Strategické řízení obcí i budoucnost sídlišť, na Letní škole Zdravých měst 2014
Letní školu zahájil starosta hostitelského města Tomáš Hocke (na fotografii), který přivítal účastníky a představil historii a současnost města. Praktickou ukázku toho, že se i mladí lidé mohou aktivně zapojovat do rozhodování o místě, kde žijí, představili v inspirativní prezentaci studenti z Parlamentu mládeže města Turnova. Úvodní část uzavřel ředitel NSZM Petr Švec prezentací k aktivitám Zdravých měst. Dále následovaly ukázky dobré praxe ze Zdravých měst a regionů. Místostarostka města Jilemnice Jana Čechová přestavila společně s koordinátorem Martinem Šnorbertem počátky a milníky Zdravého města v Jilemnici, od pořádání kampaní, spolupráce s dětským parlamentem po podporu zdraví obyvatel či zavedení systému EMAS. Zkušenostem z přípravy Programu rozvoje Libereckého kraje a ze zapojování veřejnosti a dalších aktérů se ve své prezentaci věnovala Ivana Ptáčková, koordinátorka Zdravého Libereckého kraje. Zdůraznila také snahu o koncepční přístup k problematice zdraví a realizaci metody HIA. Projekt „Sídliště, jak dál?“ zaměřený na hledání dlouhodobé vize transformace sídlišť představil Filip Tittl z Fakulty architektury ČVUT. Cílem projektu je hledat způsoby, jak přetvářet lokality sídlišť ve snadno spravovatelné a atraktivnější prostředí. Mezi pilotní místa projektu patří zejména vybraná Zdravá města. Problematiku bezpečné dopravy a aktivity projektu Save Our Lives pro školy přednesli Jitka a Jaroslav Heinrichovi z projektové kanceláře HBH Projekt. Pilotními aktivitami byly například bezpečnostní inspekce prováděné i samotnými žáky a workshopy věnované bezpečné cestě do školy a pohybu v dopravě. Na závěr vystoupil Honza Dolínek, který představil Projekt Hearth.net, který představuje štědrou sociální síť pro sdílení darů i zkušeností a jehož cílem je podpora místních komunit.
V odpolední části se uskutečnil metodický blok věnovaný problematice podpory zdraví obyvatelstva a propojení tématu se strategickým plánováním. Diskutována byla také metodika přípravy a aktualizace zdravotních plánů měst a možnosti spolupráce s Krajskými hygienickými stanicemi.
Druhý den Letní školy se uskutečnily praktické tréninky pro začátečníky a pokročilé. Blok pro začátečníky byl zaměřen na medializaci a PR, pokročilí účastníci se věnovali týmové práci a nácviku řešení problémových situací v práci koordinátora ZM. Během závěrečného třetího dne proběhl nácvik práce se systémem DATAPLÁN NSZM a individuální konzultace na zvolené téma.
Akce je součástí projektu NSZM ČR „STRATEG-2“, který je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.