


Evropské sítě Zdravých měst v dubnu 2014 v Kodani. O čem se jednalo?
Po necelém roce se opět sešli zástupci národních sítí Zdravých měst v dánské Kodani, aby na pracovním setkání diskutovali aktuální otázky spojené s rozvojem Zdravých měst, obcí a regionů v evropských zemích, Rusku a Izraeli. Setkání, které proběhlo od 2. do 4. dubna 2014, hostila jej Evropská kancelář WHO (Světová zdravotní organizace) a zúčastnilo se jej celkem 14 národních koordinátorů a dále expertů na problematiku podpory zdraví.
III. Zpravodaj Zdravých měst, obcí a regionů (česky i anglicky)
Připravili jsme pro Vás letošní 3. číslo Zpravodaje NSZM ČR.
Nabízíme také nové vydání souhrnu v angličtině: "HCCZ Newsletter".

Spolupráce s knihovnami
07. VZDĚLÁVÁNÍ A VÝCHOVA


Aktuálně v TV Zdravá města

Chcete mít užitečné informace e-mailem? Vyberte si sami téma, které Vás zajímá!
Tematické e-mailové konference Národní sítě Zdravých měst jsou určeny všem zájemcům o problematiku udržitelného rozvoje, zdraví, kvality života a dalších vybraných oblastí. Doposud je v e-konferencích, jejichž prostřednictvím jsou rozesílány aktuální informace na zvolené téma, přihlášeno více než 1000 odběratelů. Pro přihlášení stačí jen vyplnit interaktivní formulář na stránce www.ZdravaMesta.cz/ekonf.
Světový den zdraví se v Česku zaměří na nemoci přenášené klíšťaty
Každý rok připadá na 7. duben mezinárodní kampaň Světový den zdraví, koordinovaná Světovou zdravotní organizací (WHO). V letošním roce se kampaň, ke které se hlásí také Zdravá města a obce v České republice, zaměří na nemoci přenášené „biologickými vektory“, především hmyzem a dalšími členovci. Cílem kampaně je zvýšit informovanost o těchto nákazách a možnostech prevence. V Česku se kampaň zaměří na rizika klíšťové encefalitidy a lymeské boreliózy. Propagátorem kampaně je Státní zdravotní ústav, který nabízí obcím, školám i dalším institucím vzdělávací materiály.
Dobrovolnictví v praxi - "Ukliďme Česko" a mnoho dalšího na Jarní škole Zdravých měst
Ve dnech 19. - 21. března 2014 se ve Zdravém městě Prachatice uskutečnila Jarní škola Zdravých měst. Školu zahájil úvodní seminář, který představil příklady dobré praxe z měst a možnosti spolupráce s odbornými partnery. Nejprve účastníky přivítali starosta města Martin Malý a místostarosta Robert Zeman. Představili historii, zajímavosti a aktivity města. Během dopolední části proběhla panelová diskuse, která představila odborné partnery a různé způsoby zapojení dobrovolníků - například novou kampaň "Ukliďme Česko", do které se mohou zapojovat města, firmy, organizace i jednotlivci.
Setkání městských částí ke Zdravému městu poprvé proběhlo pod záštitou Prahy
<div>Ve čtvrtek 13. března 2014 se na Nové radnici v Praze uskutečnilo setkání městských částí Prahy věnované tématu plánování a řízení rozvoje v kvalitě Zdravého města a místní Agendy 21. Jedná se o moderní postupy zaměřené na praktické uplatňování zásad udržitelného rozvoje a aktivní spolupráci úřadů s veřejností. Setkání zahájil radní hlavního města Prahy a politika Zdravého města Martin Dlouhý (na fotografii). Vyjádřil potěšení, že může účastníky přivítat na akci spolupořádané hlavní městem Praha pod hlavičkou projektu Zdravé město. Ocenil možnost vzájemného sdílení zkušeností a příležitost k dialogu a sbírání podnětů od zástupců městských částí, které setkání přináší.</div>
Sídliště, jak dál? Společná aktivita Zdravých měst a Fakulty architektury ČVUT
Fakulta architektury ČVUT ve spolupráci a s podporou Národní sítě Zdravých měst a Nadace Heinrich Böll Stiftung organizují v roce 2014 aktivity s příznačným názvem „Sídliště, jak dál?“. Cílem tohoto projektu, na kterém se budou podílet studenti zmíněné vysoké školy v rámci svých závěrečných prací, je hledání dlouhodobé vize transformace sídlišť. Během roku 2014 proběhne zpracování případových studií z vybraných českých a moravských měst, poznatky pak shrne mezinárodní konference, výstava i speciální publikace. Zároveň proběhne řada doprovodných aktivit k tématu sídlišť jak v samotných pilotních lokalitách, tak v rámci semestrální práce zmíněné fakulty.
Výstupy mezinárodní konference Evropské sítě Zdravých měst WHO 2013
Pod patronací Evropské kanceláře Světové zdravotní organizace (WHO) proběhla v minulém roce ve dnech 20. - 22. září 2013 v tureckém Izmiru pravidelná konference Evropské sítě Zdravých měst, která sdružuje 30 národních sítí s více než 1400 Zdravými městy a obcemi. Konference se zúčastnilo na 270 reprezentantů z 27 zemí – zejména pak zástupců měst, jejich sítí či odborných organizací. Setkání se zaměřilo na diskuse k Projektu Zdravé město v jeho V. fázi a na zhodnocení dosažených aktivit. Ke konferenci byl vydán podrobný materiál shrnující jednotlivé prezentace a výstupy workshopů.