• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Městské části Prahy diskutovaly o vyváženém rozvoji, o podpoře pohybu i dalších tématech

Ve čtvrtek 7. března 2013 se v Praze 21, Újezdě nad Lesy, uskutečnilo Setkání městských částí Prahy, které uspořádala MČ Praha 21 ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst ČR a Univerzitou Palackého v Olomouci. Tématem setkání byla realizace programu Zdravá městká část, strategický rozvoj či podpora pohybových aktivit.

Akci zahájil starosta Zdravé městské části Praha 21 RNDr. Pavel Roušar (na fotografii s koordinátorkou ZMČ Ivou Hájkovou), který představil jakým způsobem městská část spolupracuje a komunikuje s občany. Veřejnost je zapojována do komisí a projektů městské části, strategický plán byl tvořen komunitním způsobem, úřad se snaží podněcovat spolkovou činnost vypisováním grantových programů a pomáhá místním občanským sdružením s realizací projektů podpořených Magistrátem hlavního města Prahy. MČ Praha 21 dále představila vznik naučné stezky Klánovickým lesem, na kterém se podíleli aktivní občané, žáci základní školy, občanská sdružení a firemní dobrovolníci. Finance se podařilo získat z několika zdrojů např. pomocí grantů, sponzoringu a veřejných sbírek.

K podpoře pohybových aktivit vystoupil zástupce katedry rekreologie Univerzity Palackého v Olomouci Mgr. Zdeněk Hamřík. Upozornil na důležitou roli obcí, které mohou vytvářet dobré a bezpečné podmínky pro volnočasové aktivity a pro podporu zdravého životního stylu svých občanů (např. bezpečné cyklostezky, bezpečná cesta do školy, zpřístupnění školních sportovišť široké veřejnosti atd.). Dále představil studii HBSC, která zkoumá životní způsoby dětí a mládeže, a její alarmující výsledky v oblasti kouření a alkoholu pro ČR.

V odpolední části setkání svou činnost představili zástupci občanského sdružení Neposeda, které se věnuje komunitní terénní práci. Sdružení svou činností usiluje o sociální začlenění a pozitivní změnu v životním způsobu osob v nepříznivé sociální situaci. Svou práci započalo nejprve s neorganizovanými dětmi a mládeží, nyní svou činnost rozšiřuje i na další cílové skupiny v lokalitě. Dále své úspěšné projekty a postupy aktivizování veřejnosti představila městská část Praha 10. Úřad například aktivně zapojuje veřejnost do péče o zeleň a v roce 2012 tak Praha 10 získala ocenění „Město stromů“. S velkým zájmem se setkává kampaň „Strom za narozené dítě“ nebo soutěž „Dvorek roku“. Dále byl představen projekt „Zásobník projektů – město na míru“, v rámci kterého město finančně podpoří vybrané projekty, které si veřejnost sama navrhne a zrealizuje. Praha 10 také ve snaze zviditelnit a ocenit práci dobrovolníků a podpořit spolupráci radnice a neziskového sektoru vyhlašuje anketu „Dobrovolník roku Prahy 10“. Na závěr zazněl příspěvek věnovaný přípravě strategického plánu ve spolupráci s veřejností na Praze 12. Byly představeny kroky, které se při přípravě plánu osvědčily a i ty, kterých je naopak dobré se vyvarovat. Zajímavou inspirací je zapojení dětí do plánovaní vyhlášením soutěže „Malujeme budoucnost“, která ve svém důsledku přitáhla i pozornost rodičů k přípravě plánu. Následně se mezi účastníky rozproudila diskuse o způsobech, jak je možné úspěšně zapojit do strategického plánování i podnikatelský sektor.

Akce se zúčastnilo téměř 50 zástupců pražských městských částí i další měst a obcí, spolupracujících organizací a institucí.

Akce je součástí projektu „Tvorba národní sítě podpory pohybové aktivity“, který je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a státního rozpočtu ČR.

Program a prezentace z akce ke stažení zde

zpět na přehled aktualit

TISK
i