Počet strategií evidovaných v národním systému Databáze strategií dosáhl rekordního počtu 700 aktuálních strategií. Portál Databáze od uvedení do provozu zaznamenal již 200 tisíc návštěv. Průměrná návštěvnost Databáze je desetkrát vyšší než ve stejném období minulého roku. Databázi pro MMR spravuje NSZM ČR.
Ve středu 7.6.2017 odstartovala ve Zdravém městě Moravská Třebová Letní škola Zdravých měst, již tradiční setkání zástupců obcí a regionů z celé ČR. Zúčastnilo se jí na 110 zástupců měst, obcí, regionů a také spolupracujících organizací. Mezi hlavní témata úvodního semináře patřily finanční zdroje, kvalita úřadů, udržitelný rozvoj, odpadové hospodářství, adaptace na klimatické změny, spolupráce města se studentskými firmami, podpora podnikání či nabídka zpracování pocitových map apod.
Stejně jakov minulých letech proběhl od 30. května do 5. června Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR). Jedná se o celoevropský projekt, jehož cílem je šířit myšlenku udržitelného rozvoje a podpořit iniciativy, které k němu přispívají. Aktivními realizátory akcí v této kampani byly již tradičně Zdravá města, obce a regiony ČR.
Kampaň „Dny bez úrazů", ke které se každoročně připojuje řada Zdravých měst, obcí a regionů, probíhá převážně v první polovině června a zaměřuje se na prevenci úrazů. V rámci kampaně probíhají osvětové akce zaměřené zejména na úrazy v dopravě, ve škole a na sportovištích. Nejohroženější z hlediska úrazů jsou děti a senioři, proto se během Dnů bez úrazů konají přednášky v mateřských a základních školách i speciální akce zaměřené na bezpečnost seniorů. Nedílnou součástí kampaně je také nácvik první pomoci při úrazech.
Světový den bez tabáku je mezinárodní kampaní, která se zaměřuje na prevenci nemocí spojených s užíváním tabákových výrobků. Kampaň podporována Světovou zdravotní organizací (WHO) připadla stejně jako každý rok na 31. květen a přihlásilo se k ní řada členů Národní sítě Zdravých měst ČR. Užívání tabákových výrobků patří stále mezi hlavní příčiny úmrtí ve světě i v evropském regionu. Kouření patří mezi hlavní rizikové faktory nepřenosných nemocí, jako je rakovina plic či srdeční choroby. Těmto rizikům lze přitom předcházet změnou životního stylu. Motto letošního ročníku znělo: "Tabák - hrozba pro rozvoj."
Dne 16. května 2017 se uskutečnilo již tradiční Setkání Zdravých krajů. Hostitelem letošního setkání byl Zdravý kraj Vysočina, organizátorem Národní síť Zdravých měst ČR.
Významným bodem Valné hromady NSZM ČR dne 25. dubna 2017 v Praze byla volba vedení asociace pro další dva roky. Z nominovaných kandidátů bylo zvoleno devět zástupců aktivních a kvalitně postupujících měst či regionů. Pozici předsedy obhájil Petr Hermann zastupující Zdravé město Litoměřice. Stejně tak byly obhájeny i posty místopředsedů - Petr Řezníček, starosta Chrudimi, a Martin Hyský, radní kraje Vysočina, kteří budou spolu s předsedou a dalšími členy Rady NSZM ČR reprezentovat asociaci navenek. Dalšími radními asociace jsou pak političtí reprezentanti měst Jihlava, Kopřivnice, Vsetín, městské části Praha 8, obce Bolatice a místní akční skupiny Opavsko.
106 osobních konzultací pro členy – 57 Fór pro veřejnost s 4500 účastníky - 14 mladých a školních Fór – 5 celostátních akcí k dobré praxi – 12 akreditovaných vzdělávání – 534 aktuálních strategií - 288 příkladů dobré praxe a 2835 střípků - 7 webových Zpravodajů ... a mnohem více naleznete v nové Výroční zprávě Národní sítě Zdravých měst ČR za rok 2016. Ve zprávě jsou nejen tato čísla, ale i řada dalších zajímavých informací o službách členům, o dění ve Zdravých městech, aktuálních projektech či partnerech asociace.
Asociace NSZM ČR aktivně působí na mezinárodní úrovni a je členem několika významných mezinárodních uskupení měst a regionů. V návaznosti na aktivní působení v ICLEI - celosvětovém sdružení místních samospráv k udržitelnému rozvoji, přistoupila NSZM k tzv. Baskické deklaraci, významnému dokumentu navazujícímu na Aalborskou chartu, a stala se tak součástí globální platformy Sustainable Cities.
Na 70 účastníků z řad politiků, tajemníků, finančních auditorů a dalších zájemců z měst a obcí se sešlo na semináři Národní sítě Zdravých měst ČR k tématu Efektivní řízení měst a regionů a jejich organizací. Důraz byl kladen především na oblast finančního řízení, na aktuálně platnou či připravovanou legislativu - českou i evropskou, na plánované změny, úpravy či možná rizika a zejména pak na ukázky uplatnění těchto pravidel v praxi.