


Evropské sítě Zdravých měst jednaly v Praze. NSZM ČR nabídla i získala řadu inspirací
V polovině měsíce září (18.-20. 9. 2017) měla Národní síť Zdravých měst ČR čest hostit mezinárodní pracovní setkání národních sítí Zdravých měst WHO evropského regionu. Akce proběhla pod záštitou evropské úřadovny Světové zdravotní organizace (WHO) v Kodani, pobočky WHO v Praze a ve spolupráci s Informačním centrem OSN v Praze a hlavním městem Praha, které pro tento účel poskytlo historické prostory Staroměstské radnice.
Ve Zdravých městech bude v říjnu probíhat tradiční kampaň Dny zdraví
Tradiční kampaň Dny zdraví, která je oslavou zdravého životního stylu, probíhá zejména v první polovině října. Tematickou různorodostí i zapojením odborných partnerů v jednotlivých městech se jedná o vůbec nejrozsáhlejší akci na podporu zdravého životního stylu v České republice. Hlavním cílem Dnů zdraví je zajímavou formou informovat občany o tom, jak správně pečovat o své zdraví, jak je možné předcházet zdravotním potížím a zároveň jim také nabídnout aktivity, které mohou dlouhodobě přispívat k jejich fyzické i duševní pohodě.
Čistá mobilita
04. DOPRAVA A MOBILITA


Aktuálně v TV Zdravá města

Veřejná fóra ve Zdravých městech mají úspěch u veřejnosti i radnic
Do necelého konce září 2017 proběhlo již 47 veřejných Fór Zdravého města. Nejvíce účastníků dorazilo na Fórum Zdravého města Litoměřice, kde akci navštívilo na 200 občanů. Do konce roku nás čeká ještě 16 takovýchto setkání ve městech, obcích, ale i regionech České republiky. Veřejné Fórum Zdravého města je setkáním, během kterého občané definují největší problémy a možnosti rozvoje v dané obci a hlasováním určují "10P" - desatero priorit.
Proběhl Evropský týden mobility: Zdravá města, obce a regiony byly jako každý rok součástí
Kampaň Evropský týden mobility (16. - 22. 9.), která probíhá každoročně od roku 2002, má za cíl propagovat bezpečné, ekologicky šetrné způsoby dopravy ve městech a obcích. Také letos se do kampaně zapojila Zdravá města, která byla již mezi jejími prvními realizátory v ČR. Kampaň představuje ideální příležitost prezentovat alternativy udržitelné mobility občanům, vysvětlit problémy, se kterými se města a obce potýkají, s cílem vyvolat změny v chování a učinit pokrok směrem k vytvoření udržitelnější dopravní strategie pro Evropu.
Evropská Zdravá města hrála významnou roli na velké konference WHO v Ostravě
Světová zdravotní organizace (WHO) uspořádala ve dnech 13. až 15. června 2017 v Ostravě Šestou ministerskou konferenci s názvem "Životní prostředí a zdraví". Konference se zúčastnilo na 500 delegátů a pozorovatelů z 53 členských států evropského regionu WHO, ale i zástupci Kanady, Filipín a Spojených států a 15 mezinárodních a nevládních organizací. Během tří dní proběhlo 9 plenárních zasedání a 16 tematických akcí (side events), zdůrazněny byly zejména oblasti jako kvalita ovzduší, chemická bezpečnost, změna klimatu, odpady, voda a sanitace či život ve městech. Jedním z témat byla spolupráce se Zdravými městy a regiony WHO. Byla opakovaně dokumentována zásadní vazba mezi kvalitou životního prostředí a zdravím obyvatel a poprvé byla významně akcentována role měst a regionů při dosahování udržitelného rozvoje a naplňování cílů mezinárodních závazků Zdraví 2020 a Agendy 2030 (SDGs).
Databáze strategií: 700 aktuálních dokumentů, 200 tisíc návštěv
Počet strategií evidovaných v národním systému Databáze strategií dosáhl rekordního počtu 700 aktuálních strategií. Portál Databáze od uvedení do provozu zaznamenal již 200 tisíc návštěv. Průměrná návštěvnost Databáze je desetkrát vyšší než ve stejném období minulého roku. Databázi pro MMR spravuje NSZM ČR.
Letní škola Zdravých měst 2017 přinesla aktuality k dotacím, téma adaptace na klima i další novinky
Ve středu 7.6.2017 odstartovala ve Zdravém městě Moravská Třebová Letní škola Zdravých měst, již tradiční setkání zástupců obcí a regionů z celé ČR. Zúčastnilo se jí na 110 zástupců měst, obcí, regionů a také spolupracujících organizací. Mezi hlavní témata úvodního semináře patřily finanční zdroje, kvalita úřadů, udržitelný rozvoj, odpadové hospodářství, adaptace na klimatické změny, spolupráce města se studentskými firmami, podpora podnikání či nabídka zpracování pocitových map apod.
Do "Evropského týdne udržitelného rozvoje 2017" se opět zapojili členové Národní sítě Zdravých měst
Stejně jakov minulých letech proběhl od 30. května do 5. června Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR). Jedná se o celoevropský projekt, jehož cílem je šířit myšlenku udržitelného rozvoje a podpořit iniciativy, které k němu přispívají. Aktivními realizátory akcí v této kampani byly již tradičně Zdravá města, obce a regiony ČR.