• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Sídliště, jak dál? Společná aktivita Zdravých měst a Fakulty architektury ČVUT

Fakulta architektury ČVUT ve spolupráci a s podporou Národní sítě Zdravých měst a Nadace Heinrich Böll Stiftung organizují v roce 2014 aktivity s příznačným názvem „Sídliště, jak dál?“. Cílem tohoto projektu, na kterém se budou podílet studenti zmíněné vysoké školy v rámci svých závěrečných prací, je hledání dlouhodobé vize transformace sídlišť. Během roku 2014 proběhne zpracování případových studií z vybraných českých a moravských měst, poznatky pak shrne mezinárodní konference, výstava i speciální publikace. Zároveň proběhne řada doprovodných aktivit k tématu sídlišť jak v samotných pilotních lokalitách, tak v rámci semestrální práce zmíněné fakulty.

Po zhodnocení diverzifikace jednotlivých lokalit, možností projektu a zájmu samotných míst bylo vybráno 6 lokalit – tři městské části hlavního města Prahy, a to Praha 10 a Praha 12 a Zdravá městská část Praha 14. Z dalších Zdravých měst pak Mladá Boleslav, Karlovy Vary a Vsetín. Ve všech zmíněných městech a městských částech proběhly koncem února úvodní schůzky s místními plánovači, urbanisty, architekty i politiky, včetně prohlídky lokalit, které budou zkoumány. Architekti a studenti dostali podrobné informace k historii, vývoji a také plánovaným záměrům v daných lokalitách. Byli také seznámeni s největšími problémy, které jsou v místech řešeny. Zástupci radnic spolupráci s Fakultou architektury uvítali a těší se, že připravované studie přinesou nový pohled i zajímavá řešení, jak dále pracovat s veřejným prostorem sídlišť a jak zlepšit kvalitu života místních obyvatel.

Zapojeným místům bude zdarma nabídnuto zpracování 3 až 4 variant urbanistické vize budoucího rozvoje vybrané lokality sídliště včetně analytického zhodnocení dané lokality s ohledem na environmentální, sociální i ekonomické aspekty prostředí. Prezentace výsledků proběhnou formou putovní výstavy i akcí v místech. Pilotní studie ze dvou vybraných lokalit budou představeny na workshopech určených zástupcům veřejné správy jako vhodná řešení problematiky panelových sídlišť. Analýzy i konkrétní zpracované projekty mohou sloužit jako inspirace dalším městům a také jako podklad pro diskuzi s veřejností nad dlouhodobou koncepcí transformace a podklad pro zadání konkrétních následných urbanistických a architektonických studií.

Součástí projektu bude i připravovaná mezinárodní konference, která by měla proběhnout v Praze v listopadu 2014. Konference představí výsledky projektu a řadu zahraničních praxí – kvalitních realizací pro inspiraci, ale i toho, co se neosvědčilo v oblasti revitalizace sídlištních souborů.

Aktivity jsou součástí projektu NSZM ČR „STRATEG-2“, který je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

01_esf_eu_oplzz_hor_cmyk.jpg

zpět na přehled aktualit

TISK
i