• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Ve Zdravých městech a obcích probíhaly tradiční oslavy Dne Země 2013

Den Země, který připadá na 22. duben, je nejrozsáhlejší mezinárodní kampaní zaměřenou na ochranu životního prostředí. Poprvé se Den Země slavil v roce 1970 ve Spojených státech amerických, v současnosti probíhá kampaň ve 192 zemích a do aktivit se zapojuje více než jedna miliarda lidí z celého světa. V České republice se konají oslavy Dne Země již přes 20 let. Také letos se ke kampani připojila Zdravá města, obce a regiony, ve kterých se konaly osvětové akce zaměřené na poznávání a ochranu přírody, ale i ekojarmarky, jarní úklidy nebo akce zaměřené na problematiku úspor energie.
více

Jarní Škola Zdravých měst 2013 proběhla v Třeboni za velké účasti zástupců obcí

Ve dnech 20. - 22. března 2013 proběhla v Třeboni Jarní škola Zdravých měst. Navštívilo ji na 80 účastníků – zástupců obcí a regionů, místních akčních skupin a odborných organizací. Tuto oblíbenou akci, která má již více než 10tiletou tradici a je určena zejména politikům a koordinátorům mezinárodních programů Zdravé město a místní Agenda 21, zahájil úvodní seminář. Zde byla prezentována zajímavá témata z oblasti strategického plánování měst a obcí, vystoupili zde také David Tichý a Filip Tittl - architekti z Centra kvality bydlení - s konceptem sousedského bydlení. Jaroslav Martínek z Centra dopravního výzkumu prezentoval novinky k Národní strategii rozvoje cyklistické dopravy a záměr vytvoření sítě měst, které systémově podporují právě tento typ dopravy. Olga Škochová z občanského sdružení Kvas, které se zabývá strategickým plánováním v oblasti kultury a kreativním zapojováním veřejnosti, upozornila na kulturu jako často podceňovanou oblast rozvoje obcí a na projekt Město přátelské kultuře. Zajímavé projekty Třeboně – zakládajícího člena Národní sítě Zdravých měst - představil starosta Jiří Houdek (na fotografii) a místostarostka Terezie Jenisová.
více

Aktuálně v TV Zdravá města

Každoroční setkání evropských sítí Zdravých měst proběhlo v Kodani a přineslo řadu inspirací

V dánské Kodani se ve dnech 13. až 15. března 2013 uskutečnilo pracovní setkání zástupců evropských sítí Zdravých měst. 16 zemí zde reprezentovalo 24 osob – národních koordinátorů či jiných kontaktních osob pro Projekt Zdravé město WHO v jednotlivých zemích, zástupců dánských Zdravých měst či pracovníků Evropské úřadovny WHO v Kodani a Belfastu. Kromě hostitelské země se zde představili zástupci sítí Zdravých měst z Velké Británie, Izraele, Itálie, Německa, České republiky, Francie, Řecka, Švédska, Norska, Finska, Chorvatska, Lotyšska, Ruska, Turecka a Baltské asociace sítí Zdravých měst. Na programu setkání byly mimo jiné tréninky a přednášky na téma zapojení mladých do rozvoje měst či dobrovolnictví, posílení role komunit či lidských práv a rovných příležitostí.
více

Zdravá města a regiony se budou věnovat tématu dobrovolnictví a veřejné služby

Dobrovolnictví se v posledních letech rozvíjí nejen v neziskové či firemní sféře, ale i v obcích a krajích, kde může být velkou příležitostí k rozvoji řady aktivit. Podobně je tomu i u veřejné služby, která aktuálně, bohužel, zaznamenává výrazné změny a přináší řadu komplikací nejen pro samotné žadatele o zaměstnání, kteří o veřejnou službu mají zájem, ale i pro obce a regiony, které tuto činnost organizují. I přes tyto obtíže představuje jak veřejná služba, tak dobrovolnictví velkou výzvu k řešení řady témat právě v obcích. Národní síť Zdravých měst proto připravila společně s partnery HESTIA o.s. – Národním dobrovolnickým centrem a zahraničními partnery C.A.R.D.O. ze Slovenska a asociací Zdravých měst Baltského regionu projekt "Dobrovolnictví a veřejná služba v obci – jak na to?". V projektu budou v následujících dvou letech shromažďovány příklady dobré praxe z České republiky i ze zahraničí k tématu dobrovolnictví.
více

