15. 5. 2014 10:00
Tematická sekce NSZM ČR: Zapojování mladých lidí ve městech, 2014
Ve čtvrtek 15. května 2014 se ve Zdravém městě Litoměřice uskutečnila Tematická sekce Zdravých měst, věnovaná tématu zapojování mladé generace do rozvoje měst. Akce představila postupy, aktivity a příklady dobré praxe pro aktivizování a zapojování mládeže
do rozvoje měst a obcí. V úvodu účastníky v krásném prostředí gotického
Hradu v Litoměřicích přivítal předseda NSZM ČR Petr Hermann a zástupci
MŠMT i MŽP. Ředitel NSZM ČR Petr Švec prezentoval, jak Zdravá města
povzbuzují zdraví patriotismus mladých lidí.
Následovaly prezentace Zdravého města Litoměřice. Petr Hermann představil, jak město začalo ve větší míře spolupracovat s mladými, a jak byla tato spolupráce prohlubována. Zástupci Dětského zastupitelstva seznámili účastníky se svou činností a realizovanými aktivitami. Zapojují se například do kampaní města, pomáhají s organizací akcí pro základní školy a dětský domov, organizují osvětové programy na školách, získávají granty a pořádají společná setkávání studentských zastupitelstev. Koordinátorka Zdravého města Rita Vlčková prezentace doplnila informacemi, jakými způsoby se město snaží oslovovat mladé ke spolupráci, co se osvědčilo a kde naopak ještě vidí rezervy. Koordinátorka Moravské Třebové Ludmila Lišková se podělila s účastníky o své zkušenosti s pořádáním kulatého stolu pro mladé k aktuálně důležitému tématu – zaměstnanost mladých. Představila, jaké odborníky k účasti oslovit, jak oslovit samotné účastníky akce a jak akci správně propagovat. Činnost Parlamentu mládeže města Turnova prezentovali koordinátor Parlamentu Tomáš Špinka a místopředseda Tadeáš Matěcha. Ocenili finanční i metodickou podporu města i dalších městských organizací a také důležitost spolupráci se všemi místními školami, což je pro činnost Parlamentu zásadní. Parlament vznikl z požadavku mladých lidí, který vzešel z Veřejného fóra města. Realizuje celou řadu aktivit, pomáhá s anketami a podněty Parlamentu pravidelně projednává zastupitelstvo či Rada města.
Odpolední blok byl věnován ukázkám možností získávání zdrojů na mládežnické aktivity. Program Erasmus+, který vznikl spojením všech programů na vzdělávání a zahrnuje i bývalý program Mládež v akci, prezentovala Adéla Zvolánková, Dům zahraniční spolupráce. Představila klíčové aktivity, na které je možné žádat o finanční podporu. Jedná se např. o výměny mládeže, evropskou dobrovolnou službu, přenos dobré praxe v oblasti nových forem práce s mládeží či setkávání mladých lidí a činitelů zodpovědných za mládežnickou politiku. Příkladem, jak mohou mladí lidé na Litoměřicku získávat finanční podporu pro své aktivity, je program „Litoměřice – live city jsi ty“, financovaný z Dárcovského fondu HENNLICH. Firma HENNLICH ve spolupráci s Ústeckou komunitní nadací tak podporuje neziskové aktivity a aktivizaci mladých lidí a snaží se dávat příklad dalším firmám k odpovědnému podnikání a k podpoře rozvoje regionu. Cíle a podporované aktivity Ústecké komunitní nadace představil Petr Veselý. Příkladem projektů, podpořených z fondu HENNLICH, jsou debaty s menšinami realizované studenty litoměřického gymnázia, např. veřejná debata O Romech s Romy.
Tematické sekce NSZM ČR se zúčastnilo více než 50 zástupců obcí, mládežnických parlamentů a studentů, kteří diskutovali a sdíleli své zkušenosti ze spolupráce měst a mladých lidí.