O významný post ve Světové zdravotní organizaci (WHO) se uchází Dr. Agis Tsouros, který má v současné době na starosti koordinaci aktivit evropských Zdravých měst. V rámci své kampaně za zvolení do funkce regionálního ředitele WHO pro Evropu přichází Dr. Tsouros s programem, který zahrnuje širokou podporu členských států ze strany Regionální kanceláře WHO v oblasti veřejného zdraví. Navrhované změny by ve svých důsledcích měly vést k lepšímu zdravotnímu stavu všech občanů. Kampaň je významnou příležitostí pro diskusi o potřebách členských zemí WHO v evropském regionu.
Státní zdravotní ústav, který je odborným partnerem Národní sítě Zdravých měst ČR, vyhlašuje i letos soutěžní programy, jejichž cílem je prevence obezity a podpora zdravého životního stylu. Již 4. ročník kampaně „Přijmi a vydej“, zaměřené tentokrát hlavně na cílovou skupinu rodin s dětmi, probíhá od 15. srpna do 15. listopadu a na jeho pořádání se podílí také Ministerstvo zdravotnictví ČR. Ve stejném termínu probíhá také kampaň „S pohybem každý den“, spojená se soutěží pro děti školního věku. Cílem kampaně je snížení zdravotních rizik z nedostatku pohybových aktivit. Obě kampaně realizuje SZÚ a jeho pracoviště v jednotlivých krajských městech ČR.
Také letos probíhá ve Zdravých městech, obcích a regionech preventivní kampaň s názvem Dny bez úrazů. Kampaň upozorňuje na možnosti prevence úrazů zejména u nejohroženějších skupin, kterými jsou děti a senioři. Většina úrazů je předvídatelná, prevence má tedy smysl a je tak nejúčinnějším prostředkem ke snížení počtu úrazů a ke zmírnění jejich následků. Pro účinnou prevenci dětských úrazů a osvětu v této oblasti je možné využít osvědčených metodik, jako jsou například programy „Na kolo jen s přilbou, „Vidíš mě“ nebo „Bezpečná cesta do školy“. Kampaň Dny bez úrazů podporuje Státní zdravotní ústav a jeho regionální pracoviště.
Světový Den bez tabáku se koná každoročně 31. května a připomíná zejména zdravotní rizika spojená s kouřením. Kampaň je podporovaná Státním zdravotním ústavem a jeho regionálními pracovišti. Stále aktuální zůstávají témata jako je nekouření ve veřejných prostorách nebo prevence kouření u mladistvých. Letos se kampaň Den bez tabáku zaměřuje zejména na varování před škodlivými účinky kouření na zdraví, které bývá umístěno přímo na tabákových výrobcích. Varování kombinující obrázky s textem se v zemích, kde je uplatňováno, ukázalo jako vysoce účinná cesta ke zvýšení veřejného povědomí o vážných zdravotních rizicích užívání tabáku.
Dne 18. května 2009 se v budově Ministerstva dopravy uskutečnila Stálá Sekce Národní sítě Zdravých měst věnovaná problematice udržitelné dopravy ve městech a obcích. Akce byla zaměřena na aktuální otázky spojené se zaváděním opatření omezujících nadměrnou motorovou dopravu v centrech měst, rozvíjejících cyklodopravu, pěší dopravu a další formy nemotorové dopravy, přispívajících k bezpečnosti dopravy a šetrnosti k životnímu prostředí. Seminář nabídl také přehled aktuálních finančních zdrojů jak ze strany Ministerstva dopravy a Státního fondu dopravní infrastruktury, tak z prostředků Regionálních operačních programů.
Ve středu 22. dubna proběhl v řadě Zdravých měst, obcí a regionů další ročník kampaně Den Země. Tato nejrozsáhlejší mezinárodní kampaň zaměřená na ochranu životního prostředí se v České republice slaví již téměř 20 let. Také letos se řada osvětových akcí zaměřuje na téma energetických úspor, využívání obnovitelných zdrojů energie a ochranu klimatu. Právě na Den Země spustilo Ministerstvo životního prostředí dotační program "Zelená úsporám", který kromě výrazné finanční podpory na zateplování budov pro soukromé osoby přinese také vytvoření nových pracovních míst a podporu ekonomiky. Na mezinárodním poli startuje kampaň "Green Generation", která vyvrcholí 22. 4. 2010, přesně 40 let od konání prvního Dne Země.
Podpora místní a regionální ekonomiky prostřednictvím vybudování vědeckotechnologických parků a šetrné výroby energie z obnovitelných zdrojů je hlavním tématem mezinárodního projektu SUNFLOWER, do kterého je zapojena také Národní síť Zdravých měst. Jedním z prvních výstupů projektů byl seminář ve Zdravém kraji Vysočina (27.-28. 4. 2009), který se zaměřil na konkrétní situaci tohoto regionu.
Během výroční konference Energie-Cités, která se konala ve dnech 22.–24. dubna v Bruselu, definitivně schválila valná hromada členství Národní sítě Zdravých měst ČR v této asociaci. Hlavním tématem konference, jejíž název „3x20 – Play the Game“ odkazuje na klimatické cíle Evropské unie, bylo zhodnocení dosavadních zkušeností měst a obcí, které se připojily k výzvě „Covenant of Mayors“ („Pakt starostů a primátorů“). Část programu konference byla věnována vyhlášení výsledků soutěže vzorových aktivit kampaně Display, do níž se zapojila taká Zdravá města Litoměřice, Hodonín a Zdravá městská část Praha-Libuš a Písnice.
Na vybraných akcích pořádaných NSZM v tomto roce, ale i na některých Fórech Zdravých měst jsou od dubna propagovány certifikované regionální produkty. Děje se tak na základě dohody s Asociací regionálních značek, která spolupracuje s NSZM na propagaci a distribuci certifikovaných regionálních produktů. Dárkové balíčky s certifikovanými domácími výrobky byly či budou během Fóra rozdány vylosovaným výhercům ve Zdravých městech Nové Město na Moravě, Pelhřimov, Letovice, Moravská Třebová, Velké Meziříčí, Kuřim a Jihlava; v Adamově a Jilemnici již byly dárkové balíčky rozdány. Propagační materiály a ukázky výrobků budou k dispozici během prvního dne Letní školy NSZM v Táboře (17. 6.) a také během konference NSZM v Praze (3. 12.).
Národní síť Zdravých měst připravila ve spolupráci s Magistrátem hl. města Prahy a MČ Praha-Libuš a Písnice setkání ke sdílení dobré praxe v městských částech. Akce proběhla 16. dubna a byla určena všem zájemcům o program Zdravé město. Během tohoto setkání mohli jeho účastníci načerpat inspiraci zejména od zástupců Zdravých městských částí Praha-Libuš a Písnice, Praha-Slivenec, Praha-Dolní Počernice a Praha 7, které mohou nabídnout cenné a v praxi vyzkoušené postupy.