I/53 Pohořelice – Znojmo.
C.1.8 Příprava a zahájení realizace obchvatů krajských silnic dopravně exponovaných sídel (Tuřany, Slatina, Hradčany, Čebín, Želešice).
C.1.11 Podpora zdvojkolejnění tratě č. 240 v úseku Střelice – Zastávka a modernizace a elektrizace v úseku Brno – Jihlava.
C.1.14 Podpora zavádění telematiky ke zvýšení plynulosti provozu na nejzatíženějších dopravních komunikacích v kraji.
C.1.15 Podpora realizace protihlukových opatření v dopravně exponovaných oblastech kraje (přeložky komunikací, obchvaty, protihlukové bariéry, stavební a organizační opatření).
C.1.16 Podpora přípravy nadregionálního veřejného logistického centra v brněnské aglomeraci a podpora zlepšování podmínek pro posílení kombinované dopravy.
C.2 Zlepšení regionální dopravní infrastruktury a dopravní obslužnosti
C.2.1 Dokončení Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) na území celého kraje a optimalizace IDS JMK.
C.2.3 Příprava a realizace přestupních terminálů IDS JMK a jejich propojení s prvky bezmotorové dopravy.
C.2.5 Zavedení elektronického odbavování cestujících a příprava integrace poplatků za systémy „Park&Ride“ do tarifů IDS JMK.
C.2.6 Rozvoj telematiky v řízení a provozu IDS JMK, zlepšování návazností spojů a zvyšování kvality obslužné infrastruktury.
C.2.7 Podpora přípravy a realizace modernizace dílčích částí žel. sítě jako součásti procesu zkvalitňování obslužnosti v rámci IDS JMK – Křenovická spojka, Boskovická spojka, modernizace a elektrizace trať. úseků Hrušovany – Židlochovice a Šakvice – Hustopeče
C.2.9 Podpora ekologizace dopravy – podpora moderního vozového parku dopravců zajišťujících provoz regionální veřejné dopravy.
D. ATRAKTIVNOST DESTINACE
D.1 Koordinace rozvoje cestovního ruchu
D.1.1 Podpora a další rozvoj Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava a vzájemná spolupráce v rámci společných projektů (např. Ochutnejte Moravu, Moravia Convention Bureau, šetření návštěvnosti…).
D.1.2 Prohloubení spolupráce a společná koordinace rozvoje CR s relevantními aktéry (např. organizacemi cestovního ruchu, TIC, oborovými organizacemi) v jednotlivých turistických oblastech Jihomoravského kraje.
D.1.3 Podpora projektů a vzájemné spolupráce subjektů veřejného a soukromého sektoru na různé územní úrovni (v rámci vymezených turistických oblastí kraje i mezi nimi navzájem, na mezikrajské – zejména sousední kraje – a přeshraniční úrovni atd.).
D.1.4 Navázání a podpora intenzivnější spolupráce s domácími i zahraničními incomingovými cestovními kancelářemi a její další rozvoj.
D.1.5 Koordinace aktivit v cestovním ruchu s okolními destinacemi a samosprávnými celky, a to včetně sousedních států.
D.2 Marketingová podpora kraje
D.2.1 Tvorba jednoznačné a konkrétní marketingové strategie Jihomoravského kraje (stanovení jednoznačné marketingové značky turistického regionu Jižní Morava, definice hlavních marketingových aktivit a systému propagace, vymezení cílových skupin,...
- Popis / Komentář:
D.2.2 Pokračování a prohlubování prezentace Jihomoravského kraje nejen doma a v sousedních státech České republiky, ale také ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu i ve vzdálenějších destinacích. Podpora návštěv diplomatických sborů.
D.2.3 Rozšíření, obsahové prohloubení a podpora medializace oficiálního internetového portálu cestovního ruchu Jižní Moravy (http://www.jizni-morava.cz) a na něj navázaných portálů Jihomoravského kraje (např. http://www.cyklo-jizni-morava.cz nebo...
- Popis / Komentář: