„Sídliště, jak dál?“ Návody i úskalí představila mezinárodní konference
Sídliště ve městech často představují specifické lokality, které vyžadují koncepční a promyšlené rozhodování veřejné správy a dlouhodobý plán. Řada těchto míst může představovat riziko vzniku sociálně problematických oblastí či dokonce vyloučených lokalit. Jejich prostorová struktura s sebou nese komplikace v oblasti ekonomické i sociální udržitelnosti. Doposud se řešení zaměřovala téměř výhradně na domy a jejich stavebně technologický standard a příliš nebyla řešena dlouhodobá strategie pro rozvoj těchto lokalit.
„Sídliště, jak dál“ je název výzkumného projektu, který probíhá na Fakultě architektury ČVUT v Praze a do kterého se zapojila také Národní síť Zdravých měst ČR. Projekt se zabývá právě hledáním dlouhodobé vize pro sídliště, možností jejich adaptace a úprav. Zpracovávají se pilotní studie na několika místech v ČR, například na Vsetíně, v Mladé Boleslavi, Karlových Varech či v Praze. Výsledky budou porovnávány se zahraničními zkušenostmi.
Vyvrcholením projektu byla mezinárodní konference, která proběhla v budově Fakulty architektury ČVUT v Praze 13. a 14. listopadu 2014. V rámci prvního dne konference byly představeny úspěšné projekty a řešení transformace sídlišť ve vybraných evropských městech prezentované zahraničními architekty, teoretiky a zástupci veřejné správy. Vystoupili hosté z Německa, Francie a Nizozemí. Projekty byly prezentovány z několika pohledů - jak po stránce věcné (principy), tak po stránce procesní (role veřejné správy). Další den konference byl věnován dílčím tématům a specifikům českého prostředí.
Akce je součástí projektu NSZM ČR „STRATEG-2“, který je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.