• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Přeshraniční spolupráce funguje. NSZM a Litoměřice pomáhají Trnavě

Spolupráce se Zdravým městem Trnava, které spolu s Bratislavou a Banskou Bystricou patří mezi jediná Zdravá města na Slovensku, se započala v zimních měsících letošního roku, kdy energetický manažer Zdravého města Litoměřic prezentoval v Trnavě zkušenosti na konferenci o udržitelné energetice. Velký zájem o tyto otázky a také o možnost spolupráce projevil trnavský primátor Peter Bročka, který koncem února spolu s dalšími spolupracovníky navštívil Zdravé město Litoměřice a při setkání se starostou Ladislavem Chlupáčem byla domluvena spolupráce nejen v této oblasti, ale také na úrovni Zdravých měst.

Osobní spolupráce pokračovala na konci června, kdy do Litoměřic přijela na stáž nová trnavská koordinátorka, aby zde získala zkušenosti v oblasti Zdravého města a místní Agendy 21. Koordinátorka a asistentka Zdravého města jí seznámily s činnostmi a postupy Zdravého města, se systémem přípravy kampaní, s webovými stránkami nebo DATAPLÁNEM NSZM. Slovenská koordinátorka se zúčastnila i porady Útvaru strategického plánování a udržitelného rozvoje a dvou setkání pracovních skupin pro přípravu nastávajících kampaní. Spolu s politikem Zdravého města Petrem Hermannem navštívila některé partnery Zdravého města – Knihovnu K. H. Máchy, fairtradovou Masarykovu základní školu a středisko ekologické výchovy Sever.

Koncem srpna přijeli do Trnavy na setkání s primátorem Petrom Bročkom a pracovníky městského úřadu předseda a ředitel NSZM ČR, aby zde jednali o dalších možnostech spolupráce, ale také o iniciativě města Trnavy k znovuobnovení zaniklé slovenské asociace Zdravých měst.

A co na to naši slovenští kolegové?…„Naša veľmi príjemná a inšpiratívna spolupráca so Zdravým mestom Litoměřice pokračovala návštevou v Trnave a potešením pre nás bolo i to, že okrem zástupcu mesta Litoměřice Mgr. Petra Hermanna pozvanie prijal i riaditeľ Národní sítě Zdravých měst ČR, Ing. Petr Švec. Opäť sme diskutovali o udržateľnom rozvoji, koncepcii Zdravého mesta a zaujala nás i myšlienka sieťovania. Veríme, že i my sme pomohli s ideou nastavenia participatívneho rozpočtu a vzájomná výmena skúseností bola pre obe strany obohacujúca…

zpět na přehled aktualit

TISK
i