• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Národní sítě Zdravých měst z celé Evropy jednaly v Milánu

Po necelém roce se opět sešli zástupci národních sítí Zdravých měst, tentokráte v italském Milánu, tak aby na tomto pracovním jednání diskutovali aktuální otázky spojené s dalším rozvojem Zdravých měst, obcí a regionů v evropském regionu. Setkání, které proběhlo od 24. do 26. března 2015, připravila italská síť Zdravých měst ve spolupráci s Městem Miláno a pověřenými zástupci Evropské kanceláře WHO (Světová zdravotní organizace) a zúčastnilo se jej celkem 14 národních koordinátorů i řada dalších expertů na problematiku podpory zdraví.

Účast Národní sítě Zdravých měst ČR na této mezinárodní akci byla podpořena ze zdrojů dotace Ministerstva pro místní rozvoj ČR na rok 2015. Za Českou republiku byly prezentovány aktivity asociace NSZM v oblasti informačních nástrojů na národní i regionální úrovni v rámci projektu "Databáze strategií - podpora pro udržitelný rozvoj a strategické řízení" a dlouhodobá spolupráce s MMR v přípravě a realizaci tohoto unikátního informačního systému.

Na programu akce bylo dále několik zajímavých témat, které souvisejí s aktuálně probíhající VI. fází Projektu Zdravé město pro roky 2014-2018. Tato fáze zdůrazňuje fakt, že zdraví by mělo být nedílnou součástí „dobrého vládnutí“ a toto téma by mělo figurovat prakticky ve všech politikách, ať již je to doprava či životní prostředí nebo energetika.

Zástupci jednotlivých zemí představili své aktuální přístupy a aktivity, diskutovali klíčové kompetence národních koordinátorů či možnosti národních sítí podporovat svá členská města. Byl zmíněn například přístup Estonska, které téma zdraví výrazně akcentovalo i v rámci přípravy na čerpání evropských fondů – podávání žádostí o projekty podmínilo existencí zdravotního profilu dané obce. V prezentaci Izraele bylo možné se inspirovat metodikou, která byla využita pro hodnocení odolnosti (rezilience) komunit - tedy, změření toho, jak je daná komunita schopná díky své sociální soudržnosti a propojení čelit případným hrozbám, rizikům či krizovým situacím. Koordinátoři diskutovali k možné mezinárodní spolupráci a ke sdílení dobré praxe.

Zajímavé publikace a další osvětové nástroje využitelné v praxi měst představili zástupci sub-sítě WHO, která se zabývá otázkou rovnosti ve zdraví (Health Equity). Tato skupina připravila mj. několik prezentací, které mohou být využity pro pochopení a uchopení tématu v praxi - Zdravá města v Česku tyto materiály obdržela již před časem pro své využití. Další zajímavé publikace a materiály využitelné nejen pro podporu zdraví na úrovni obcí či regionů jsou k nalezení na této stránce WHO.

Koordinátoři evropských sítí dále diskutovali například ke způsobu oslovení a aktivního zapojení nově zvolených politiků do uplatňování zdraví a udržitelného rozvoje v praxi. Byly také zmíněny dvě stovky případových studií z celé Evropy, které Evropská regionální kancelář WHO obdržela od svých členů a které představují praktické a osvědčené příklady intervencí a projektů v oblasti zdraví.

Na setkání se sešli zástupci národních sítí Zdravých měst z České republiky, Dánska, Izraele, Německa, Rakouska, Velké Británie, Francie, Řecka, Španělska, Lotyšska, Turecka, Švédska a Baltské asociace sítí Zdravých měst a spolupracujícího centra WHO v Belfastu. Další setkání WHO, tentokráte tradiční mezinárodní konference pro všechna Zdravá města a další zájemce o téma proběhne na konci června 2015 ve finském Kuopiu.
logo_mmr_1.jpg

zpět na přehled aktualit

TISK
i