


XVII. Celostátní konference NSZM ČR nabídla příležitost ke sdílení zkušeností nejenom v oblasti udržitelného rozvoje
V budově Autoklubu ČR se dne 2. prosince 2010 uskutečnila XVII. Celostátní konference Národní sítě Zdravých měst. Akce byla otevřena všem zástupcům měst, obcí a regionů se zájmem o kvalitu veřejné správy, strategické plánování a řízení, finanční zdroje a další aktuální témata. Se svými příspěvky vystoupila řadu zajímavých prezentujících a partnerů NSZM ČR. Vzhledem k nepřízni počasí se nemohli dostavit zástupci švýcarských měst, jejich prezentace tak musely být improvizovaně a krátce představeny v zastoupení.
Nová publikace nabízí inspiraci ze Švýcarska a České republiky pro města i regiony
Díky spolupráci Zdravých měst, obcí a regionů ČR se švýcarskou asociací Equiterre vznikla nová publikace, která obsahuje inspirativní příklady dobré praxe z obcí a regionů Švýcarska a České republiky. Obě země se mohou pochlubit řadou ukázkových aktivit, naplňujících principy udržitelného rozvoje a podporujících zdraví a kvalitu života obyvatel. Publikace s názvem "Inspirujme se! Ukázkové aktivity a dobrá praxe ze Švýcarska a České republiky" má za cíl část těchto aktivit stručně představit, a to prostřednictvím 9 vybraných témat, která vzešla z diskuse nad inspirativními postupy z obou zemí a nad tím, jak je využít v praxi obcí, regionů i kantonů.
Aktivní stárnutí
05. ZDRAVÍ OBYVATEL


Aktuálně v TV Zdravá města

Zdravé město Chrudim je jedním z hlavních vítězů letošního ročníku soutěže „The LivCom Awards“
V americkém Chicagu proběhlo ve dnech 4. až 8. listopadu tohoto roku finále soutěže měst „International Awards for Liveable Communities“ (zkráceně LivCom), která se každoročně koná pod patronací OSN a jejíž hlavní myšlenku vyjadřuje volný překlad názvu do češtiny: „města, ve kterých stojí za to žít“. Zdravé město Chrudim dosáhlo po opakovaných úspěších z minulých let tentokrát nejvyššího ocenění, když získalo Zlatou cenu a první místo v hlavní soutěži měst (v kategorii 20 tis. až 75 tis. obyvatel). Bronzovou cenu v téže kategorii získala Zdravá města Mladá Boleslav a Tábor. Do finále se za Českou republiku probojovalo také město Břeclav.
V Uherském Hradišti proběhla Podzimní škola Zdravých měst
Ve dnech 3. - 5. listopadu 2010 se ve Zdravém městě Uherské Hradiště uskutečnila další Škola NSZM, která byla součástí již 3. cyklu akreditovaného vzdělávacího programu „Místní Agenda 21 a Projekt Zdravé město WHO“. Podzimní škola byla zahájena Diskusním seminářem, který byl zaměřen na novinky v oblasti místní Agendy 21 (financování, celostátní podpora apod.), seminář představil také vybrané odborné partnery a možnosti spolupráce k využití v rámci kampaní a aktivit měst, obcí a regionů.
Největší problémy Zdravých měst očima lidí
Také v podzimních měsících se konají Fóra Zdravých měst, během nichž určují zástupci veřejnosti 10P – desatero problémů, které je v místě jejich bydliště nejvíce trápí. Pořadí problémů je následně ověřováno anketami a putuje do zastupitelstva. Každé další setkání s veřejností prověří, zda se vedení města, obce či regionu problémy z minulého Fóra odpovídajícím způsobem zabývalo. Během září a října proběhlo Fórum ve Zdravých městech Jihlava, Tábor, Vsetín, Varnsdorf, Ústí nad Labem a ve Zdravé obci Strašín, v listopadu proběhne Fórum ve Zdravých městech Česká Lípa (10. 11.), Strakonice (11. 11.), Prostějov (25. 11.) a Orlová (30. 11.).
V Jihlavě se uskutečnila Podzimní Valná hromada NSZM
Dne 23. listopadu 2010 se od 13.00 hod. v Jihlavě uskutečnilo Podzimní zasedání Valné hromady NSZM ČR. Na zasedání byla projednána významná témata související s Projektem Zdravé město a místní Agenda 21, nové služby asociace pro členy i další témata, jako například zapojení se do mezinárodní „Úmluvy starostů a primátorů k udržitelné energetice“ (Covenant of Mayors).

V internetové Databázi DobraPraxe.cz naleznete nové příklady ze Švýcarska
V rámci spolupráce Zdravých měst, obcí a regionů se švýcarskými partnery jsou do internetové databáze na adrese DobraPraxe.cz průběžně zařazovány příklady aktivit ze švýcarských regionů a obcí. Inspirující zahraniční příklady, doplněné o vybrané související aktivity Zdravých měst, obcí a regionů ČR, budou zahrnuty také v chystané publikaci, jejíž vydání se chystá ještě letos na podzim v rámci Konference NSZM. Databáze DobraPraxe.cz obsahuje v současnosti již 151 obsáhlejších příkladů, na adrese https://dobrapraxe.cz/cz/priklady-dobre-praxe naleznete také aktuální drobné „střípky“ z každodenní praxe.
Zdravá města získávají finanční prostředky na realizaci místní Agendy 21
Ministerstvo životního prostředí rozdělilo ve IV. výzvě Revolvingového fondu částku přesahující 20 milionů korun. Mezi dvacet úspěšných žadatelů se zařadilo také 14 členů NSZM. Zdravá města, obce a regiony ČR tak mohou čerpat finanční prostředky na aktivity související s realizací místní Agendy 21. Úspěch se svými projekty zaznamenaly rovněž zástupci pražských městských částí a také malých obcí.