Zdravé kraje sdílely v Plzni své zkušenosti

V úterý 12. února 2013 se v budově Krajského úřadu Plzeňského kraje uskutečnilo pravidelné Setkání Zdravých krajů 2013. Cílem akce bylo sdílet osvědčené postupy a inspirace v rozvoji mezinárodních programů Zdravé město a Zdravý kraj právě na regionální úrovni. Letošním tématem setkání byla mj. i podpora dobrovolnictví a přenos zkušeností z praxe. Své osvědčené postupy prezentovali zástupci kraje Plzeňského, Jihomoravského, Libereckého a kraje Vysočina.
více

Zdravá města uspěla v mezinárodní olympiádě měst a byla oceněna i OSN v Česku

Ve středu 23. ledna 2013 byla ve společenských prostorách Kanceláře OSN v Praze slavnostně oceněna Zdravá města Chrudim a Jihlava za výsledky dosažené v mezinárodní soutěži OSN „The LivCom Awards 2012“. Soutěž je světovou olympiádou měst, soupeřících v různých disciplínách souvisejících se zlepšováním životního prostředí a zvyšováním kvality života obyvatel. Chrudim ve své kategorii v hlavní soutěži měst zvítězila, Jihlava obsadila třetí místo. Obě Zdravá města dosáhla na nejvyšší příčky i v dalších disciplínách. Chrudim se stala nejúspěšnějším účastníkem olympiády ve své velikostní kategorii. Slavnostnímu ocenění měst, které bylo organizováno Kanceláří WHO v ČR ve spolupráci s Informačním centrem OSN a Národní sítí Zdravých měst ČR, propůjčil záštitu hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.
více

Zdravá města Chrudim a Jihlava uspěla ve finále světové "olympiády měst"

Soutěž OSN "LivCom" - The International Awards for Liveable Communities ("Město, kde stojí za to žít") je světovou olympiádou měst, která soupeří v různých disciplínách souvisejících se zlepšováním životního prostředí a zvyšováním kvality života obyvatel. Finále soutěže se letos konalo ve městě Al Ain. Zdravé město Chrudim dosáhlo nejvyššího ocenění, když získalo mimo jiné první místo v hlavní soutěži měst (v kategorii 20 tis. až 75 tis. obyvatel). Druhé místo patřilo městu Kogarah City z Austrálie a třetí místo získalo Zdravé město Jihlava. Obě města dosáhla na nejvyšší příčky i v dalších disciplínách, Chrudim se stala nejúspěšnějším účastníkem olympiády.
více

Sedm nejlepších bylo oceněno v Kaiserštejnském paláci - 19. konference NSZM ČR

V úterý 20. listopadu 2012 se v Kaiserštejnském paláci v Praze uskutečnila 19. konference NSZM ČR, která byla v letošním roce spojená s "Přehlídkou nejlepších místních Agend 21". Akce byla organizována ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem pro místní rozvoj a představily se na ní nejpokročilejší "místní Agendy 21" v ČR. Zástupci jednotlivých měst, obce a mikroregionu prezentovali své osvědčené postupy a zkušenosti z oblasti zapojování veřejnosti, strategického řízení úřadu i obce, ze zajímavých projektů a aktivit k udržitelnému rozvoji. Konference byla zakončena slavnostním předáváním ocenění úspěšným obcím a regionům a navazujícím společenským programem.
více
| 1 | .. | | 43 | | 45 | 46 | .. | 61 |
TISK
i