


Kampaň Světový den bez tabáku varovala před zdravotními riziky kouření
I letos na 31. května připadl Světový den bez tabáku, který připomíná veřejnosti zdravotní rizika spojená s kouřením. Kampaň je podporovaná Světovou zdravotní organizací, Státním zdravotním ústavem, Národní sítí Zdravých měst a řadou dalších organizací. Ve Zdravých městech, obcích a regionech se uskutečnila řada osvědčených i zcela nových aktivit na podporu prevence kouření zejména u dětí a mladistvých. Stále aktuálním tématem zůstalo téma prosazování zákazu kouření ve veřejných prostorách.

Mladá zaznamenávají ve Zdravých městech úspěch
Během května proběhlo Mladé fórum ve Zdravých městech Chrudim (10. 5.), Litoměřice (17. 5.) a Vsetín (1.6.). Tato města patří k nejpokročilejším Zdravým městům a komunikace s mládeží tvoří samozřejmou součást jejich aktivit. Problémy naformulované žáky a studenty jsou stejně jako z „dospěláckého“ Fóra Zdravého města ověřeny<strong> </strong>anketou anásledně jsou předloženy k projednání radě města a zastupitelstvu. Zpětnou vazbu dostávají občané bez rozdílu věku nejen prostřednictvím médií, ale i následně na dalším veřejném setkání přednesou zástupci města, jak se s řešením takto definovaných problémů vypořádali.<br />

Aktivity pro seniory
08. KULTURA A VOLNÝ ČAS


Aktuálně v TV Zdravá města

Co je nového v Databázi DobráPraxe.cz?
Internetová databáze na adrese DobraPraxe.cz obsahuje již 160 inspirativních příkladů z různých oblastí rozvoje obcí a regionů. Mezi nejnovějšími příklady naleznete např. informaci z mikroregionu Drahanská vrchovina o nové rozhledně Chocholík v Drnovicích, která zvyšuje turistickou atraktivitu regionu, nebo příklad zpracování dynamického strategického plánu města Vsetína pomocí metody Ballanced Scorecard (BSC). Na adrese https://dobrapraxe.cz/cz/priklady-dobre-praxe naleznete také aktuální drobné „střípky“ z každodenní praxe.
Chytrá řešení v oblasti strategického plánování a řízení v obcích byla tématem semináře NSZM
Jak postupovat při tvorbě strategického plánu? Jaké jsou možnosti odborné spolupráce v rámci strategického plánování a řízení? Jaké konkrétní osvědčené postupy lze ve vašem městě/obci využít? Právě těmto otázkám se věnovala Tematická sekce Národní sítě Zdravých měst, která se uskutečnila dne 12. května 2011 v prostorách Českého svazu vědeckotechnických společností v Praze.
Fóra Zdravých měst - aktivně o problémech a jejich řešeních
Fórum Zdravého města proběhlo během dubna ve třech členských městech NSZM a jedné Zdravé městské části Prahy. Během těchto setkání určují zástupci veřejnosti 10P – desatero problémů, které považují v místě jejich bydliště za nejpalčivější. Pořadí problémů je následně ověřováno anketami a putuje do zastupitelstva obce, regionu či městské části. Každé další setkání s veřejností prověří, zda se vedení města, obce či regionu problémy z minulého Fóra odpovídajícím způsobem zabývalo. Během dubna se Fórum Zdravého města uskutečnilo v Přešticích (5. 4.), Jilemnici (7. 4.), Chrudimi (11. 4.) a v Praze-Dolních Počernicích (27. 4.). Během května 2011 budou následovat Fóra v Bolaticích (4. 5.), Praze-Libuši (9. 5.), Jihlavě (10. 5.), Praze 14 (11. 5.), Litoměřicích (16. 5.), Českém Brodě (17. 5.), Lomnici nad Popelkou (18. 5.), Kopřivnici (19. 5.), Říčanech (23. 5.), Moravské Třebové (24. 5.), Letovicích (25. 5.), Počátkách (30. 5.) a Hodoníně (31. 5.).
V Dobříši proběhl Dětský kulatý stůl na téma Bezpečná cesta do školy
Za účasti zástupců vedení města a odborných organizací se v Dobříši uskutečnil dne 28. dubna Dětský kulatý stůl na téma "Bezpečná cesta do školy". Akce se zúčastnilo přibližně 60 dětí, které diskutovaly o opatřeních ke zvýšení bezpečnosti v dopravě. Děti se rozdělily na skupiny a ve vytipovaných lokalitách ve městě s mapovými podklady hodnotily dopravní nebezpečí konkrétních míst a navrhovaly opatření ke zvýšení bezpečnosti. U každého stolu byl k dispozici zástupce odborné veřejnosti, se kterým bylo možno řešení konzultovat. Děti následně svá řešení veřejně odprezentovaly. Na závěr setkání starosta děti informoval, jak bude s jejich návrhy naloženo.
Ve Zdravých městech probíhaly oslavy Dne Země
Den Země je nejrozsáhlejší mezinárodní kampaní zaměřenou na ochranu životního prostředí. Poprvé se Den Země slavil 22. dubna 1970 ve Spojených státech amerických. V současnosti probíhá kampaň ve 192 zemích a do aktivit se zapojuje více než jedna miliarda lidí z celého světa. V České republice se konají oslavy Dne země již přes 20 let. Také letos se ke kampani připojila Zdravá města, obce a regiony, ve kterých se konaly osvětové akce zaměřené na poznávání a ochranu přírody, ale také třeba ekojarmarky, jarní úklidy nebo akce zaměřené na problematiku úspor energie.
Česká Národní síť Zdravých měst bodovala v Portugalsku
Ve dnech 13. až 15. dubna 2011 proběhlo v portugalském Oeiras nedaleko Lisabonu setkání sítí Zdravých měst z celé Evropy. Na programu bylo především sdílení zkušeností, postupů, ale i překážek při realizaci a prosazování Projektu Zdravé město v praxi obcí a měst v jednotlivých evropských zemích. Česká republika zde, vedle zástupců skandinávských zemí, Portugalska, Itálie, Velké Británie, Chorvatska či Izraele, přednesla svůj příspěvek o službách pro členy a aktivitách na národní úrovni. Tyto aktivity byly oceněny jako ukázkový příklad i pro další sítě Zdravých měst.
V Litoměřicích proběhla Jarní škola Zdravých měst a regionů
<p>Ve dnech 30. března - 1. dubna 2011 se ve Zdravém městě Litoměřice uskutečnila další Škola NSZM, která je součástí oficiálního akreditovaného vzdělávání pro koordinátory místní Agendy 21 a Zdravých měst. Jarní školu zahájil diskusní seminář, který byl tentokrát zaměřen mimo jiné i na sdílení zkušeností a osvědčených postupů v praxi mikroregionů a místních akčních skupin. V létě bude pak obdobný postup zaměřen na kraje a jejich specifické postupy, podzimní škola pak zakončí rok na téma malých obcí a jejich specifik. </p>