


V Litoměřicích proběhla Jarní škola Zdravých měst a regionů
<p>Ve dnech 30. března - 1. dubna 2011 se ve Zdravém městě Litoměřice uskutečnila další Škola NSZM, která je součástí oficiálního akreditovaného vzdělávání pro koordinátory místní Agendy 21 a Zdravých měst. Jarní školu zahájil diskusní seminář, který byl tentokrát zaměřen mimo jiné i na sdílení zkušeností a osvědčených postupů v praxi mikroregionů a místních akčních skupin. V létě bude pak obdobný postup zaměřen na kraje a jejich specifické postupy, podzimní škola pak zakončí rok na téma malých obcí a jejich specifik. </p>

V měsíci březnu proběhla další čtyři Fóra Zdravých měst
Fórum Zdravého města je setkáním, během kterého určují zástupci veřejnosti 10P – desatero problémů, které považují v místě jejich bydliště za nejpalčivější. Pořadí problémů je následně ověřováno anketami a putuje do zastupitelstva obce, regionu či městské části. Každé další setkání s veřejností prověří, zda se vedení města, obce či regionu problémy z minulého Fóra odpovídajícím způsobem zabývalo. Během března se Fórum Zdravého města uskutečnilo v Dobříši (16. 3.), další setkání proběhla v Karlových Varech (17. 3.), Hlučíně (22. 3.) a Orlové (24. 3.). Během dubna budou následovat Fóra ve Zdravých městech Přeštice (5. 4.), Jilemnice (7. 4.), Chrudim (11. 4.) a Praha-Dolní Počernice (27. 4.).
Rovné příležitosti
09. SOCIÁLNÍ PROSTŘEDÍ


Aktuálně v TV Zdravá města

Dětské fórum Zdravého města umožňuje zapojit mladou generaci do dění v místě bydliště
V loňském roce proběhlo "Dětské fórum aneb Desatero problémů města Litoměřice očima žáků a studentů základních a středních škol". Na tuto úspěšnou akci a na podobné dětské zasedání ve Zdravém městě Dobříš v letošním roce navazují další Dětská Fóra Zdravých měst. S přípravou setkání v dalších Zdravých městech pomáhají pracovníci střediska ekologické výchovy SEVER, kteří mají bohaté zkušenosti s prací s dětmi a s ekologickou výchovou. Dne 7. března se uskutečnilo Dětské fórum ve Zdravé městské části Praha-Libuš a Písnice.
Zástupci Zdravých měst z celé Evropy se setkají v belgickém Lutychu (Liege)
Ve dnech 15.–18. června se uskuteční další setkání zástupců sítí Zdravých měst z evropských zemí. Účastníci setkání budou diskutovat o prioritách V. fáze mezinárodního Projektu Zdravé město WHO, o novém programu Světové zdravotní organizace (WHO) pro evropský region s názvem „Zdraví 2020“ i o dalších tématech souvisejících s podporou veřejného zdraví na místní úrovni. V rámci Evropy působí 30 sítí Zdravých měst, které dohromady sdružují přes 1400 měst, obcí a regionů. Na konferenci je očekáváno až 400 účastníků ze Zdravých měst a jejich sítí v evropských zemích.
Odstartoval jubilejní 10. ročník celostátní soutěže Cesty městy
Nadace Partnerství vyhlásila jubilejní 10. ročník celostátní soutěže Cesty městy zaměřené na zklidňování dopravy ve městech a obcích ČR. Všechna města a obce, které zklidňují dopravu, se mohou díky účasti v soutěži pochlubit ostatním a navíc mohou získat některou z atraktivních cen. Mezi nejzajímavější realizované dopravní projekty letos nadace rozdělí ceny za více než 500 tisíc korun. Uzávěrka příjmu přihlášek do soutěže je 31. května 2011. Národní síť Zdravých měst ČR je jedním z partnerů soutěže.
Soutěž Nadace Partnerství: Získejte titul Město stromů!
Nadace Partnerství vyhlašuje již šestý ročník soutěže Město stromů. Nově se do soutěže, která probíhá pod záštitou Ministerstva životního prostředí, mohou přihlásit všechna města na území České republiky. Úkolem přihlášených měst je připravit celoroční kampaň pro veřejnost inspirovanou stromy a přírodou. Vítězné město získá kromě titulu a finanční odměny ve výši 50 tisíc korun od společnosti Tetra Pak také jedinečnou možnost zúčastnit se celoevropského klání Entente Florale Europe (Evropská kvetoucí sídla). Uzávěrka přihlášek je 5. června 2011.
Probíhají první letošní Fóra Zdravých měst - setkání s veřejností nad nejpalčivějšími problémy obce
Také v roce 2011 již probíhají Fóra Zdravých měst, během nichž určují zástupci veřejnosti 10P – desatero problémů, které považují v místě jejich bydliště za nejpalčivější. Pořadí problémů je následně ověřováno anketami a putuje do zastupitelstva obce, regionu či městské části. Každé další setkání s veřejností prověří, zda se vedení města, obce či regionu problémy z minulého Fóra odpovídajícím způsobem zabývalo. První Fórum Zdravého města v roce 2011 se uskutečnilo v Prachaticích, další proběhlo v Uherském Hradišti. Během března budou následovat Fóra ve Zdravých městech Dobříš, Karlovy Vary, Hlučín a Orlová.
Workshop na téma efektivního hospodaření s energiemi na místní úrovni nabídl informace i zkušenosti odborníků
Dne 25. ledna 2011 se v Praze v budově Autoklubu ČR uskutečnil workshop s názvem “Úmluva starostů a primátorů k udržitelné energetice - Jak na to v podmínkách České republiky?", který pořádala Národní síť Zdravých měst ČR spolu s evropskou asociací místních samospráv Energy Cities. Školení bylo zaměřeno na téma efektivního hospodaření s energiemi na místní úrovni a bylo určeno primárně pro města a obce, jež projevila zájem aktivně rozvíjet tuto oblast a zapojit se do plnění cílů Úmluvy starostů a primátorů k udržitelné energetice.